گردن

  تیروئید یکی از غده های درون ریز بدن است که کارش تولید هورمون جهت تنظیم ساخت و ساز بدن می باشد. گاه غده تیروئید ، بزرگتر از حد معمول می شود که در این حالت شخص به بیماری گواتر مبتلا شده است. کم کاری و پر کاری تیروئید از جمله بیماری های بسیار شایع می باشد که بسیاری از افراد با اینکه از این بیماری رنج می برند اما از مبتلا شدن به آن مطلع نیستند.

پرکاری تیروئید

  پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی هورمون به بافت های بدن برسد. در این بیماری، فرد به علت بالا بودن سوخت و ساز بدن، احساس گرمای شدید می کند و با اینکه اشتهای خوبی دارد اما از کمبود وزن رنج می برد.
  علائم پر کاری تیروئید عبارتند از: خستگی مفرط، نامنظم بودن ریتم قلب، لرزش دست ها، اختلال در خواب و زود رنجی.
  پرکاری تیروئید می تواند علت های خاصی داشته باشد: گاه بر اثر مصرف زیاد هورمون ها اتفاق می افتد که در این حالت باید دوز مصرفی را تغییر دهیم؛ گاهی هم التهاب تیروئید باعث این امر شده که نیازی به درمان اضافه ندارد و بعضی مواقع ممکن است عامل اصلی بیماری گواتر باشد که به یکی از روش های زیر قابل درمان است:
  ۱- مصرف داروهای ضد تیروئیدی خوراکی
  ۲- ید رادیو اکتیو که باعث از کار افتادن و یا کوچک شدن گواتر می شود.
  ۳- جراحی
  ۴- مصرف قرص پروپرانول جهت بهبود عملکرد سایر دارو ها

کم کاری تیروئید

  کم کاری تیروئید ، هنگامی صورت می گیرد که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون ترشح نکند. تنظیم کننده کار تیروئید، غده هیپوفیز در مرکز مغز است که TSH تولید می کند. بنابراین اگر غده هیپوفیز، کارش را به درستی انجام ندهد فرد دچار اختلال شده و فعالیت تیروئید او کاهش می یابد. البته کم کاری تیروئید می تواند مادرزادی نیز باشد که در این صورت عقب ماندگی ذهنی کودکان را در پی خواهد داشت. همچنین لازم به ذکر است که کم کاری تیروئید در میان خانم های بالاتر از ۶۰ سال بیشتر رایج است.
  از جمله علائم کم کاری تیروئید شامل: خستگی، پف کردن صورت و چشم ها، ضعف ماهیچه ها، افزایش وزن، حساسیت به سرما، ریزش مو، اختلال حافظه و… می باشد. اگر کم کاری تیروئید درمان نشود می تواند مشکلات جدیدی مثل: ناباروری، اختلالات روانی و افسردگی و نیز بیماری گواتر که بر اثر بزرگ شدن غده تیروئید به وجود می آید را پدید بیاورد. لازم به ذکر است که نقص های مادرزادی در کودکانی که مادرانشان کم کاری تیروئید دارند بیشتر است. از آن جایی که کم کاری تیروئید باعث افزایش سطح کلسترول خون می شود، می تواند خطرات حمله قلبی را با خود به همراه داشته باشد.
  راه درمان کم کاری تیروئید ، استفاده از قرص های حاوی هورمون تیروئید می باشد که باید به صورت مداوم و اغلب اوقات تا آخر عمر ادامه پیدا کند.

جراحی سر و گردن

  یکی از حساس ترین و شاید مهمترین قسمت های بدن، سر و گردن می باشد و باید گفت که شناخت تمام بیماری ها و آناتومی این نواحی به طور جداگانه، کاری بس پیچیده و حساس است که تنها توسط کادر پزشکی مجرب انجام می گیرد.
  در اینجا به ذکر برخی از بیماری هایی که ممکن است این قسمت ها را به خطر بیندازند و نیازمند عمل جراحی باشند، اشاره می شود:

  • انواع سرطان ها
  • اختلالات مادرزادی
  • اختلال بر اثر عفونت
  • آسیب های وارده بر اثر ضربه به این قسمت ها

  درد در ناحیه سر و گردن، علامت بیماری است که یکی از این بیماری ها نیز می تواند وجود انواع تومور در مغز باشد. تومورها، انواع خوش خیم و بد خیم دارند که در صورت عدم درمان به موقع، تبدیل به غده های سرطانی شده و نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند.
  همچنین انواع غده های لنفاوی و سایر بافت ها که نقش دفاعی بدن را در برابر سایر بیماری ها و عفونت ها ایفا می کنند، گاهی نیاز به عمل جراحی دارند.
  نواحی سر و گردن ، در تصادفات و ضربه های سنگین هم نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند چرا که بر اثر این نوع حوادث، خون در بخشی از مغز لخته شده و یا مشکلی شبیه به آن ایجاد می گردد و این موقع است که پزشکان جراح سر و گردن در کنار جراحان مغز و اعصاب ، دست بکار می شوند.
  از بارزترین اختلالات در ناحیه سر و گردن ، مشکلات مادرزادی همچون افتادگی پلک، شکاف لب و کام و همچنین کم شنوایی یا ناشنوایی می باشد که نیازمند عمل جراحی هستند.

لوزه چیست؟

  لوزه ، توده ای از سلول های ایمنی داخل دهان و پشت دریچه های بینی است که عفونت و بزرگ شدن آن ها، موجب بروز اختلالات تنفسی، عفونت در گوش، انسداد مسیر هوایی بالای بینی و ناتوانی در هضم غذا می شود.

جراحی لوزه

  برای جراحی لوزه ، بیمار نباید تا دو روز قبل از عمل، داروی های حاوی آسپرین یا ایبوپروفن مصرف کند و همچنین ۶ ساعت قبل از آن نباید غذایی تناول نماید. برای انجام عمل لوزه ، بیمار از طریق تزریق وریدی و یا گاز، بیهوش می گردد؛ سپس لوزه ها ، از داخل دهان برداشته شده و انتهای آن هم با روش برقی سوزانده می شود.

توصیه های بعد از عمل جراحی لوزه

  بعد از عمل لوزه ، بیمار با برطرف شدن علایم بیهوشی، مرخص می شود ولی پس از بازگشت به خانه، باید استراحت کرده و سرش را از قلبش بالاتر بگیرد. همچنین لازم است که در صورت بروز یبوست، می بایست که از داروهای ضد یبوست استفاده کند.
  در کاهش ورم بعد از عمل لوزه ، استفاده از کمپرس آب یخ نیز می تواند مؤثر باشد؛ همچنین بهتر است چندین روز از خوردن نوشیدنی های داغ پرهیز کرده و از رژیم غذایی سبک و سرد استفاده شود.
  شایان ذکر است که کاهش وزن بعد از عمل جراحی لوزه ، کاملاً طبیعی بوده و بهتر است که بیمار برای جلوگیری از خونریزی و کاهش آب بدن، نوشیدن آب را افزایش دهد.

عوارض جراحی لوزه

  پس از جراحی لوزه ، لکه های سفیدی در محل آن بوجود می آید که باعث بدبو شدن دهان می شود؛ در واقع این لکه ها عفونت نیستند؛ بلکه دلمه های موقتی هستند که پس از بهبودی، بطور طبیعی از بین می روند. تغییر صدا، گرفتگی بینی و خر و پف نیز از دیگر عوارض این عمل می باشد.
  بعد از عمل لوزه ، احتمال خونریزی وجود دارد اما معمولاً این خونریزی خطرناک نیست و با شستن دهان و بالا گرفتن سر از بین می رود؛ ولی اگر خونریزی قطع نشد، لازم است که به پزشک مراجعه شود.

متخصصان

افزودن مدرک بیشتر
انتخاب مدرک

مدارک مورد نیاز را ضمیمه کنید. | حداکثر سایز 10 MB | پسوندهای مجاز: jpg, jpeg, png, gif, pdf, rar, zip

CAPTCHA
لطفا صبر کنید