۵۰ درصد از مشکلات ناباروری به مشکلات مردانه مربوط می شود. پزشک برای تشخیص این مشکلات، معاینه و آزمایش هایی را تجویز می کند که می تواند به تشخیص علل ناباروری کمک کند.

معاینات اولیه ناباروری

معاینات اولیه ناباروری

اولین گام برای معاینات ناباروری مردان، مراجعه به اورولوژیست می باشد. پزشک در اولین ویزیت، درباره سوابق پزشکی فرد نظیر سوابق جراحی، بیماری های مزمن، بیماری های آمیزشی، مشکلات جنسی، داروهای مصرفی و سبک زندگی سؤالاتی خواهد پرسید. همچنین پزشک به منظور بررسی ابتلا یا عدم ابتلای فرد به واریکوسل و اندازه بیضه ها، به معاینه بیضه ها خواهد پرداخت و برای ارزیابی وضعیت اسپرم، آزمایش اسپرم را تجویز می کند.

آزمایش اسپرم

به منظور بررسی وضعیت اسپرم فرد، پزشک آزمایش اسپرم تجویز می کند. در این آزمایش تحرک، تعداد، شکل و دیگر پارامترهای مربوط به اسپرم مورد بررسی قرار می گیرد. تعداد کافی اسپرم در مایع منی، شکل و حرکت اسپرم ها از جمله عوامل اثرگذار بر روی شانس باروری می باشد. البته بسیاری از مردان با تعداد کم و حتی غیر طبیعی بودن اسپرم باز هم شانس باروری دارند و برخی از مردان با وجود تعداد کافی اسپرم و وضعیت طبیعی اسپرم دچار ناباروری هستند.

در صورتی که آزمایش اسپرم فرد طبیعی باشد، این امکان وجود دارد که پزشک برای اطمینان از نتیجه آزمایش،، تکرار آزمایش را تجویز کند. طبیعی بودن هر دو آزمایش اسپرم به معنای عدم وجود مشکلات ناباروری جدی است. در صورت وجود موردی غیر عادی، پزشک برای بررسی دقیق تر انجام آزمایش های بیشتری را تجویز می کند. البته در برخی از موارد میزان اسپرم موجود در مایع منی صفر است که در این مواقع پزشک دلایل بروز این مشکل را مورد بررسی قرار می دهد.

نحوه انجام آزمایش اسپرم

نحوه انجام آزمایش اسپرم

برای انجام آزمایش اسپرم، مرد در محیط آزمایشگاه مایع منی خود را در ظرف های استریل ریخته و تحویل می دهد. آزمایش اسپرم به روش های زیر انجام پذیر است:

  • استمنا
  • رابطه جنسی با کاندوم
  • رابطه جنسی با خروج قبل از انزال
  • انزال از طریق تحریک

لازم به ذکر است که بهترین روش برای دریافت بهترین نمونه، استمنا است.

آمادگی های قبل از انجام آزمایش اسپرم

برای حصول بهترین نتیجه در آزمایش اسپرم رعایت نکات زیر ضروری می باشد:

  • جلوگیری از انزال ۳ تا ۶ روز قبل از آزمایش
  • انزال یک هفته قبل از انجام آزمایش (عدم انزال طولانی مدت بر کیفیت و کمیت اسپرم اثرگذار است.)
  • عدم مصرف مواد مخدر، کافئین و الکل (۲ تا ۵ روز قبل از آزمایش)
  • عدم مصرف داروهای گیاهی (۲ تا ۵ روز قبل از آزمایش)
  • عدم مصرف داروهای هورمونی (۲ تا ۵ روز قبل از آزمایش)
آزمایش های ناباروری مردان

سایر آزمایش های ناباروری مردان

گاهی عفونت مجاری ادراری سبب بروز ناباروری در مردان می شود که پزشک اورولوژیست این موضوع را با انجام آزمایش ادرار مورد بررسی قرار می دهد و در صورت وجود اسپرم در ادرار، پزشک معالج به بررسی اختلال انزال پسگرد می پردازد؛ این عارضه به دلیل اختلال در دریچه های مثانه یا بعلت عمل جراحی در گذشته بروز پیدا می کند. همچنین در صورت عدم وجود اسپرم در آزمایش اسپرم، پزشک به منظور بررسی انسداد لوله های بیضه، انجام سونوگرافی یا رادیوگرافی را تجویز می کند و اگر بیمار مشکوک به واریکوسل باشد، پزشک برای بررسی دقیق تر موضوع، سونوگرافی را پیشنهاد می دهد.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه