بهترین دکتر جراح استخوان و مفاصل یزد

checkup banner

مفاصل

آرتروز چیست؟

  آرتروز یک نوع بیماری مَفصلی است که با سائیدن و تخریب کردن سطح مفصل، باعث خارج شدن مفاصل از حالت طبیعی خود می شود و درد شدیدی را نیز به همراه می آورد.
  در طول زندگی آدمی، مفصل ها دائماً در حال تخریب و بازسازی به طور طبیعی می باشند که این ترمیم به قدرت بدن هر شخص بستگی دارد. گاهی بدن به علل مختلف، از جمله: ضعف عمومی بدن، بالا رفتن سن، استفاده از برخی داروها و… قادر به ترمیم مفاصل نمی باشد که در این صورت می گوییم آرتروز در حال شکل گیری است. لازم به ذکر است که بالا بودن وزن، سرعت تخریب غضروف ها بالا می برد؛ زیرا نیروی وارده به مفصل ها، بیش از حد معمول بوده و موجب از بین رفتن مفاصل می شود.

راه های پیشگیری آرتروز

  به طور کلی آرتروز نه راه پیشگیری دارد و نه راه درمان قطعی، ولی ثابت نگه داشتن وزن در حالت تعادل، کمک قابل توجهی به مبتلا نشدن به این بیماری می کند. همچنین یادگیری نحوه صحیح برداشتن اجسام و انجام ندادن فعالیت های سنگین هم، به خودی خود می تواند از جمله راه های پیشگیری باشد.
  استراحت کردن، استفاده از کرم ها و ژل های موجود در داروخانه ها، استفاده از عصا و سایر وسایل کمکی، ورزش های پیشنهادی پزشک، استفاده از کمپرس های سرد و گرم و تغذیه مناسب نیز می تواند در روند بهبودی بیمار مؤثر واقع شود.
  علاوه بر موارد ذکر شده؛ فیزیوتراپی، طب سوزنی و استفاده از برخی داروها، راهکارهایی هستند که پزشک به این گونه بیماران توصیه می کند.

علائم بیماری آرتروز

  در بیماری آرتروز ، گاهی مفصل متورم شده و بزرگتر به نظر می رسد. افراد مبتلا به آرتروز اغلب با محدودیت های حرکتی مانند لنگیدن روبرو می شوند؛ زیرا در اطراف مفصل، استخوان در حال تغییر شکل است. از این رو استفاده از عصای سبک و محکم می تواند برای این افراد مفید باشد.
  آرتروز ممکن است در اکثر مفاصل بدن همچون گردن، لگن، زانو و ران به صورت همزمان رخ دهد؛ ولی روند رشد آنها می تواند متفاوت باشد. گاهی درد آرتروز علاوه بر محل مبتلا شده در سایر قسمت های نیز حس می شود. البته لازم به ذکر است که درد آرتروز ، دردی نیست که با استراحت کردن کاملا برطرف شود.

تعویض مفصل لگن (هیپ) چیست؟

  اگر به هر دلیلی مفصل ران در ناحیه لگن دچار تخریب شود، عمل تعویض مفصل لگن (هیپ) توصیه می گردد. هدف از انجام این عمل، کاهش درد و التهاب بیمار و در کنار آن، بازیابی دامنه حرکتی استخوان ران و اصلاح کوتاهی پا می باشد. لازم به ذکر است که به طور معمول، این مفصل مصنوعی ، حدود ۲۰ تا ۲۵ سال عمر می کند.

چگونگی عمل تعویض مفصل لگن

  در عمل جراحی تعویض مفصل لگن ، غضروف خراب شدۀ سر استخوان ران را می تراشند؛ سپس استخوان را از طریق یک دسته فلزی به یک کره فلزی وصل می کنند.
  وقتی سطح داخلی حفره استابولوم لگن (استخوان کاسه شکل لگن خاصره) دچار خرابی شود، توسط جراح ارتوپد به صورت نیمکره کامل تراشیده می گردد؛ سپس در ادامه، یک کاسه فلزی به شکل نیمکره در داخل حفره گذاشته شده و داخل آن، کاسه ای از جنس پلی اتیلن قرار می گیرد. گاهی هم کاسه پلی اتیلنی به صورت مستقیم توسط چسب استخوان، داخل حفره می چسبد. در نهایت، کره فلزی متصل به استخوان ران با قرارگیری در این کاسه پلی اتیلنی، توانایی حرکتی استخوان ران را تا حدود زیادی بر می گرداند.

تعویض مفصل شانه چیست؟

  عمل تعویض مفصل شانه ، معمولاً برای افرادی که دچار درد شدید و یا ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه هستند، تجویز می شود. برای تعویض مفصل شانه ، عمل های مختلفی وجود دارد که جراح، ابتدا شرایط بیمار را بررسی کرده و سپس بهترین نوع عمل را با توجه به نیاز بیمار پیشنهاد می دهد.

انواع عمل تعویض مفصل شانه

  در عمل تعویض مفصل شانه ، قسمت ملتهب استخوان بازو و شانه تراشیده می شود؛ سپس قسمت بازو با یک گوی فلزی به میله و حفره استخوان شانه با یک کاسه پلاستیکی جایگزین می شود.

  • تعویض معکوس کل مفصل شانه : در برخی موارد به علت پارگی عضله چرخاننده شانه ، از عمل تعویض معکوس کل مفصل شانه استفاده می شود. در این روش، پس از تراشیدن قسمت های ملتهب استخوان شانه، گوی فلزی به استخوان شانه و حفره به سر استخوان بازو متصل می گردد. در این حالت، بیمار می تواند برای بلند کردن بازو، به جای استفاده از عضله چرخاننده بازو، از عضله دلتوئید استفاده کند.
  • تعویض نیمی از مفصل یا همی آرتروپلاستی: گاه جراح، تنها قسمت ملتهب استخوان بازو را تراشیده و آن را با یک گوی فلزی متصل به میله، جایگزین می کند.
  • تعویض نیمی از مفصل یا همی آرتروپلاستی بازسازی کننده سطح: در این عمل تنها سر استخوان بازو با یک کلاهک پروتزی و بدون میله جایگزین می شود.

تعویض مفصل زانو چیست؟

  عمل تعویض مفصل زانو که یکی از بهترین روش های درمان درد زانو می باشد، به تعویض سطح مفصلی استخوان ران و ساق پا با یک سطح مصنوعی گفته می شود و به هنگام تخریب غضروف مفصل زانو تجویز می گردد. این عمل با هدف کاهش درد، بازیابی دامنه حرکتی و اصلاح بد شکلی های موجود در زانو انجام می شود.

مزایا و معایب تعویض مفصل زانو

  هرچند که عمل تعویض مفصل زانو ، همه توانایی های حرکتی افراد را بر نمی گرداند، اما تغییر چشمگیری در توانایی انجام فعالیت های روزانه افراد ایجاد می کند. با انجام فعالیت های صحیح و سبک روزانه، می توان از این مفصل جایگزین، سال های زیادی استفاده کرد.
  سن مناسب برای جراحی زانو ، سن خاصی نیست و انجام این عمل به عواملی همچون جنسیت یا سن بیمار ارتباطی ندارد و تنها پارامتر تصمیم گیری برای انجام این عمل، شدت درد و نیاز بیمار برای انجام فعالیت های شخصی وی می باشد.

متخصصان مفاصل یزد