بهترین دکتر متخصص مغز و اعصاب یزد

مغز

عمل جراحی مغز در حالت هوشیاری چیست؟

  پزشک جراح ممکن است عمل جراحی مغز در حالت هوشیاری کامل را برای بررسی بخش های آسیب دیده مغز، قسمت های درگیر با تومور، قسمت های نزدیک به سنسورهای بدن، نواحی کنترل کننده فعالیت های حساس بدن و یا بخش های کنترل کننده توانایی تکلم انجام دهد.
  در این نوع عمل، لازم است که بیمار در تمام طول عمل، هوشیار باشد تا جراح بتواند موارد ضروری را در طی عمل چک کند. بنابراین بیمار نباید بیهوش شود و البته لازم به ذکر است که پزشک، تمام نواحی درگیر را به طور کامل با تزریق داروی بی حسی موضعی، بی حس می کند و از این رو، بیمار هیچ دردی را حس نخواهد کرد.
  پزشک جراح اصولا برای انجام این نوع عمل ها، نواحی حساس مغز را کاملا شناسایی می کند تا ریسک آسیب دیدگی ناشی از عمل جراحی را کاهش دهد. تیم جراحی در این عمل، بخش هایی از جمجمه را برمی دارند تا دسترسی به مغز وجود داشته باشد و در طی آن، از بیمار سوالاتی پرسیده می شود تا جراح با استفاده از بازخورد دریافتی از وی، درستی روند انجام عمل را بررسی نماید.
  ارتباط جراح با بیمار برای تیم، بسیار حیاتی و مهم است چرا که می بایست از عدم آسیب دیدگی بخش های مهم مغز و پیشروی درست مراحل درمان مطمئن شوند.

بیماری های تحت درمان عمل جراحی مغز بدون بی هوشی

  تیم متخصصان جراحی عمل بدون بی هوشی شامل: جراح مغز، نورولوژیست، متخصص هوشبری و متخصص گفتار درمانی می شوند و توانایی های بیمار را در طی عمل جراحی مغز در حالت هوشیار بررسی می کنند. عمل جراحی مغز در حالت هوشیار، برای جراحی ساختارهای حساس مغزی همچون اعصاب، رگ های خونی یا نواحی نزدیک به بخش های کنترل کننده فعالیت های مهم بدن، سنسور ها و یا قابلیت تکلم استفاده می شود.
  این روش، معمولا برای درمان بیماری های پارکینسون یا صرع که تیم جراحی می تواند به سرعت در طی عمل، بهبود فعالیت های بیمار را تست کند، انجام می شود. همچنین این نوع عمل، برای تشخیص انواع تومور و درمان تومورهای نزدیک نواحی حساس مغز مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید عمل مغز بدون بیهوشی

  عمل مغز در حالت هوشیاری ، می تواند از شدت علایم اختلالات حرکتی ناشی از بیماری پارکینسون یا تومورها کم کند. همچنین به بیمار اجازه می دهد تا دوباره مستقل شده و کنترل حرکات خود را به دست بگیرد و حتی سطح کیفی زندگیش را نیز افزایش دهد.
  گزارش ها نشان داده که بیماران پارکینسونی که تحت عمل تحریک عمقی مغز قرار می گیرند، حداقل ۱۰ سال بهبودی بالینی پایدار داشته باشند یا ۱۲ سال در مرحله سوم و بیش از ۱۲ سال در مرحله چهارم پارکینسون باقی بمانند.

عمل تحریک عمقی مغز چیست؟

  عمل تحریک عمقی مغز یک نوع جراحی است که شامل کاشت یک یا تعدادی الکترود در مغز می شود. این الکترودها برای انتقال پالس های الکتریکی به ناحیه خاصی از مغز استفاده می شود تا سیگنال های مغزی غیر نرمال که موجب اختلالات عصبی مختلف می شوند را مسدود کند.
  این عمل نیازمند به برنامه ریزی دقیق قبل از عمل است. در این راستا؛ تیم جراحی، آزمایشات MRI و سی تی اسکن مغز بیمار را برای تعیین نواحی هدف، مورد بررسی قرار می دهند.

روش جراحی عمل تحریک عمقی مغز

  • در مرحله اول؛ تیم جراحان با دقت کامل از طریق ایجاد سوراخ های ریز روی جمجمه، الکترودها را در نواحی شناسایی شده مغز قرار می دهند و با بی حسی موضعی می توانند از بروز هرگونه درد برای بیمار جلوگیری کنند. هوشیار بودن بیمار در طول این عمل، بسیار ضروری است چرا که باید بازخوردهایی را در اختیار جراح قرار دهد تا وی مطمئن شود که قسمت درستی از مغز را تحریک کرده است.
  • در مرحله دوم؛ جراح قبل از قرار دادن باتری در قفسه سینه که به عنوان مولد پالس عمل می کند، بیمار را تحت بی حسی عمومی قرار می دهد. این عمل، امکان تنظیم اثرات جانبی را برای بیمار فراهم کرده به گونه ای که بیمار می تواند علایم آن را با کنترلر وایرلس دستی، کنترل کند. همچنین جاسازی باطری ممکن است فوراً در جلسه بعدی درخواست بیمار مبنی بر نصب الکترودها انجام شود.
   این عمل احتمالا برای بیماران پارکینسونی یا دارای علایم بهبود نیافته بیماری نیز تجویز می گردد.

متخصصان مغز و اعصاب یزد

افزودن مدرک بیشتر
انتخاب مدرک

مدارک مورد نیاز را ضمیمه کنید. | حداکثر سایز 10 MB | پسوندهای مجاز: jpg, jpeg, png, gif, pdf, rar, zip

CAPTCHA
لطفا صبر کنید