اغلب زنان به علت ضعیف بودن تخمک ها قادر به بارداری طبیعی نیستند و از روش هایی نظیر IVF و روش های درمان ناباروری استفاده می کنند. کیفیت تخمک به عوامل مختلفی مانند سن، عوامل محیطی، وجود هورمون در غذاهای روزانه، سبک زندگی و استرس بستگی دارد. مصرف برخی مواد غذایی و تغییر روش زندگی می تواند در تقویت تخمک مؤثر باشد. البته این رژیم غذایی باید در یک دوره ۹۰ روزه قبل از تخمک گذاری رعایت شود؛ چراکه در این بازه تخمدان در حال آماده شدن برای انجام پروسه تخمک گذاری می باشد.

اهمیت سالم بودن تخمک

اهمیت تخمک سالم برای بارداری

وجود تخمک سالم از جمله مهمترین عوامل در لانه گزینی و بارداری سالم است. تاکنون فرض بر این بوده که سن تنها عامل اثرگذار بر سلول های تخمک می باشد و تخمک هیچگاه بازسازی نمی گردد؛ اما یافته های جدید نشان می دهد در چرخه باروری بدن قادر است سلول تخمک ایجاد کند؛ چرا که در داخل تخمدان سلول های بنیادی وجود دارند که توانایی تولید تخمک جدید را دارا می باشند.

عوامل مؤثر در کیفیت تخمک

گردش خون مناسب در تخمدان ها، تعادل هورمونی، تغذیه مناسب و مدیریت استرس و اضطراب از جمله عواملی هستند که در کنار سن، در سلامت سلول های تولید مثل اثرگذار می باشند.

غذاهای مفید برای تقویت تخمک ها و تخمدان

 • لبنیات پر چرب

اگرچه اغلب افراد برای کاهش وزن از لبنیات کم چرب استفاده می کنند؛ اما استفاده از لبنیات پر چرب می تواند در تقویت تخمک و تخمدان بسیار مؤثر باشد. حذف چربی شیر سبب بر هم خوردن تعادل هورمون های جنسی و ممانعت از تخمک گذاری می شود.

میوه ها و سبزیجات ارگانیک برای تقویت تخمک
 • چربی های غیر اشباع و امگا ۳

مصرف چربی های غیر اشباع و امگا ۳ ، برعکس چربی های ترانس و اشباع شده برای سلامت فرد ضروری می باشد. خوراکی هایی همانند: آووکادو، آجیل، تخمه و ماهی های روغنی نظیر سالمون سرشار از چربی های مفید هستند. امگا ۳ موجود در ماهی ها باعث بهبود بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود؛ البته مصرف ماهی های روغنی بیش از دو بار در هفته توصیه نمی شود.

 • گوشت و مرغ محلی

مرغ های ماشینی در سوله هایی بسته پرورش پیدا می کنند و اغلب از غذاهایی غیر ارگانیک تغذیه می شوند؛ اما مرغ های محلی از غذاهای ارگانیک و طبیعی استفاده می کنند و در طول روز چند ساعتی در محوطه باز هستند. سعی کنید در دوره ۹۰ روزه خود برای تقویت کیفیت تخمک، از گوشت و مرغ های ارگانیک استفاده کنید.

 • میوه ها و سبزیجات ارگانیک

سموم و آفت کش های شیمیایی موجود در میوه ها و سبزیجات می تواند اثرات منفی روی قدرت باروری مردان و زنان داشته باشد.

 • مغزها و آجیل ها

مصرف مغزها و آجیل هایی نظیر گردو و بادام می تواند باعث کاهش سطح کلسترول بد خون، کاهش قند خون، تعادل در سطح هورمونی بدن و بهبود سندروم تخمدان پلی کیستیک شود.

چند نمونه دیگر از غذاهای مفید برای تخمدان و تخمک

 • ژل رویال (غذای ملکه زنبور)
 • کلم بروکلی
 • تخم کدو و دانه کنجد
 • زنجبیل و زردچوبه
 • عدم مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی
 • عدم مصرف غذاهای چرب و مواد قندی
 • مولتی ویتامین
برای تقویت تخمک چه بخوریم؟
برای تقویت تخمک چه بخوریم؟

غذاهای مضر برای تخمدان و تخمک ها

 • قندها

مصرف بیش از حد قند، شکر و خوراکی های شیرین باعث تولید انسولین اضافه شده و خطر ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک را افزایش می دهد. این بیماری باعث می شود تخمک ها آزاد نشوند و در نتیجه تخمکی در دهانه رحم برای لقاح با اسپرم وجود ننداشته باشد. پس توصیه می شود فرد در صورت تمایل به بارداری، از مصرف غذاها با شیرینی مصنوعی خودداری کرده و قندهای طبیعی مانند عسل را جایگزین کند.

 • نوشیدنی های کافئین دار

نوشیدنی های کافئین دار باعث بر هم خوردن تعادل هورمونی، افزایش احتمال سقط و توقف تخمک گذاری می شود.

 • غذاهای حاوی سویا

سویا باعث بر هم خوردن تعادل هورمونی شده و میزان ابتلا به ناباروری را افزایش می دهد.

 • غذاهای تراریخته

استفاده از غذاهای تراریخته به معضلی برای افزایش نرخ ناباروری بدل شده است. توصیه می شود در صورت تمایل به بارداری، حداقل در دوره ۹۰ روزه از غذاهای ارگانیک استفاده نمایید.

چگونه تخمک سالم داشته باشیم؟

جریان داشتن خون سرشار از اکسیژن در تخمدان ها باعث تقویت تخمک در زنان می شود. گاهی جریان خون بر اثر عدم تحرک، کم آبی و غلظت خون بالا کاهش می یابد.

عوامل دیگری همچون مدیریت استرس، کنترل ذهن، تعادل هورمونی و تغذیه سالم، بر کیفیت تخمک تأثیرگذار هستند.

کاهش وزن باعث افزایش قدرت باروری شده و تقویت تخمک گذاری می شود. البته کاهش وزن غیر طبیعی نیز باعث بروز مشکلاتی در تعادل هورمون ها می شود و قدرت باروری را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده زنانی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از حد نرمال هستند، زمان بیشتری را برای باروری نیاز دارند.

تقویت تخمک
ال آرژنین

روش های تقویت تخمک در سنین بالا

تخمک از قدیمی ترین سلول هایی است که در بدن وجود دارد؛ به همین علت در طول زمان در معرض آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد است. مصرف روزانه یک عدد مولتی ویتامین مخصوص دوران بارداری و مصرف آنتی اکسیدان ها می تواند از تخریب سلول های تخمک در برابر رادیکال های آزاد جلوگیری کند.

مطالعات نشان می دهد کوآنزیم Q10 بر کیفیت تخمک و بارداری زنان بالای ۳۵ سال تأثیر بسیار مثبتی دارد. ماهی های چرب، مرغ، گوشت قرمز، دل و جگر و قلوه، غلات سبوس دار، سویا، بادام زمینی، آجیل، روغن کانولا و روغن سویا، جوانه گندم، تخم مرغ و همچنین سبزیجات به ویژه اسفناج و بروکلی، سرشار از کوآنزیم Q10 هستند.

ال آرژنین یک نوع اسیدآمینه است که به افزایش کیفیت تخمک و افزایش شانس موفقیت IVF کمک فراوانی می کند؛ البته این اسیدآمینه باید در دوز بالا مصرف شود. خرنوب، شکلات، نارگیل، لبنیات، ژلاتین، گوشت قرمز، جو دو سر، بادام زمینی، سویا، گردو، آرد سفید، گندم و جوانه گندم سرشار از این اسیدآمینه هستند.

ژل رویال _غذای ملکه زنبور عسل_ دارای موادی است که هورمون های مخصوص باروری را تحریک می کند. چنانچه این ماده سه ماه قبل از بارداری و یا IVF مصرف شود، می تواند در روند درمان اثر داشته باشد.

استرس از جمله عواملی است که سبب ترشح پرولاکتین، کورتیزول و هورمون های دیگر می شود؛ این هورمون ها چرخه تخمک گذاری را مختل می کنند. برای رهایی از استرس توصیه می شود علاوه بر فعالیت روزانه بدنی، از ماساژ و دمنوش های آرامش زا استفاده شود.

ژل رویال

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه