اغلب افراد با هدف کاهش وزن اقدام به گرفتن رژیم های لاغری می کنند؛ اما در مورد میوه های مفید برای کاهش وزن اطلاع دقیقی ندارند. برخی از میوه ها، چاق کننده و برخی لاغر کننده هستند.

آیا خوردن میوه باعث چاقی می شود؟

قند موجود در میوه ها فروکتوز می باشد. مصرف غیر متعادل و افراطی فروکتوز سبب ایجاد مشکلاتی برای سلامتی مانند افزایش وزن خواهد شد.

فروکتوز

فروکتوز در آبمیوه ها، عسل و میوه ها یافت می شود که شیرین ترین قند است. فروکتوز از لحاظ فرمول مولکولی شباهت بسیاری به گلوکز دارد ولی از لحاظ ساختاری متفاوت است. این دو نوع قند برای سوخت و ساز بدن ضروری می باشند، ولی روند سوخت و ساز این دو نوع قند نیز در کبد متفاوت خواهد بود. سیستم بدن به این صورت است که گلوکز اضافی را از بدن دفع می کند اما فروکتوز اضافی در بدن به صورت چربی ذخیره می شود. به همین علت اغلب افراد در رژیم غذایی خود دچار شکست می شوند.

میوه های دارای فروکتوز بالا

  • سیب
  • انگور
  • گلابی
  • خرما

میوه های دارای فروکتوز پایین

  • زردآلو
  • شلیل
  • نارنگی

میوه های چاق کننده تابستانی

مصرف بیش از اندازه میوه مخصوصاً برخی از میوه های تابستانی نیز می تواند مانند سایر مواد غذایی باعث افزایش وزن شود. به عنوان مثال میوه هایی نظیر انگور و گلابی جزو میوه های چاق کننده هستند. جالب است بدانید ۱۰۰ گرم انگور ۸۰ کیلوکالری و ۱۰۰ گرم گلابی نیز ۶۰ کیلو کالری دارد.

لازم به ذکر است اگرچه میزان کالری این میوه ها بسیار بالاست؛ اما همچنان این میوه ها منبعی غنی از مواد مغذی و فیبر هستند. پس باید میزان دریافت کالری روزانه خود را با این میوه ها تطبیق دهید.

میوه های آبدار، شیرین و خنک نظیر هندوانه، خربزه و طالبی در دسته میوه های کم کالری هستند. پس می توانید بدون دلهره افزایش وزن، تابستان خود را با مصرف این نوع میوه ها سپری کنید.

در ادامه به معرفی خواص چند مورد از میوه ها و صیفی جات تابستانی خواهیم پرداخت.

خیار

خیار بهترین صیفی برای رژیم های لاغری است. خیار، شکم پرکن، کم کالری و مفید می باشد. هر ۱۰۰ گرم خیار بوته ای تنها ۵ کیلو کالری دارد. مصرف این صیفی بالأخص به همراه آبلیمو می تواند چربی سوز خوبی باشد.

هندوانه

هندوانه به علت آب فراوان و مقادیر بالای آنتی اکسیدان جزو پرطرفدار ترین میوه های تابستانی در ایران است. هندوانه منبعی غنی از ویتامین های با ارزش B5 ،B6 ،B1، بیوتین و منیزیم، پتاسیم و فیبر می باشد که این میوه می تواند ۲۰ درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین C و ۱۴ درصد نیاز روزانه به ویتامین A را تأمین کند. لازم به ذکر است این میوه برای افراد سرد مزاج مناسب نیست. برای اطلاع از نحوه تشخیص مزاج خود اینجا کلیک کنید.

خربزه

۹۵ درصد خربزه از آب تشکیل شده است و مقدار چربی آن بسیار کم است. این میوه غنی از پکتین، پتاسیم، منگنز، فسفر، کلسیم و ویتامین های B2 ،B1 ،A و C است. املاح معدنی موجود در خربزه، میزان قلیایی بودن خون و سلول های بدن را افزایش می دهد؛ به همین سبب سموم موجود در بدن را خنثی و دفع می کند. همچنین خربزه باعث افزایش سرعت هضم و افزایش اشتها می شود.

انبه

اگرچه هر ۱۰۰ گرم انبه ۵۵ تا ۷۰ کیلو کالری دارد اما جزو میوه های دارای کالری منفی است؛ یعنی میزان انرژی مورد نیاز برای هضم و جذب این میوه بیشتر از کالری دریافتی از آن است. پس نیازی نیست این میوه را در لیست سیاه خود قرار دهید.

آلبالو

آلبالو میوه ای غنی از ویتامین C و کم کالری می باشد. هر ۱۰۰ گرم آلبالو ۲۰ کیلوکالری دارد. بنابراین می توان این میوه را جزو میوه های لاغرکننده دانست.

ویتامین C دارها

میوه های دارای ویتامین C جزو بهترین میوه ها برای رژیم های لاغری هستند. اغلب افرادی که ویتامین C بیشتری مصرف می کنند؛ کمر و پهلوهای باریکتری دارند. برخی از انواع میوه های دارای ویتامین C عبارتند از : پرتقال، لیمو شیرین، آناناس و کیوی

افزودن دیدگاه