هورمون ها و تعادل آن ها از جمله عوامل تأثیرگذار بر بارداری می باشند که پرولاکتین یکی از هورمون های مؤثر در بارداری است.

پرولاکتین

پرولاکتین چیست؟

پرولاکتین هورمونی است که در بدن مردان و زنان وجود دارد و وظیفه اصلی آن در بدن زنان شیرده تولید شیر است. محل تولید و ترشح این هورمون؛ غده هیپوفیز قدامی، مغز، سینه ها، رحم، پوست، پروستات و سلول های ایمنی می باشد.

میزان بالای پرولاکتین در خون سبب بروز هایپرپرولاکتینمی می شود. سطح بالای پرولاکتین و هایپرپرولاکتینمی سبب بروز قاعدگی نامنظم، کاهش هورمون استروژن و تستوسترون و در نهایت بروز اختلال در لقاح می شود.

نحوه انجام آزمایش پرولاکتین

این آزمایش مشابه آزمایش خون انجام می شود. برای انجام این آزمایش آمادگی خاصی نیاز نیست. نمونه گیری اغلب ۳ تا ۴ ساعت بعد از بیداری بیمار در صبح انجام می شود. قبل از انجام آزمایش باید با پزشک درباره داروهای مصرفی خود صحبت کنید؛ چراکه برخی از داروهای ضدبارداری، فشارخون و یا داروهای افسردگی بر نتیجه آزمایش اثرگذار خواهند بود.

پرولاکتین نرمال

اگرچه میزان نرمال پرولاکتین به عوامل مختلفی بستگی دارد اما بطور کلی مقدار پرولاکتین نرمال به شرح زیر است:

  • مقدار پرولاکتین نرمال برای زنان غیرباردار بیشتر از ۲۵ نانوگرم بر میلی لیتر
  • مقدار پرولاکتین برای زنان باردار ۳۴ تا ۳۸۶ نانوگرم بر میلی لیتر
  • مقدار پرولاکتین برای مردان بیشتر از ۱۵ نانوگرم بر میلی لیتر
پرولاکتین

علائم پرولاکتین بالا

  • سر دردهای بی دلیل
  • نقص در بینایی
  • ترشح شیر از سینه در دوران غیرشیردهی
  • مقاربت دردناک
  • آکنه غیرعادی
  • رشد غیرعادی موهای زائد

عوارض پرولاکتین بالا

سطح بالای پرولاکتین قبل از بارداری سبب بروز اختلال در چرخه ترشح هورمون استروژن و پروژسترون، نامنظم شدن تخمک گذاری و حتی قطع آن می شود. هایپرپرولاکتینمی سبب بروز اختلالات دیگری نظیر تورمور هیپوفیز، بیماری کلیه و کبد، کم اشتهایی و کم کاری تیروئید نیز می شود؛ البته درمان هایپرپرولاکتینمی آسان بوده و می توان به راحتی میزان پرولاکتین را به حد نرمال رساند.

روش درمان پرولاکتین بالا

مهمترین روش درمان پرولاکتین بالا، آگونیست دوپامین است. این دارو به مغز فرمان تولید دوپامین را صادر می کند تا میزان ترشح پرولاکتین را کنترل کند. البته در صورتی که تومور پرولاکتینمی شناسایی شود، پزشک از جراحی برای درمان استفاده می کند. همچنین در برخی از موارد پزشک برای کنترل سطح پرولاکتین و برطرف کردن تومور پرولاکتینمی از ترکیب جراحی و دارو استفاده می کند.

غذاهای سرشار از زینک می تواند در کاهش سطح پرولاکتین بدن مؤثر باشد. غذاهایی نظیر گوشت گوساله، گوشت بوقلمون و حبوبات سرشار از زینک هستند. همچنین ویتامین B6 نیز در کنترل سطح پرولاکتین مفید خواهد بود که سیب زمینی، موز، قزل آلای وحشی، جوجه و اسفناج میزان تولید این ویتامین را افزایش می دهند.

پرولاکتین

علل بروز پرولاکتین بالا

شرایط محیطی می تواند بر افزایش غیرنرمال سطح پرولاکتین اثرگذار باشد. اضطراب و استرس از جمله عوامل تأثیر گذار بر سطح پرولاکتین هستند. در کنار شرایط محیطی، سبک زندگی نیز می تواند بر کنترل این هورمون مؤثر باشد. همچنین قندخون پایین، ورزش های سنگین و مصرف برخی از داروهای روان درمانی و رفلاکس معده، در بروز پرولاکتین بالا نقش دارند.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه