بهترین دکتر چشک پزشک در یزد

چشم

آب مروارید چیست؟

  آب مروارید یا کاتاراکت به معنی تار شدگی عدسی چشم می باشد. در چشم سالم، معمولا عدسی ها شفاف هستند و اجازه عبور نور از جلوی چشم و رسیدن آن به شبکیه پشت چشم را می دهند. اگر عدسی تار شود، نور نمی تواند از آن به درستی عبور کند در نتیجه دچار تاری دید می شود. آب مروارید به کندی پیشرفت می کند و در آخرین مراحل پیشرفت بیماری، موجب تاری دید و اختلال در فعالیت هایی نظیر مطالعه و رانندگی می گردد. پیشرفت کاتاراکت ، یک روند طبیعی افزایش سن است که غیر قابل اجتناب می باشد.

انواع آب مروارید

  بیماری آب مروارید سه نوع است که آب مروارید قشری یا کورتیکال بر قسمت محیطی عدسی چشم اثر می گذارد؛ آب مروارید هسته‌ای یا نوکلئار بر مرکز عدسی چشم و همچنین آب مروارید زیر کپسولی یا ساب کپسولر بر قسمت عقبی چشم تأثیر گذارده و موجب شکل گیری این بیماری می شود.

علل شکل گیری آب مروارید چشم

  • معمول ترین دلیل بروز بیماری آب مروارید ، افزایش سن است. با افزایش سن، تعدادی از پروتئین ها در عدسی چشم به هم پیوسته و موجب تاری دید در بخش کوچکی از چشم می شود. با گذر زمان، این ناحیه بزرگتر شده و بینایی را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد.
  • در کاتاراکت مادرزادی ، یک نوزاد ممکن است با بیماری آب مروارید به دنیا آمده و در طول دوران کودکیش، این بیماری در او پیشرفت کند.
  • کاتاراکت هایی که بر اثر زخم ایجاد می شوند، می توانند بعد از عمل جراحی چشم افزایش یابند.
  • بروز کاتاراکت بعد از عمل جراحی چشم به علت مشکل دیگری مانند آب سیاه.
  • بر اثر مصرف برخی از داروها مانند استروئیدها برای مدت طولانی.
  • شکل گیری آب مروارید به علت قرارگیری در معرض تشعشعات.
  • بروز کاتاراکت بر اثر بیماری دیگری مثل دیابت.

علائم آب مروارید

  • تاری دید اولین نشانه آب مروارید می باشد (تاری دید هنگام مطالعه و تماشای تلویزیون، تاری دید هنگام رانندگی در شب)
  • تغییرات سریع درجه بینایی
  • دوبینی تنها در یک چشم
  • حساسیت به اشعه نور
  • ضعف بینایی در نور
  • مات شدن رنگ ها
  • هاله نورانی

درمان آب مروارید

  زمانی که بیمار دچار مشکل بینایی می شود، احتمالاً به عمل جراحی برای جایگزینی عدسی نیاز دارد. اما لازم به ذکر است که تمامی افراد مبتلا به آب مروارید، نیاز به عمل جراحی ندارند بلکه در برخی موارد با تغییر دادن عینک و یا استفاده از لنزهایی با قابلیت بزرگنمایی می توان بدون عمل، بهبودی را به بیمار هدیه داد.
  اگر بیماری، به عمل آب مروارید یا کاتاراکت نیاز دارد، لازم است بداند که مدت زمان این عمل، یک روز طول می کشد و تحت بی حسی موضعی انجام می پذیرد. تکنولوژی های جدید، این امکان را بوجود آورده تا عمل کاتاراکت بدون خونریزی انجام شود. در این نوع جراحی، برای بُرش، از نور لیزر استفاده می شود که این امر باعث افزایش دقت عمل می گردد.

عوارض عمل جراحی آب مروارید

  عمل کاتاراکت ، معمولاً بدون خطر بوده و بیماران پس از انجام عمل، بهبود پیدا می کنند. با این حال ممکن است بعد از عمل، عفونت هایی نیز رخ دهد که در صورت مشاهده هر یک از نشانه های زیر، بیمار می بایستی که با چشم پزشک خود مشورت کند:

  • قرمزی چشم و افزایش درد
  • تاری ناگهانی بینایی
  • ترشحات چشمی
  • پارگی شبکیه
  • تورم چشم
  • خونریزی

آب سیاه چیست؟

  بیماری آب سیاه ، یکی از شایع ترین و خطرناکترین بیماری های چشمی است که منجر به نابینایی بیمار می گردد. نام دیگر این بیماری، «گلوکم» می باشد که بر اثر فشار وارده مایعات درون چشمی بر عصب های چشم بوجود می آید. این مایع چشمی در واقع کار تغذیه و حفاظت چشم را بر عهده دارد که پس از گردش در چشم از طریق مجاری پایین چشم تخلیه می شود؛ اما وقتی که این عمل به درستی انجام نگیرد، مایعات جمع شده و بر سطح چشم فشار می آورند و جرقه شکل گیری آب سیاه زده می شود.

علل شکل گیری آب سیاه چشم

  تغذیه، رژیم غذایی، فشار چشم بالا، مرض قند، سن، نژاد و فشار خون بالا؛ همه و همه در مبتلا شدن به بیماری آب سیاه موثر هستند به طوری که این بیماری در میان افراد بالای ۵۰ سال و بخصوص سیاه پوستان رایج تر است. عامل وراثت نیز در شیوع این بیماری نقش بسیار مهمی دارد. باید در نظر داشت که مصرف بسیاری از داروها همچون داروهای کورتونی، آنتی هیستامین ها، سرماخوردگی و برخی از داروهای روده و معده، باعث افزایش فشار داخل چشم و در نتیجه ایجاد آب سیاه می شوند.

علائم آب سیاه

  سردردهای میگرنی، حالت تهوع، سفت شدن ناحیه کروی چشم، اختلالات مبهم، عدم توانایی در تطبیق بینایی از روشنایی به تاریکی و تغییر مداوم نمره عدسی، از جمله علائم ابتلا به بیماری آب سیاه معروف به دزد بینایی می باشد.

درمان آب سیاه

  به طور کلی این بیماری درمان قطعی نداشته و بهترین راه مبارزه با آن، پیشگیری قبل از درمان می باشد. لازم است که افراد بالای ۵۰ سال، حداقل یک بار در سال برای اندازه گیری فشار داخل چشمشان به مراکز درمانی مراجعه کنند، همچنین از مصرف داروهایی که باعث افزایش این بیماری می شود خودداری و در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک، به پزشک مراجعه نمایند.
  به هرحال در صورتی که نتوان با قطره های چشمی و یا بعضی از داروهای ادرار آور، فشار داخل چشم را کنترل کرد، می توان از عمل لیزیک برای حل این مشکل استفاده نمود.

پیوند قرنیه چیست؟

  زمانی که قرنیه چشم به علت صدمه، عفونت، افزایش سن یا بیماری دچار تاری می شود، اشعه نور به شبکیه نمی رسد؛ این موضوع ممکن است باعث نابینایی یا ضعف بینایی گردد.
  پیوند قرنیه نوعی عمل جراحی است که در این عمل، قرنیه آسیب دیده بیمار با قرنیه سالم فرد اهدا کننده جایگزین می شود تا بیماری رفع و بینایی بهبود یابد.
  در جراحی پیوند قرنیه معمولاً از روش کراتوپلاستی نفوذی (جایگزینی تمام قرنیه) استفاده می کنند. البته در یک روش نوین و بسیار پیشرفته معروف به کراتوپلاستی لایه ای (جایگزینی بخشی از قرنیه)، تنها بخشی از قرنیه آسیب دیده (بدون تأثیر بر سلامتی سایر نقاط) جایگزین می شود.

چرا پیوند قرنیه ؟

  اگر در صورت سالم بودن اعصاب و قرنیه پشت چشم، بینایی بیمار بر اثر تاری یا بیماری قرنیه ضعیف گردد؛ با انجام عمل پیوند قرنیه می توان بینایی بیمار را بازگرداند. همچنین قرنیه آسیب دیده، ظاهر زیبایی ندارد و تار به نظر می رسد که با جایگزینی قرنیه اهدایی می توان به زیبایی فرد نیز کمک کرد.

عمل لیزیک

  شاید در نگاه اول آنچه از عمل لیزیک در ذهن ما مجسم می شود، رهایی از عینک های نمره بالا یا به اصطلاح عامیانه، عینک های ته استکانی می باشد. از آن جا که چشم یکی از حساس ترین قسمت های بدن است و تشخیص استفاده از عمل لیزیک کاری بسیار حساس می باشد، لازم است که این کار به پزشکی متخصص سپرده شود؛ تنها یک پزشک می داند و می تواند تشخیص بدهد که کدام نوع از انواع جراحی ها برای اصلاح عیوب انکسازی بر روی چشم بیمار جواب می دهد و رضایت او را به همراه دارد، پس لازم است که کار به کاردان سپرده شود.
  عمل لیزیک چشم شاید تنها عملی باشد که در حین عمل و بعد از آن، دردی را به همراه ندارد و همین امر یکی از مزایای این عمل به حساب می آید؛ ولی با این وجود بیشتر پزشکان قبل از عمل، از قطره بی حس کننده برای بیمار استفاده می کنند.
  امروزه دنیای پزشکی، پیشرفت فوق العاده خود در زمینه بیماری های چشمی را مدیون دکتر «یوناس پالیکاریس یونانی» می باشد؛ چرا که وی در سال ۱۹۹۱ میلادی، این علم را به دنیای پزشکی معرفی کرد؛ سپس در این راستا، در سال ۱۹۹۸ میلادی، استفاده از جراحی لیزیک توسط سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا مورد تأیید قرار گرفت و به کل دنیا ارائه شد. اینک بسیاری از بیماران، نور دیده شان را مدیون علم پزشکی «آقای یوناس پالیکاریس» می باشند.

مراحل عمل لیزیک چشم

  انجام عمل لیزیک سه مرحله دارد؛ ثابت نگه داشتن چشم بیمار با قراردادن رینگی خاص در داخل چشم و سپس مکش و ساکشن آب چشم، تراشیدن بخش مرکزی قرنیه چشم بسته به نمره چشم بیمار و برداشتن لایه سطحی قرنیه (flap) به قطر ۹ میلی متر و ضخامت ۱۶۰ میکرون به وسیله لیزر اگزایمر و سپس انجام سومین مرحله یعنی برگرداندن لایه چشم به جای اولیه خود بدون نیاز به هیچ گونه بخیه ای.
  بعد از عمل لیزیک ، بیمار دردی حس نمی کند و نیازی به مصرف دراز مدت هیچ دارویی ندارد. آنچه یک بیمار در پایان عمل لیزیک انتظارش را دارد، بهبود عمل بینایی، رهایی از عینک، بازگشت سریع بینایی و رفع بسیاری از عیوب انکسازی چشم (دوربین، نزدیک بین و آستیگماتیسم) می باشد که بعد از عمل نیز شاهد آن خواهد بود.

شرایط عمل لیزیک

  جالب است بدانید بیمار می تواند در صورت تشخیص پزشک، هر دو چشم خود را در یک روز لیزیک کند. به طور کلی یکی از شرایط لیزیک چشم، دارا بودن حداقل سن ۱۸ سال، سلامت جسمی و چشمی است و اینکه نمره چشم بیمار در یک سال گذشته نباید تغییری کرده باشد یا حداقل تغییر آن بیش از ۲۵% تا ۵/۰ نبوده باشد. همچنین قرنیه چشم بیمار باید دارای ضخامت کافی باشد هرچند در بیماران مختلف یکسان نیست؛ این ضخامت در افراد دوربین ۱-۶ دیوپتر، در افراد نزدیک بین ۱-۱۰ دیوپتر و در اشخاص دارای آستیگمات ۵/۰ تا ۶ می باشد.
  از دیگر شرایط این عمل، نداشتن بیماری های چشمی نظیر: آب سیاه، آب مروارید، تبخال چشمی، خشکی چشم، قوز قرنیه و یا نامنظمی سطح قرنیه، بیماری های شبکیه، عفونت های هرپس و … است. لازم به ذکر می باشد که بعضی از بیماری های جسمی همچون روماتیسم، نقص ایمنی و دیابت پیشرفته، مانع از انجام عمل لیزیک می شود.
  به طور کلی، عمل لیزیک چشم برای اشخاص بالای ۴۰ سال به علت کم شدن قدرت ترمیم، افراد دارای پیری چشم و خانم های باردار و شیرده توصیه نمی گردد.

معایب عمل لیزیک چشم

  عمل لیزیک مانند بسیاری از عمل های دیگر معایبی نیز دارد که عبارتند از: کاهش استحکام قرنیه، خشکی چشم، احتمال بروز آب مروارید، حساس شدن چشم به نور، دیدن هاله نور در شب و عفونت قرنیه.

متخصصان چشم یزد

افزودن مدرک بیشتر
انتخاب مدرک

مدارک مورد نیاز را ضمیمه کنید. | حداکثر سایز 10 MB | پسوندهای مجاز: jpg, jpeg, png, gif, pdf, rar, zip

CAPTCHA
لطفا صبر کنید