آرزوی هر پدر و مادری داشتن فرزندی سالم و باهوش است. تقویت هوش کودک را می توان از دوران بارداری مادر آغاز کرد. تغذیه مادر در دوران بارداری بر هوش جنین بسیار مؤثر است.

۱. مولتی ویتامین

مصرف مکمل های مولتی ویتامین و مینرال در دوران بارداری باعث دریافت مقدار متعادلی از انواع مواد مغذی ضروری برای جنین می شود. بطور مثال ویتامین D برای استخوان سازی، ویتامین C برای کلاژن سازی، فولیک اسید و B12 برای تولید گلبول قرمز و روی برای رشد مغز جنین بسیار مفید و ضروری است. در صورتی که خوردن مولتی ویتامین ها حس ناخوشایندی را برای شما ایجاد می کند، می توانید آن را همراه با وعده های غذایی میل کنید.

۲. امگا ۳

ماهی آزاد و قزل آلا، روغن دانه چیا، بذر کتان، کنجد و گردو سرشار از امگا ۳ هستند. بهترین زمان مصرف امگا ۳ در سه ماهه دوم بارداری می باشد که امگا ۳ بر عملکرد مغز جنین بسیار تأثیرگذار است.

۳. پروتئین

بدن مادر در دوران بارداری برای تولید سلول های جدید و هورمون های رشد جنین ، نیاز به پروتئین بیشتری دارد. به طور معمول بدن مادر در دوران بارداری به میزان ۱۰ گرم بیشتر از حالت عادی به پروتئین نیاز دارد. اسموتی های حاوی ماست، گوشت کم چرب، تخم مرغ، ماهی و انواع حبوبات، منابع غنی از پروتئین هستند.

۴. میوه ها و سبزیجات پررنگ

آنتی اکسیدان ها از بافت مغز جنین نگهداری می کنند. استفاده از سبزیجات پررنگ مانند پاپایا، بلوبری و گوجه فرنگی می تواند به بافت مغز جنین کمک زیادی کند.

۵. آهن

آهن وظیفه اکسیژن رسانی را بر عهده دارد. نیاز به آهن در دوران بارداری دو برابر می شود. کم خونی و فقر آهن مادر باعث رشد ناکافی جنین و کاهش ضریب هوشی جنین خواهد شد. خوراکی هایی نظیر مرغ و جوجه، حبوبات و گوشت کم چرب سرشار از آهن هستند.

هوش جنین
هوش جنین

مصرف جیوه ممنوع!

ماهی یکی از منابع مهم امگا ۳ است. اما بعضی از ماهی ها نظیر شوریده، کپور، تن و ماهی های بزرگ شکاری در دریای جنوب دارای جیوه زیادی هستند.

کنترل وزن

اضافه وزن زیاد باعث افزایش احتمال زایمان زودرس می شود. تحقیقات نشان می دهد نوزادان زودرس مستعد اختلالات مغزی هستند. در واقع بین وزنِ زمان تولد و ضریب هوشی نوزاد رابطه مستقیم وجود دارد. نوزادان نارس نمی توانند از مواد مغذی فراهم شده توسط جفت، استفاده کنند و زودتر از سایر نوزادان طبیعی در معرض محرک های محیطی قرار می گیرند.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه