IUI یکی از روش های کمک باروری می باشد که اغلب در مواردی که عدم باروری به علت ضعف اسپرم رخ می دهد تجویز می شود. تجربه یک IUI موفق به عوامل مختلفی وابسته است. بطور کلی میزان موفقیت این روش حدود ۵ تا ۲۰ درصد می باشد. در مطلب درمان ناباروری به روش آی یو آی درباره روش انجام و مراقبت های قبل از انجام IUI توضیح داده شده است. باید گفت که به کمک تکنیک IUI، بسیاری از مشکلات مرتبط با ناباروری قابل درمان است. مشکلاتی از قبیل:

 • اختلال نعوظ و انزال در مردان
 • انجماد اسپرم ناشی از شیمی‌درمانی در مردان
 • اختلالات مخاط یا زخم دهانه رحم در زنان
 • درد شدید حین رابطه جنسی
 • داشتن بیماری‌های عفونی جنسی مانند HIV و هپاتیت
 • ابتلا به ناباروری با علل نامشخص
iui موفق

عوامل مؤثر بر موفقیت آی یو آی

عوامل مؤثر بر میزان موفقیت IUI عبارتند از:

 • سن زوج
 • علت بروز ناباروری
 • کلینیک ناباروری
 • تبحر پزشک

بهترین سن برای انجام آی یو آی

از جمله مهمترین عوامل مؤثر در موفقیت IUI، سن زوج می باشد. مطالعات نشان می دهد بیشترین میزان موفقیت آی یو آی در سنین بین ۲۰ تا ۳۰ سال می باشد. در این سنین بیشترین نرخ بارداری و زایمان گزارش شده است. افزایش سن سبب کاهش نرخ بارداری حاصل از روش IUI می شود، به نحوی که برای افراد بالاتر از ۴۰ سال از این روش استفاده نمی کنند. نرخ موفقیت زایمان با روش ای یو ای در سن ۳۹ یا ۴۰ سالگی ۱۷ درصد بوده که عدد قابل ملاحظه‌ای است؛ اما به علت کاهش شدید این رقم از سن ۴۱ سالگی به بعد، موجب انتخاب روش IVF برای بانوان این سنین شده است.

تا چه زمانی باید روش IUI را تکرار کرد؟

اغلب پزشکان برای افراد زیر ۴۰ سال، تکرار ۳ بار IUI را پیشنهاد می کنند؛ چرا که تکرار آی یو آی سبب افزیش شانس موفقیت آن می شود. همچنین برای افراد بالای ۴۰ سال به علت کم بودن ذخیره تخمدان، در صورتی که بعد از یکبار IUI بارداری اتفاق نیفتد، استفاده از سایر روش های کمک باروری نظیر IVF پیشنهاد می شود. در مطلب ذخیره تخمدان کم می توانید درباره علت ذخیره تخمدان کم و روش های درمان آن اطلاعات کافی کسب نمایید.

عوامل مؤثر بر موفقیت IUI

راه های افزایش موفقیت آی یو آی

درصد موفقیت روش آی‌یوآی، در همه زوج‌ها یکسان نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. از دیگر عوامل مؤثر بر افزایش موفقیت این تکنیک، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • تکرار دفعات انجام عمل به صورت ماهانه
 • پایین‌تر بودن سن مادر
 • مقاربت جنسی بلافاصله پس از آی‌یوآی درصورت عدم لکه‌بینی و خونریزی
 • انتخاب رژیم غذایی سالم و مناسب شامل میوه، سبزیجات، لبنیات و غلات کامل
 • نوشیدن آب فراوان
 • دریافت پروئین کافی از گوشت بدون چربی و آجیل
 • مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های مناسب تحت نظر پزشک
 • داشتن استراحت کافی
 • اجتناب از مصرف الکل، دخانیات و حتی کافئین
 • دوری از استرس و اضطراب
 • مصرف منظم داروهای تجویزشده
 • کمک گرفتن از روش‌هایی نظیر پیاده‌روی طولانی، یوگا و دوچرخه‌سواری

بهترین شرایط برای انجام IUI

این روش در شرایطی که علت ناباروری ضعیف بودن اسپرم همسر باشد، توصیه می شود؛ البته در شرایطی که ضعف اسپرم در حد خفیف تا متوسط باشد این روش مؤثرتر خواهد بود. در مواردی که ضعف اسپرم شدید باشد اغلب پزشک استفاده از روش ivf را توصیه می کند که در مطلب  مراحل آی وی اف درباره روند انجام این روش توضیح داده شده است. لازم به ذکر است که اگر زوج ۴ سال برای بارداری اقدام کرده باشند اما موفق به بارداری نشوند، میزان موفقیت آی یو آی بیشتر خواهد بود.

شرایط انجام IUI

اقدامات قبل از IUI

مراحل آماده شدن برای آی‌یوآی به شرح زیر می‌باشد:

سونوگرافی واژینال جهت ایجاد آمادگی و هماهنگی‌های پیش از عمل

آماده‌سازی اسپرم با تصفیه مایع منی از ناخالصی‌ها و جداسازی قسمت فعال و بارورکننده

نظارت بر علائم تخمک‌گذاری‌های پیش‌رو توسط کیت ادرار پیش‌بینی‌کننده جهت تعیین افزایش ترشح LH، استفاده از عکس‌برداری پزشکی برای بررسی عملکرد تخمدان‌ها

برنامه‌ریزی مناسب‌ترین زمان عمل IUI طبق موعد تخمک‌گذاری زن

البته باید ذکر کرد که پیش از اقدام به IUI، داروهای محرک تخمک‌گذاری همچون فمارا (لتروزول)، کلومید (کلومیفن‌سیترات)، منوپور، فولیستیم و… تجویز می‌شود تا شانس موفقیت آی‌یوآی را افزایش دهد. موارد مصرف این داروها، بیشتر در درمان ناباروری ناشی از آندومتریوز، افزایش سن، وجود فاکتور مردانه و یا ناباروری بدون دلیل مشخص می‌باشد.

کلینیک درمان ناباروری و میزان موفقیت IUI

برخی از مراکز درمان ناباروری با اعلام درصد موفقیت های مختلف، زوج های نابارور را گمراه می کنند. همچنین در این میان بعضی از کلینیک های ناباروری با غربال زوج های نابارور و حذف زوج های دارای مشکلات شدید سعی در افزایش شانس موفقیت باروری مراجعین خود، دارند. بنابراین توصیه می شود زوجین نابارور قبل از اقدام برای درمان درباره کلینیک های ناباروری تحقیقات لازم را به عمل آورند.

مقایسه هزینه IUI و IVF

اگرچه هزینه IUI نسبت به روش IVF کمتر است و این فاکتور سبب جذب شدن زوج های نابارور به این روش می شود؛ اما در مقایسه با روش IVF شانس موفقیت IUI کمتر می باشد. در برخی از موارد استفاده از روش IVF به نسبت IUI به صرفه تر می باشد، بخصوص اگر سن زوج بالای ۴۰ سال باشد توصیه می شود فرد بدون اتلاف وقت از روش IVF استفاده کند. ضمناً باید گفت که IUI روش کم‌تهاجمی‌تری نسبت به IVF می‌باشد؛ اما در هر صورت، باید برای انتخاب روش مناسب با متخصص زنان مشورت نمود.

موفقیت IUI

علائم حاملگی بعد از ای یو ای

حدود ۶ الی ۱۲ روز پس از عمل ای یو ای، لانه‌گزینی جنین داخل رحم رخ می‌دهد و علائم بارداری نیز گاهی در همان روزهای اول پس از عمل و گاهی تست خون حاملگی طی ۲ هفته بعد از ای یو ای مشخص می‌گردد؛ البته باید گفت که علائم زودهنگام، معمولاً کاذب هستند و ناشی از مصرف داروهای حاوی پروژسترون و دیگر هورمون‌ها می‌باشند. این علائم نظیر احساس خستگی، نفخ و حساس شدن سینه‌ها نباید به عنوان نشانه‌های بارداری لحاظ شود و بررسی قطعی آن‌ها پس از ۲ هفته انجام می‌گیرد.

اندازه مناسب فولیکول برای ای یو ای

اندازه فولیکول‌ها، نقش مهمی در قدرت باروری تخمک‌ها دارد. به عبارت دیگر، تخمک‌های بالغ در فولیکول‌های بزرگ‌تر یافت می‌شود و در صورت عدم مصرف دارو، اندازه مناسب آن‌ها جهت باروری حدود ۲۰ تا ۲۴ میلی‌متر می‌باشد. باید دانست که ابعاد مناسب فولیکول‌ها درصورت مصرف FSH حدود ۱۷ تا ۱۸ میلی‌متر و درصورت مصرف هم‌زمان FSH و LH حدود ۱۶ الی ۱۷ میلی‌متر می‌باشد. به طور کلی، هر فولیکول تا زمان آزادسازی به مقدار ۲ میلی‌متر در روز رشد می‌کند و در هر سیکل قاعدگی نیز دست‌کم یکی از آن‌ها آزاد می‌گردد. زمان آزادسازی تخمک در بدن هم به تزریق یا عدم تزریق HCG وابسته است؛ اما در هر حال باید دانست که گاهی در فولیکول‌های ۱۴ تا ۱۵ میلی‌متری نیز تخمک بالغ یافت می‌شود.

مناسب ترین زمان انجام ای یو ای

مناسب‌ترین و بهترین زمان برای انجام ای یو ای، ۶ تا ۱۲ ساعت قبل از تخمک‌گذاری است؛ البته درصورتی که تزریق آمپول HCG نیز حدود ۳۶ الی ۴۸ ساعت پیش از ای ‌یو ای صورت گرفته باشد. بدین ترتیب، شانس باروری تا حد زیادی بالا می‌رود و میزان موفقیت روش نیز افزایش می‌یابد؛ البته گاهی به علت وجود برخی مشکلات مردانه، انجام IUI پس از تخمک‌گذاری نتیجه بهتری می‌دهد.

عوامل مؤثر بر موفقیت IUI

نکاتی درباره ای یو ای و نتایج آن

توجه به برخی نکات درباره روش IUI و نتایج آن، به داشتن انتظارات واقع‌بینانه و انتخاب مناسب‌ترین روش توسط زوجین کمک می‌کند. در ابتدا باید دانست که این روش، نیازی به استراحت مطلق و طولانی‌مدت ندارد و با گذشت نیم ساعت از عمل، می‌توان به فعالیت‌های روزانه برگشت؛ به شرطی که زن از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب نماید. هرگونه احساس رطوبت و حتی ریزش ترشح پس از آی‌یوآی به معنای بیرون ریختن اسپرم‌ها نیست؛ بلکه ناشی از ورود کاتتر به واژن حین عمل، تغییرات هورمونی و… می‌باشد. ضمناً پس از عمل، می‌توان نزدیکی جنسی داشت و محدودیتی در این رابطه وجود ندارد.

از روش‌های مؤثر استفاده از ای یو ای، باید به ترکیب آن با درمان کلومیفن حین وجود اشکال در موکوس دهانه رحم اشاره کرد. همچنین ای یو ای درصورت همراه شدن با تزریق داروهای باروری نیز نتایج بهتری ارائه می‌دهد و درصد موفقیت را از حدود ۸ الی ۱۷ درصد بالا می‌برد. درواقع تفاوت اصلی این روش با مقاربت و حاملگی طبیعی، امکان رساندن تعداد بیشتری از اسپرم‌ها به رحم و محل لقاح می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه