گردشگری سلامت چیست؟

گردشگری سلامت ( Medical tourism )، یکی از شاخه های گردشگری می باشد که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. علل مختلفی سبب بوجود آمدن گردشگری سلامت و توریسم درمانی شده که در ذیل به برخی از آن ها اشاره می شود:

علل شکل گیری گردشگری سلامت

  • مدت زمان طولانی انتظار برای شروع روند درمان
  • فقدان امکانات پزشکی مورد نظر در کشور متبوع
  • هزینه های سنگین درمان در کشور متبوع
  • عدم پوشش بیمه
  • تغییر در ارزش­ های مصرف کنندگان
  • تغییر در ملزومات سیستم خدمات بهداشتی
  • مسن تر شدن جمعیت

مزایای گردشگری سلامت

  • خدمات درمانی عالی در بیمارستان مقصد با تکنولوژی بالا
  • عدم وجود لیست انتظار و شروع سریع روند درمان
  • هزینه درمان مناسب در کنار هزینه سفر و اقامت

گردشگری سلامت در ایران

هرساله افراد زیادی برای انجام خدمات درمانی به کشورهای مختلف سفر می­ کنند. در این بین، ایران و به ویژه شهر یزد یکی از مقاصد اصلی گردشگری سلامت به حساب می آید که بیماران میتوانند در آن، مراحل درمانی و ریکاوری خود را پشت سر گذارده و در کنار انجام خدمات درمانی، از جاذبه های توریستی و طبیعی ایران نیز لذت ببرند. قابل ذکر است که این خدمات در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر با توجه به خدمات درمانی و ابزار و تجهیزات پزشکی موجود، هزینه درمانی بسیار مناسبی دارد.

چرا یزد برای درمان مناسب است؟

شهر جهانی یزد از بهترین نمونه های شهرهای کویری و تاریخی ایران می باشد که در فاصله ۶۷۷ کیلومتری پایتخت (تهران) قرار گرفته است. یزد یکی از هفت کلانشهر ایران (تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، یزد و اهواز) می باشد که به « شهر بادگیرها »، « شهر دوچرخه‌ ها » و « شهر شیرینی » نیز مشهور است.
در این شهر، همه چیز حکایت از حرکت و زنده بودن محیط اجتماعی دارد. نام یزد معمولاً یادآور آثار تاریخی و اصیل است. تولیدات صنایع دستی یزد تا قبل از دوره ماشینی شدن، به دلیل کیفیت و برخورداری از اصالت هنری، دارای شهرت جهانی بوده و هنوز هم به طور نسبی از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. ظرافت های به کار رفته در ساخت آثار معماری و هنری این منطقه در نوع خود بی نظیر بوده و ارزش هنری فراوانی دارد.
استان یزد با قرارگیری در مرکز کشور از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است که در زمینه های بهداشتی، گردشگری، درمانی و همچنین از لحاظ امکانات پزشکی و بیمارستان­ های تخصصی فراوان نظیر: بیمارستان قلب، چشم، پوست و مو، ارتوپدی و سوختگی ، از برترین ها و استانداردترین مناطق خاورمیانه به شمار می آید.

دسترسی آسان به استان یزد

  استان یزد با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی، واقع شدن در مرکز کشور (نقطه صفر جغرافیائی) و نیز برخورداری از شبکه راه‌ های اصلی، پل ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق محسوب می شود. همچنین از طرفی، شهر یزد با قرار گرفتن در کریدور بزرگراه های جاده ای و ریلی آسیا، جایگاه ویژه‌ای در سطح جهانی، ملی و منطقه‌ای دارد.
  شهر جهانی یزد دارای فرودگاه بین المللی نیز می باشد که در مسیر تردد بسیاری از خطوط هوایی قرار گرفته است. در نتیجه با وجود خطوط جاده ای، ریلی و هوایی، دسترسی به یزد از شهرهای دیگر بسیار آسان می باشد.

پزشکان متخصص و باتجربه

  استان یزد، مجموعه ای از بهترین پزشکان کشور را در دل خود جای داده و این نعمت بزرگی است که فقط چند استان از آن بهره مند هستند. طبیبانی حاذق و ماهر اما بی ادعا که شبانه روز خود را وقف بهبودی و درمان هموطنان کرده اند. در این استان، متخصصان و فوق تخصصان زیادی مشغول به طبابت می باشند که نمونه آنها در کشور بسیار کم نظیر است. این عده، علم پزشکی را با احساس مسئولیت، تعهد و وجدان کاری در هم آمیخته و استان یزد را به یکی از مراکز اصلی بهداشت و درمان در کشور تبدیل کرده اند. همچنین می توان گفت که تقریبا هیچ متخصص یا فوق تخصصی نیست که استان یزد از آن بی بهره باشد.

هزینه پایین درمان

  هزینه درمانی در استان یزد نسبت به سایر استان ها حتی در بخش خصوصی، بسیار پایین می باشد و تعداد پزشکان مجرب آن نیز شاخص است.
  یزد با قرار گرفتن در مرکز کشور، دارا بودن پزشکانی مشهور و چیره دست، وجود مراکز خوب پزشکی، پایین بودن هزینه‌ های درمانی و همچنین برتری در رشته ‌های خاص پزشکی نظیر درمان ناباروری، چشم پزشکی و جراحی ‌های قلب، به یکی از قطب ‌های پزشکی و درمانی مهم کشور تبدیل شده است. البته لازم به ذکر است که وجود جاذبه‌ های گردشگری، تاریخی و کویری یزد نیز به بیماران داخلی و خارجی این امکان را می دهد تا در کنار استفاده از خدمات درمانی یزد ، از جاذبه های تفریحی و لذت بخش آن هم بهره مند شوند.

وجود مراکز درمانی مجهز

  شاخص های کمّی و کیفی بهداشت و درمان نشان می دهد که سطح خدمات بهداشتی و درمانی استان یزد نسبت به میانگین کشوری از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار است. وجود بیش از ۲۶۵۰ تخت و ۲۰ مؤسسه درمانی، ۱۵۹ مرکز بهداشتی درمانی و سایر امکانات و تأسیسات کلینیکی و پاراکلینیکی باعث شده که این استان به یکی از قطب ‌های درمانی کشور تبدیل شود. در این راستا، وجود مراکز تحقیقاتی باروری و ناباروری، دیابت، قلب و عروق، سرطان و… نیز فرصت مناسبی را برای فعالیت‌ های تخصصی و فوق ‌تخصصی پزشکی فراهم آورده و اکثر مردم، توریسم درمانی یزد را با مرکز ناباروری یزد می شناسند؛ چرا که این مرکز، اولین مرکز درمان ناباروری در ایران و خاورمیانه است و هرساله بیماران زیادی از سراسر جهان برای درمان به این مرکز مراجعه می کنند.
  مرکز تحقیقات ناباروری یزد ( پژوهشکده تولید مثل یزد ) به عنوان قطب درمان ناباروری کشور شناخته شده و همواره پذیرای زوج های بسیاری از سراسر ایران و کشورهای همجوار و اروپا می باشد که برای درمان مشکل ناباروری خود به این مرکز آمده و طعم شیرین بچه دار شدن را هدیه می‌ گیرند.

مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده یزد

  مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده یزد ، به‌ عنوان مجهزترین و شاخص‌ترین مرکز پرتو درمانی مستقل جنوب، جنوب شرق و مرکز کشور؛ نقش مهمی در کاهش استرس، ایجاد امیدواری و در نهایت سلامت بیماران سرطانی کشور ایفا می‌کند. این مرکز با استفاده از تجهیزات روز دنیا و کادر مجرب و تخصصی درمان، سعی دارد تا علاوه ‌بر ارائه خدمات رادیوتراپی و آنکولوژی، به ایجاد انگیزه سلامتی برای بیماران خود نیز بپردازد تا آن ها را به سمت زندگی سالم و فارغ از هرگونه بیماری و سرطان هدایت کند.

بیمارستان افشار یزد

  بیمارستان افشار یزد با انجام بیش از ۱۳۰۰ عمل جراحی قلب، ۴۰۰۰ آنژیوگرافی و ۱۰۰۰ آنژیوپلاستی؛ مهم‌ترین قطب درمان قلب در مرکز و جنوب کشور می باشد.

مرکز درمان و تحقیقات دیابت یزد

  مرکز درمان و تحقیقات دیابت یزد به انجام اموری همچون پژوهش، آموزش، پیشگیری و درمان دیابت می پردازد و هم ‌‌اکنون حدود ۳۷ هزار نفر از بیماران دیابتی استان در این مرکز دارای پرونده هستند که درمان آن ها به صورت حرفه ای انجام می‎‎شود. همچنین مرکز دیابت یزد تنها مرکزی است که ۶۰ درصد بیماران را بر حسب نیازشان، از نظر تغذیه ای نیز کارشناسی می‌کند. در این مرکز، ۵۰ متخصص و فوق تخصص در زمینه های درمانی، تغذیه ای و پیشگیری به فعالیت می پردازند و در عرصه های مواد غذایی رژیمی، تجهیزات مدرن پزشکی، سنجش بینایی، کنترل قند خون خانم های باردار و بهبود زخم پای بیماران دیابتی خدماتی را ارائه می دهند.
  در نتیجه می توان اظهار داشت که استان یزد دارای پتانسیل ارائه بهترین خدمات درمانی و پزشکی در زمینه درمان ناباروری، پرتو درمانی، سرطان، دیابت و … به بیماران بومی و غیربومی است.
افزودن مدرک بیشتر
انتخاب مدرک

مدارک مورد نیاز را ضمیمه کنید. | حداکثر سایز 10 MB | پسوندهای مجاز: jpg, jpeg, png, gif, pdf, rar, zip

CAPTCHA
لطفا صبر کنید