امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اختراع دستگاه سونوگرافی می توان در دوره بارداری جنسیت جنین را تشخیص داد. پزشک پس از تشکیل اندام جنسی جنین می تواند از طریق سونوگرافی جنسیت جنین را مشخص کند.

تشکیل اندام های جنسی جنین

در طول هفته های اول بارداری ساختار داخلی و خارجی اندام جنسی جنین یکسان است؛ اما پس از گذر زمان غدد جنسی تشکیل خواهد شد. تقریباً ساختار اندام جنسی خارجی جنین در هفته دهم بارداری برای جنین پسر و در هفته دوازدهم بارداری برای جنین دختر قابل مشاهده است.

در هفته چندم جنسیت جنین با سونوگرافی تعیین می شود؟

در چهاردهمین هفته بارداری امکان تشخیص جنسیت با سونوگرافی وجود دارد. لازم به ذکر است تشخیص جنسیت جنین بستگی به موقعیت قرارگیری جنین دارد. توصیه می شود برای تشخیص بهتر پس از هفته شانزدهم بارداری به سونوگراف مراجعه کنید.

البته دست و پا، تعداد انگشتان، وضع لب ها، چشم، گوش، دیافراگم، ستون فقرات، مثانه، معده پر از مایع، چهار حفره ای بودن قلب و جنسیت جنین در سونوگرافی و آزمایش غربالگری اول نیز برای سونوگراف های ماهر قابل تشخیص می باشد.

مراحل تکامل جنسی جنین

بافت اندام جنسی جنین در ابتدا قابلیت تبدیل شدن به اندام جنسی مردانه و زنانه را دارد؛ بدین معنی که جنین در ابتدا دختر یا پسر نیست و جنسیت جنین به اتفاقات دوران جنینی وابسته است. کروموزوم Y حاوی دستور تبدیل شدن جنین به جنس مذکر می باشد؛ پس در صورتی که جنین دارای کروموزوم Y باشد جنسیت جنین مذکر خواهد شد. حال اگر جنین کروموزوم Y نداشته باشد، مجراهای موجود به رحم و واژن و گنادهای تمایز نیافته به تخمدان تبدیل خواهد شد. مراحل تکامل جنین عبارتند از:

 • تشکیل گنادها یا غدد جنسی تمایز نیافته
 • تبدیل به بیضه در جنین پسر و تخمدان در جنین دختر
 • تشکیل رحم، تخمدان ها و واژن در جنین دختر و نیز پروستات و کیسه منی در جنین پسر
 • تشکیل اندام تناسلی

امکان وجود اشتباه در جواب سونوگرافی وجود دارد یا خیر؟

عوامل مؤثر در جواب سونوگرافی تعیین جنسیت جنین عبارتند از :

 • زمان مراجعه

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت جنین در بازه هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری می باشد. قبل از این بازه به علت کوچکی جنین و بعد از این بازه به علت کاهش فضای داخل رحم احتمال بروز خطا در تعیین جنسیت جنین افزایش می یابد.

 • تجهیزات

کیفیت و تکنولوژی دستگاه سونوگرافی روی نتیجه سونوگرافی بسیار تأثیرگذار است.

 • وضعیت جنین در رحم

نحوه قرار گرفتن جنین در رحم می تواند در نتیجه تعیین جنسیت مؤثر باشد.

 • وزن مادر

بالا بودن وزن مادر باعث کاهش وضوح تصویر سونوگرافی و بروز اشکال در تعیین جنسیت جنین خواهد شد.

 • مهارت

تجربه و مهارت سونولوژیست در تشخیص جنسیت جنین بسیار مؤثر خواهد بود.

رایج ترین روش تشخیص جنسیت جنین

 • سونوگرافی

رایج ترین روش تشخیص جنسیت جنین استفاده از سونوگرافی است. بهترین زمان برای انجام سونوگرافی تشخیص جنسیت جنین ، هفته ۱۶ تا ۲۰ بارداری می باشد.

 • تست های ژنتیکی

استفاده از تست های ژنتیکی از دیگر روش های تشخیص جنسیت جنین می باشد. این تست اغلب در سه ماهه اول بارداری انجام می شود. یکی از روش های تشخیص جنسیت جنین ، تست NIPT می باشد که در هفته ۱۰ بارداری انجام می گیرد. از این تست برای تشخیص سندروم داون و سایر اختلالات کروموزومی استفاده می شود. CVS یا آمنیوسنتز ، تست زنتیکی دیگری مشابه NIPT است که در هقته ۱۰ و ۱۳ بارداری انجام می شود.

 • میکروسافت

در حال حاضر این روش در میان افراد رایج نمی باشد. در طی این روش با کمک رنگ، اسپرمها را رنگی کرده و سپس با دستگاهی به نام Cytometer عمل مرتب سازی اسپرم ها توسط کروموزوم X یا Y را مورد بررسی قرار می دهند. در نهایت اسپرم ها با توجه به وجود کروموزوم X یا Y جنسیت جنین را تعیین می کنند.

در این روش می توان جنسیت جنین و سایر مشکلات ژنتیکی را تشخیص داد.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه