مصرف خودسرانه دارو همواره از جانب پزشکان منع شده است. یکی از عمده ترین دلایل این امر آسیب های جدی تداخل های دارویی است. با رعایت نکات زیر می توان از ترکیبات مخاطره آمیز دارویی اجتناب نمود.

تایلنول

تایلنول و داروهای سرماخوردگی چند منظوره

اغلب افراد برای عوارض ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا نظیر گلودرد، سردرد و تب از استامینوفن استفاده می کنند. مصرف همزمان استامینوفن و قرص تایلنول که دارای استامینوفن است، سبب افزایش جذب داروی روزانه مجاز می شود و در نتیجه سبب آسیب کبدی می شود. گاه آسیب های کبدی به حدی افزایش می یابد که فرد نیازمند پیوند کبد می شود.

ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین

عملکرد تمامی داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مشابه می باشد. به همین علت مصرف بیش از یک مورد از این داروها سبب افزایش عوارض جانبی این نوع از داروها خواهد شد.

آنتی هیستامین و داروهای ضد تهوع ناشی از حرکت وسایل نقلیه

دیفن هیدرامین ها برای درمان آب ریزش بینی، قرمزی چشم و زکام مورد استفاده قرار می گیرند و دیمن هیدرینیت ها برای کاهش تهوع ناشی از حرکت وسایل نقلیه مؤثر هستند. این داروها دارای ترکیبات مشابهی هستند و به همین علت باعث افزایش کسالت و خواب آلودگی می شوند.

داروهای ضد اسهال و مکمل های کلسیم

اغلب افرادی که دچار اسهال می شوند، از داروهای دارای لوپرامید استفاده می کنند. داروهای دارای لوپرامید، داروهای درمان کننده اسهال هستند. همچنین مکمل های کلسیم نیز سبب سفت شدن مدفوع می شوند و از این رو مصرف داروهای ضد اسهال و مکمل های کلسیم سبب معکوس شدن مشکل فرد (ابتلا به یبوست) خواهند شد. بنابراین مصرف کلسیم به همراه داروهای ضد اسهال سیستم گوارش را دچار اختلال می کند.

مسکن ها با داروهای ضداضطراب

برخی از مسکن ها و داروهای ضداضطراب دارای ترکیبات کند کننده عملکرد بدن هستند. این داروها در هنگام احساس درد و یا در زمان بروز اضطراب سبب ایجاد آرامش در فرد می شوند. اما باید دانست که این داروها سبب کاهش ضربان قلب و تنفس می شوند؛ به همین علت مصرف همزمان آن ها سبب بروز وقایع مرگباری خواهد شد.

برخی از تداخل های دارویی خطرناک و مرگبار
گل راعی و داروی ضد سرفه

داروهای کاهنده کلسترول و داروهای ضد قارچ

مصرف همزمان داروهای ضد قارچ و داروهای کاهنده کلسترول سبب ضعف شدید ماهیچه ای و آسیب های کلیوی می شود.

ترکیب مسکن ها با داروهای ضد اضطراب و شل کننده عضلات

ترکیب این سه دارو کشنده می باشد و پزشکان بر این امر واقف هستند. اما از آنجایی که ممکن است افراد به پزشکان مختلف به طور همزمان مراجعه کنند، این امکان وجود دارد که به طور ناخواسته این ترکیبات توسط پزشکان مختلف به فرد تجویز شود.

گل راعی و داروی ضد سرفه

افراد برای کاهش اضطراب و افسردگی از مکمل های گیاهی گل راعی استفاده می کنند. دکستروآمفتامین، داروی ضدسرفه است و برای برطرف کردن سرفه های خشک مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف همزمان این دو در کنار هم سبب بروز سندروم سرتونین می شود. این معضل سبب بروز تعریق بیش از اندازه، عدم توانایی در کنترل حرکات، اختلال حواس، نگرانی و در موارد نادر موجب مرگ می شود.

افزودن دیدگاه