عمل IUI یکی از روش های کمک باروری است که در طی آن اسپرم ها به داخل رحم زن تلقیح می شوند. هدف از انجام این روش، افزایش تعداد اسپرم ورودی به لوله های رحمی و در نتیجه افزایش شانس بارداری می باشد. در مطلب روش IUI، مهمترین مواردی که باید قبل از این عمل به آن توجه شود، توضیح داده شده است.

پس از انجام عمل آی یو آی زوج با سؤالات و نگرانی هایی درباره مراقبت های بعد از IUI روبرو می شوند که در این مطلب سعی شده به سؤالات این افراد پاسخ داده شود.

درد زیر شکم بعد از آی یو آی

عوارض بعد از عمل IUI چیست؟

ترشحات واژن بعد از آی یو آی

وجود ترشح پس از عمل IUI یک عارضه طبیعی است. گاهی به اشتباه این ترشح به عنوان نشت آی یو آی در نظر گرفته می شود، در صورتی که این ترشح مخاط دهانه رحم است که در طی عمل IUI جدا شده و پس از عمل به صورت ترشح از واژن خارج می شود.

لکه بینی بعد از iui

لکه بینی در حد جزئی پس از عمل iui کاملاً طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

درد زیر شکم بعد از عمل آی یو آی

در برخی از موارد افراد پس از عمل IUI علائمی نظیر درد و انقباضات شکمی را تجربه می کنند. این درد نشانه خطر نیست تنها زنگ هشداری است که به فرد یادآوری می کند تا استراحت بیشتری داشته باشد؛ البته در صورت شدت گرفتن درد، پزشک استفاده از مسکن را تجویز می کند.

علائم حاملگی بعد از آی یو آی چیست؟

انجام آزمایش بارداری دو هفته پس از انجام IUI می تواند قطعی ترین نتیجه بارداری و یا عدم بارداری را برای فرد مشخص کند. اغلب افراد در این دو هفته علائمی شبیه به بارداری طبیعی را تجربه خواهند کرد که از جمله علائم بارداری بعد از آی یو آی عبارتند از:

علائم حاملگی بعد از ای یو ای

درد لانه گزینی

در برخی از موارد لانه گزینی جنین همراه با احساس خارش و گرفتگی در رحم خواهد بود که اصطلاحاً به این درد گرفتگی لانه گزینی می گویند و می توان آن را به عنوان یکی از علائم حاملگی بعد از iui به حساب آورد.

لکه بینی لانه گزینی

گاهی افراد پس از انتقال، ترشحات قهوه ای یا صورتی رنگی مشاهده می کنند که این لکه بینی اغلب تا یک هفته پس از لانه گزینی ادامه دارد.

دمای بالای طولانی بدن

بارداری سبب بالا ماندن سطح پروژسترون برای مدت طولانی تر از عمر طبیعی آن می شود؛ چرا که بالا ماندن سطح پروژسترون سبب حفظ جسم زرد در تخمدان می شود. بنابراین اگر فرد دمای بدن خود را در یک نمودار ثبت کند متوجه می شود درجه حرارت بدن برای دوره بالاتری بالا خواهد بود.

از دیگر علائم بارداری پس از IUI می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تأخیر قاعدگی
 • درد و حساس شدن سینه ها
 • ضعف و خستگی بعد از آی یو آی
 • تهوع
 • گر گرفتگی و یا احساس ناخوشایند نسبت به غذاها

در چه صورت IUI نتیجه نمی دهد؟

روش آی ‌یو آی لزوماً برای مقابله با انواع مشکلات ناباروری مناسب نیست و ابتدا باید شرایطی مدنظر قرار گیرد؛ به عنوان مثال، انسداد طبیعی یا مصنوعی (ناشی از عمل جراحی) در لوله‌های فالوپ، موجب عدم موفقیت روش IUI می‌گردد. لذا اگر بعد از ۶ بار تکرار آی‌یوآی نتیجه‌ای حاصل نشود، باز بودن لوله‌های رحمی به کمک آزمایش‌ها و عمل‌هایی همچون هیستروسالپنگرافی (عکس رنگی از رحم) یا لاپاراسکوپی مورد بررسی قرار می‌گیرد. درصورت تشخیص انسداد نیز باید ابتدا نسبت به رفع آن اقدام نمود و سپس عمل IUI را تکرار کرد.

مصرف سبزیجات و میوه

مراقبت های پس از انجام IUI چیست؟

 • پرهیز از مصرف غذاهای نفاخ
 • مصرف سبزیجات و میوه های تازه
 • استراحت مطلق نیم ساعت پس از انتقال
 • کاهش فعالیت های روزانه به مدت یک روز پس از انتقال
 • استراحت نسبی و خودداری از کارهای سنگین و بالا پایین رفتن از پله تا انجام تست بارداری

نتایج عمل آی یو آی

با انجام آی‌یوآی، در همان روزهای اول نمی‌توان نتیجه قطعی را دریافت نمود و گاهی نتایج کاذب به‌دست می‌آید. به عنوان مثال، ممکن است مقدار هورمون‌های بارداری هنوز در سطح پایینی باشد و در تست مشاهده نشود؛ لذا بارداری تأیید نمی‌گردد و به این وضعیت، نتیجه منفی کاذب گفته می‌شود. گاهی هم به علت مصرف داروهای تحریک تخمک‌گذاری نظیر آمپول هورمون HCG، تست به اشتباه رأی به بارداری می‌دهد درحالی که این صرفاً یک نتیجه مثبت کاذب می‌باشد و حدوداً تا ۱۴ روز بعد از تزریق آمپول ادامه دارد.

باید توجه کرد که با قطع شیاف و عدم بارداری، پریودی دوباره آغاز می‌شود و درصورت حاملگی، سطح پروژسترون بالا می‌رود و جز در موارد خاص، نیازی به مصرف شیاف نخواهد بود.

به‌طورکلی، ۲ هفته پس از انجام تست خانگی کیت بارداری می‌توان آزمایش خون را انجام داد تا از نتایج عمل مطلع شد. اگر بارداری تأیید نشود، امکان تکرار مجدد روش IUI وجود خواهد داشت. درواقع می‌توان این روش درمانی و درمان‌های مشابه را بین ۳ الی ۶ ماه تکرار نمود که شانس حاملگی به حداکثر برسد.

بعد از عمل IUI چه بخوریم؟

توصیه می شود پس از انجام IUI از مصرف غذاهای نفاخ خودداری کرده و مصرف میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی قرار داده شود. بطور کلی ممنوعیت غذایی پس از انجام IUI، همان ممنوعیت غذایی برای زنان باردار است.

مراقبت بعد از ای یو ای

راه های افزایش موفقیت آی یو آی چیست؟

میزان موفقیت آی یو آی به عوامل متعددی وابسته می باشد. تکرار عمل IUI در هر ماه سبب افزایش ۲۰ درصدی موفقیت عمل IUI می شود. عمل IUI در واقع یک عمل کم تهاجمی با هزینه پایین است اما میزان موفقیت آن از روش IVF کمتر است. البته لازم به یادآوری است که روش درمان باید با نظر پزشک مشخص شود.

رعایت نکات زیر می تواند میزان موفقیت عمل iui را افزایش دهد:

 • رژیم غذایی سالم شامل میوه، سبزیجات و غلات کامل
 • در صورت مصرف لبنیات، از لبنیات پرچرب نظیر شیر، ماست و پنیر استفاده شود.
 • نوشیدن آب فراوان
 • مصرف پروتئین کافی
 • استفاده از مکمل های مولتی ویتامین (تحت نظر پزشک)
 • آموختن و به کارگیری راه های کنترل استرس

در مطلب راه های افزایش موفقیت iui به طور کامل به عوامل موثر در درمان ناباروری به روش آی یو آی می پردازیم.

بهترین مراکز درمانی برای انجام iui

این روزها مراکز درمان ناباروری زیادی در شهرهای مختلف به درمان زوج های نابارور مشغول هستند. انتخاب مرکز درمانی نقش مهمی در میزان موفقیت عمل iui دارد. از این رو یزد به علت حضور پزشکان با تجربه و حاذق نظیر دکتر عباس افلاطونیان و همچنین هزینه درمان مناسب و وجود تجهیزات و امکانات مدرن به یکی از مراکز مهم و معتبر درمان ناباروری در ایران تبدیل شده است. پژوهشکده علوم تولید مثل یزد، به عنوان یک مرکز تک تخصصی ویژه درمان ناباروری، در حال حاضر با مراکز مهم دنیا در درمان ناباروری رقابت می کند و سالانه پذیرای زوج های نابارور از سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه است.

برای رزرو نوبت بهترین پزشکان درمان ناباروری کلیک کنید.

پرسش های متداول پس از عمل آی یو آی

آیا بعد از انجام IUI باید استراحت مطلق داشت؟

خیر، پس از عمل IUI صرفاً یک استراحت نیم‌ساعته به صورت درازکش توصیه می‌شود و بعد از آن نیز باید از فعالیت‌های سنگین پرهیز نمود؛ اما نیازی به استراحت مطلق نمی‌باشد.

آیا بعد از IUI اسپرم ها بیرون می ریزند؟

خیر، روند عمل آی‌یوآی به صورتی است که اسپرم‌های بیرون نمی‌ریزند و هرگونه رطوبت یا ترشح بعد از آن می‌تواند ناشی از شرایط هورمونی یا ورود کاتتر به واژن باشد.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه