گاهاً افراد بنا بر نحوه عملکرد و سیستم بدنی خود دچار یبوست می شوند که این مشکل باعث احساس ناخوشایندی در فرد می شود و عدم برطرف کردن این مشکل می تواند باعث بروز بیماری های دیگری شود. معمولاً عواملی همچون: عدم فعالیت بدنی، جراحی، فقدان فیبر کافی در غذا، استرس، عدم مصرف آب و مایعات در حد نیاز، زیاده روی در مصرف ملین ها و مصرف بعضی از داروها باعث بروز این بیماری می شود.

برای برطرف کردن یبوست می توان از انواع داروهای گیاهی دارای ماده آنتراکوئینون استفاده کرد. این ماده باعث تحریک روده برای دفع مواد زائد شود. در ادامه به معرفی تعدادی از داروهای گیاهی مؤثر در درمان یبوست می پردازیم:

درمان یبوست با داروهای گیاهی

خارگوزن ( ارجنگ )

این گیاه از پوست درختی با همین نام گرفته شده است و باعث تحریک و ایجاد حرکت و انقباض در روده می شود. استفاده از گیاه خار گوزن در کوتاه مدت برای درمان یبوست مفید خواهد بود؛ اما مصرف مداوم آن باعث بر هم زدن تعادل الکترولیت ها در بدن، بروز درد در ناحیه شکم و نارسایی کبد می شود.

بارهنگ کتانی

بارهنگ کتانی یکی از گونه های موز سبز است که می توان از آن برای رفع مشکل یبوست استفاده کرد. در صورت زیاده روی و مصرف طولانی مدت این گیاه ممکن است فرد دچار علائمی نظیر آلرژی، تهوع، درد در ناحیه شکم و استفراغ شود.

نارون قرمز یا دردار

نارون قرمز ( دردار ) دارای ماده چسبناکی به نام لیزاب یا موسیلاژ می باشد که دیواره روده را می پوشاند و باعث دفع آسان مواد زائد از بدن می شود.

ریواس

ریواس گیاه شیرینی است که مصرف آن در مدت کوتاه باعث برطرف کردن یبوست خواهد شد؛ البته وجود ماده تانن در این گیاه باعث ایجاد خاصیت ضد اسهال در آن شده که با مصرف طولانی مدت ریواس بروز می کند.

سنا

وجود گلیکوزید در گیاه سنا باعث ایجاد خواص ضد یبوست در آن شده است. در حال حاضر قرص این گیاه نیز در داروخانه ها موجود می باشد. مصرف طولانی مدت و زیاده روی در مصرف سنا باعث بروز مشکلات کبدی و تخریب کبد می شود.

درمان یبوست با داروهای گیاهی
افزودن دیدگاه