اهدای جنین یکی از روش های درمان ناباروری است که در آن جنین حاصل از سلول های جنسی زوج اهدا کننده را به رحم زن گیرنده جنین اهدایی انتقال می دهند. درصد موفقیت جنین اهدایی قابل قبول بوده و می تواند لذت باردار شدن و به دنیا آوردن کودک را برای زوج نابارور به ارمغان آورد.

جنین اهدایی

در چه مواردی از جنین اهدایی استفاده می شود؟

اغلب در دو مورد پزشک استفاده از روش اهدای جنین را تجویز می کند:

اول: در مورد زوج های ناباروری که مرد به هر دلیل قادر به تولید اسپرم نمی باشد. اگر تمایل دارید درباره اسپرم صفر بدانید اینجا کلیلک کنید.

دوم: در مواردی که احتمال انتقال اختلالات ژنتیکی و بیماری های مادرزادی به جنین وجود دارد.

اهدا کنندگان جنین اهدایی چه کسانی هستند؟

زوج های اهدا کننده جنین اهدایی به دو دسته تقسیم می شوند. این زوج ها عبارتند از:

 • زوج هایی که طی استفاده از روش های کمک باروری باردار شده اند و تعداد جنین های آن ها بیشتر از تعداد جنین های انتقال داده شده است و تمایلی به استفاده از سایر جنین های خود ندارند.
 • در برخی موارد زوج هایی که مشکل ناباروری ندارند نیز برای کمک به زوج های نابارور اقدام به اهدای تخمک و اسپرم می کنند.
روند دریافت جنین اهدایی

مراحل استفاده از جنین اهدایی

 • زوج نابارور پس از مراجعه به مرکز ناباروری و عدم موفقیت با هیچ کدام از روش های کمک باروری، به عنوان کاندید دریافت جنین اهدایی معرفی می شوند.
 • مسئول مربوطه پس از بررسی پرونده در مورد مسائل حقوقی و قانونی، ناشناس ماندن، مدت زمان انتظار و… توضیحات کامل در اختیار زوج نابارور قرار می دهد.
 • سپس دادگاه خانواده و پزشکی قانونی پس از طی مراحل قانونی، نامه ای جهت احراز صلاحیت اخلاقی، جسمی و اجتماعی به زوج نابارور می دهد و زوجین پس از صدور این مجوز می توانند برای دریافت جنین اهدایی اقدام کنند.
 • مرکز درمان ناباروری پس از صدور این مجوز، زوج نابارور را وارد سیکل دریافت جنین اهدایی می کند. به این صورت که زن تحت نظر پزشک، دوره دارویی خود را برای ایجاد آمادگی رحم جهت دریافت جنین اهدایی طی کرده و پس از ایجاد آمادگی، پزشک جنین اهدایی را به رحم زن گیرنده انتقال می دهد. لازم به ذکر است پزشک برای انتخاب جنین ملاحظاتی نظیر شباهت ظاهری و مورفولوژیکی را در نظر می گیرد.

هزینه دریافت جنین اهدایی و درصد موفقیت آن

هزینه دریافت جنین اهدایی در مراکز درمان ناباروری مختلف، متفاوت می باشد. در برخی از موارد هزینه جنین اهدایی به صورت توافقی بوده و در برخی از مراکز دریافت جنین اهدایی دارای تعرفه های خاصی می باشد. درصد موفقیت استفاده از روش جنین اهدایی و در واقع درصد لانه گزینی جنین اهدایی پس از انتقال حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد می باشد. توصیه می شود برای استفاده از جنین اهدایی به مراکز معتبر مراجعه شود.

شرایط دریافت جنین اهدایی

شرایط گیرندگان و دهندگان جنین اهدایی

مواردی نظیر داشتن سلامت متعارف از نظر بیماری‌های داخلی، روانی، عفونی، ژنتیک، زنان و اورولوژی و همچنین احراز صلاحیت اخلاقی، از جمله شرایط انتخاب اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان جنین اهدایی می باشد. بطور کلی می توان گفت شرایط لازم برای جنین اهدایی به شرح زیر است:

 • دریافت گواهی معتبر پزشک مبنی بر عدم امکان باروری برای زوج های نابارور و آمادگی رحم زن برای دریافت جنین
 • صلاحیت اخلاقی زوج دریافت کننده و اهدا کننده
 • عدم ابتلای زوج دریافت کننده و اهدا کننده به بیماری های صعب العلاج
 • عدم اعتیاد زوج دریافت کننده و اهدا کننده
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران برای زوج اهدا کننده و دریافت کننده
 • محرمانه ماندن اطلاعات زوج اهداکننده
 • عدم ارتباط بین زوج اهداکننده و دریافت کننده
 • عدم ابتلای زوج اهدا کننده به بیماری ایدز، هپاتیت، سوزاک و سفلیس و بیماری های واگیردار
 • دور بودن از رفتارهای اجتماعی پرخطر

زوج هایی که تمایل دارند از جنین اهدایی جهت درمان ناباروری در ایران استفاده کنند کلیک نمایند.

عوامل موثر بر موفقیت اهدای جنین

مهم ترین عامل در افزایش میزان موفقیت جنین اهدایی، مرکز ناباروری انتخاب شده از جانب زوج گیرنده جنین و مهارت این مرکز در انجماد جنین و سپس بازگرداندن آن از حالت انجماد می باشد. روش ها و برنامه های مورد استفاده برای انجماد جنین نیز می تواند بر نتیجه استفاده از روش جنین اهدایی اثر بگذارد. علاوه بر این، مرحله رشد جنین در زمان انجماد، کیفیت جنین های منجمد شده و تعداد آن ها، از جمله عوامل مؤثر بر نتیجه استفاده از این روش به شمار می رود. باید اشاره کرد که سن اهدا کننده هم عاملی دیگر در روند موفقیت جنین اهدایی است؛ به این صورت که با افزایش سن اهداکننده شانس موفقیت این روش کاهش می یابد. برای مطالعه بیشتر درباره انتقال جنین فریز شده، اینجا کلیک کنید.

علل شکست روش جنین اهدایی

عوامل زیادی در موفقیت یا شکست جنین اهدایی اثرگذار است و به طور کلی شانس موفقیت این روش همانند IVF، در حدود ۳۰ تا ۴۵ درصد می باشد. از جمله عوامل مؤثر بر لانه گزینی جنین اهدایی می توان به شرایط رحم، کیفیت جنین و شرایط محیطی اشاره کرد؛ که بروز مشکل در هر یک از موارد مذکور، سبب شکست در لانه گزینی جنین می شود.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه