امروزه صنعت گردشگری پر درآمدترین صنعت پس از نفت و خودروسازی به شمار می رود. این صنعت تأثیر شایانی در درآمد ارزی کشورها دارد. گردشگری بر حسب نیت یا قصد اصلی گردشگر از سفر، به شاخه های مختلفی نظیر گردشگری فرهنگی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری ورزشی، گردشگری مذهبی و گردشگری سلامت تقسیم می شود. بنابراین تمامی گردشگرانی که با هدف درمان یا پیشگیری سفر می کنند در گروه گردشگران سلامت قرار می گیرند.

مؤسسه سلامت جهانی GWI، گردشگری سلامت را به این صورت تعریف می کند که: «گردشگری سلامت در واقع نوعی از سفر است که طی آن پیگیری، حفظ یا ارتقاء سلامت شخصی نیز در نظر گرفته شده باشد.»

انگیزه های توریسم درمانی

 • درمان در کشور دیگر با سطح خدمات درمانی بالاتر
 • درمان با هزینه های درمانی پایین تر
 • عدم انتظار در لیست نوبت درمانی

انواع گردشگری سلامت

 • گردشگری پزشکی

گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی یکی از انواع گردشگری سلامت است که در آن نیت گردشگر از مسافرت، درمان بیماری های جسمی تحت نظر پزشک، در مراکز درمانی مجهز می باشد. لازم به ذکر است که از جمله بزرگترین مزایای این نوع از گردشگری، لذت بردن از مراکز تفریحی و گردشگری مقصد در کنار انجام پروسه درمان است.

 • طبیعت گردی یا اکوتوریسم

گردشگری در طبیعت یا اکوتوریسم شامل تمام سفرهایی است که به منظور لذت بردن از طبیعت انجام می گیرد و در آن حفاظت از محیط زیست و پایداری جاذبه های طبیعی اهمیت بسیاری دارد. بومگردی، جاذبه های طبیعی، اقلیم های متفاوت جغرافیایی، میراث تمدن های بشری و تنوع قومی و نژادی همه و همه از جمله پتانسیل های ایران برای درآمدزایی در زمینه گردشگری سلامت است.

 • گردشگری تندرستی

علاوه بر وجود امکانات پزشکی مدرن و پزشکان متبحر، بهره مندی از چشمه های آب گرم، چشمه های آب معدنی، گنبدهای نمکی و کویر می تواند امتیاز ویژه ای برای مقصد درمانی گردشگران سلامت باشد. از گذشته های دور افراد با استفاده از قدرت شفابخشی طبیعت به درمان امراض خود می پرداختند؛ بطور مثال برای درمان امراض پوستی به گنبدهای نمکی، برای درمان رماتیسم به چشمه های آب گرم و برای درمان درد مفاصل به شن درمانی در کویر روی می آوردند.

برترین مقاصد گردشگری سلامت

 • هند

گردشگر درمانی در هند هرساله با ۳۰ درصد رشد مواجه بوده و بیمارستان های این کشور هرساله بیش از پیش از گردشگر پر می شوند. تعداد بیمارستان های خصوصی با قیمت مناسب در این کشور زیاد است و گردشگران بیشتر به دلیل انجام جراحی های قلب و ارتوپدی به این کشور سفر می کنند.

 • تایلند

تایلند یکی از مقرون ‌به ‌صرفه ‌ترین مقاصد گردشگری پزشکی است. بسیاری از هزینه ‌های درمان در تایلند، بین ۴۰ تا ۶۰ درصد از آمریکا و بریتانیا کمتر است. سازمان گردشگری تایلند اعلام کرده است که ۸۰ درصد از توریست ‌های پزشکی این کشور از جنوب شرق آسیا هستند. علاوه بر جراحی پلاستیک، تایلند در مواردی چون طب سنتی تایلندی، دندان ‌پزشکی و جراحی ‌های زیبایی هم شهرت دارد.

 • مالزی

بسیاری از توریست ‌های پزشکی که مالزی را انتخاب می‌ کنند از کشورهای آسیایی، خاورمیانه، استرالیا و بریتانیا هستند. سالانه در حدود ۱۲ هزار آمریکایی برای دریافت خدمات پزشکی به مالزی سفر می‌کنند. گردشگران برای دریافت خدماتی از قبیل لقاح آزمایشگاهی، درمان سرطان، جراحی‌های عمومی و پزشکی زنان به مالزی سفر می‌کنند. طبق گزارش‌های منتشر شده، در سال ۲۰۱۳ بین ۵۶۰ هزار تا ۷۰۰ هزار گردشگر پزشکی به مالزی سفر کرده‌اند.

 • ترکیه

خدمات درمانی و پزشکی سطح بالا در ترکیه سبب شده که گردشگرانی از کشورهای استرالیا، یونان، ایران، عراق، هلند، سوریه، بریتانیا و آمریکا، این کشور را برای دریافت خدمات پزشکی انتخاب کنند. تخمین زده می‌شود که ۳۲ درصد از بیماران مراکز درمانی در ترکیه را گردشگران تشکیل می‌دهند. در چند سال اخیر، تقاضا برای جراحی‌های زیبایی در این کشور افزایش پیدا کرده است.

ایران؛ یکی از محبوب ترین مقاصد زیبایی و ناباروری

ایران دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است که وجود این جاذبه ها سبب جذب گردشگران بسیاری از سراسر دنیا شده است. به علاوه در سال های اخیر وجود مراکز و امکانات درمانی مدرن و پزشکان مجرب نیز به عنوان یک عامل محرک برای سفرهای درمانی به ایران شناخته شده است.

در ایران پرداخت دستمزد پزشکی بالا توسط سیستم بیمه گری کشور یکی از عوامل مهم جذب استعدادهای درخشان به رشته های پزشکی بوده است؛ به همین علت کشور ایران از لحاظ پزشکی دارای متخصصان سرشناسی است. از طرفی ایران یکی از کشورهای پرجمعیت دنیا محسوب می شود و به طبع پزشکان و رزیدنت های ایرانی که دارای مراجعین بیشتری نسبت به کشورهایی با جمعیت کمتر هستند، تجربه کلینیکال بیشتری دارند؛ همچنین هزینه داروهای تولید داخل نسبت به نمونه های خارجی بدون کاهش کیفیت، کمتر می باشد.
در حال حاضر کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای همسایه نظیر عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه و آذربایجان می توانند بازار هدف خوبی برای حوزه توریسم درمانی در ایران باشند.

فاکتورهای موفقیت در زمینه گردشگری سلامت

 • هزینه های پزشکی

اصلی ترین انگیزه گردشگران سلامت، هزینه خدمات درمانی کمتر در کشور مقصد می باشد. در حال حاضر ایران یکی از ارزان ترین کشورها از بُعد هزینه خدمات درمانی در منطقه و حتی در دنیا می باشد و از این لحاظ می تواند با کشورهایی نظیر هند رقابت کند.

 • زمان و سرعت ارائه خدمات

دومین عامل اصلی برای سفرهای درمانی، صف های طولانی دریافت نوبت و خدمات درمانی در کشور مبدأ می باشد. بطور مثال در کشور کانادا برای جراحی مفصل ران حدود ۲۶ هفته در لیست انتظار خواهند ماند؛ در حالی که همین عمل در ایران در عرض چند روز انجام خواهد شد.

افزودن دیدگاه