هورمون های تیروئید در عملکرد سیستم های مختلف بدن مؤثر هستند. وجود اختلال در سطح هورمون های تیروئید سبب بروز اختلال در هورمون های بارداری، چرخه تخمک گذاری و دوره قاعدگی می شود.

نحوه اثرگذاری هورمون تیروئید بر تخمک گذاری

نحوه اثرگذاری هورمون تیروئید بر تخمک گذاری

میزان غیرطبیعی بودن هورمون های تیروئید بر فرآیند تخمک گذاری و دوره قاعدگی بسیار اثرگذار است. اختلالات تیروئید سبب بروز تغییر در میزان هورمون های بارداری و قابلیت پذیرش آندومتر برای لانه گزینی جنین، اختلال در چرخه کنترل این هورمون ها و همچنین بروز مشکلاتی در فرآیند تخمک گذاری و دوره پریود می شود.

علائم پرکاری و کم کاری تیروئید

 • علائم کم کاری تیروئید

برخی از علائم فیزیکی کم کاری تیروئید شامل بزرگ و دردناک بودن غده تیروئید، پایین بودن ضربان قلب، تغییر بافت پوست و مو و تغییرات عصبی می باشد. سایر علائم بیماری کم کاری تیروئید عبارتست از:

 1. عدم تحمل سرما
 2. یبوست
 3. خشکی پوست
 4. اختلالات روانی و افسردگی
 5. عادت ماهیانه نامنظم
 6. گرفتگی صدا
 • پرکاری تیروئید

ازجمله نشانه های فیزیکی پرکاری تیروئید شامل بزرگ شدن غده تیروئید، بیرون زدگی چشم، بالا بودن ضربان قلب، لرزش، تغییرات بافت پوست و مو و در موارد شدید مشاهده تغییرات در نوار قلب و از دست دادن بافت عضلانی می باشد. سایر علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:

روش تشخیص مشکلات تیروئید
 1. برافروختگی
 2. بالا بودن ضربان قلب
 3. عدم توانایی تحمل گرما
 4. کاهش وزن
 5. تغییرات احساسی
 6. درد گردن

روش تشخیص مشکلات تیروئید

بهترین و دقیق ترین روش برای اندازه گیری هورمون محرک تیروئید یا tsh، انجام آزمایش خون است. میزان بالای tsh در آزمایش خون، نشان دهنده نارسایی تیروئید و عدم وجود مقدار کافی هورمون تیروئید می باشد. همچنین مقدار پایین tsh نشان دهنده تولید بیش از حد هورمون تیروئید است. مقدار نرمال هورمون tsh بین ۰.۵ تا ۵ میلی واحد در میلی لیتر است. در صورت غیرنرمال بودن tsh، پزشک انجام آزمایش تیروکسین آزاد را جهت تعیین محل دقیق بروز اختلال تجویز می کند؛ چرا که منشا این اختلال ممکن است در سطح غده تیروئید، هیپوفیز و هیپوتالاموس باشد.

درمان پرکاری و کم کاری تیروئید

نحوه درمان پرکاری و کم کاری تیروئید متفاوت است؛ به این صورت که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید نیازمند درمان جایگزینی هورمون تیروئید بوده و افراد مبتلا به پرکاری تیروئید بوسیله کاهش تولید هورمون تیروئید درمان می شوند. همچنین در مورد برخی از بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، پزشک تا زمانی که میزان هورمون تیروئید بیمار کاهش یابد، داروهای مقابله با اثر هورمون های تیروئید بیش از حد در بدن را تجویز می کند و زمانی که منشأ تولید بیش از حد تولید هورمون مشخص شد، امکان دارد درمان با ید رادیواکتیو تجویز شود.

ید رادیواکتیو
 • ید رادیواکتیو

در این روش؛ بیمار یک روز قبل از درمان به بیمارستان مراجعه می کند تا زمان، مکان و توصیه های لازم در اختیار وی قرار گیرد. داروی مربوط به این درمان به صورت قرص بوده که به کمک آب خورده می شود. این دارو مزه خاصی ندارد و سبب بروز سرگیجه و خوابالودگی نمی شود. در درمان با ید رادیواکتیو، غده تیروئید تمام ید دریافتی را به خود جذب کرده و به این صورت منبع تولید هورمون اضافی را تحت تأثیر قرار می دهد. لازم است فرد دو هفته بعد از مصرف این قرص از تماس نزدیک و طولانی مدت با افراد دیگر و اعضای خانواده خودداری کنند.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه