عمل آی یو آی یکی از اولین روش های درمان ناباروری است که با استفاده از داروهای مربوط به تحریک تخمک گذاری و یا بدون آن ها انجام می پذیرد. در طی فرایند درمان ناباروری به روش IUI، اسپرم های شسته شده و با کیفیت انتخاب می شود و هنگام تخمک گذاری توسط یک لوله باریک به داخل رحم تزریق می گردد. از مزایای روش آی یو آی در مقایسه با آی وی اف، می توان به هزینه پایین تر و کم تهاجمی بودن آن اشاره کرد. پس از اینکه اقدامات و آزمایشات اولیه در مورد زوج های نابارور با شکست مواجه می شود، یکی از اولین روش های درمان ناباروری که پیشنهاد می شود، اغلب روش iui یا تلقیح اسپرم به داخل رحم می باشد.

تمام مواردی که باید قبل از iui بدانید

آی یو آی برای چه کسانی انجام می شود؟

اغلب در مورد زنانی که در بافت رحم آن ها مشکلاتی وجود دارد و یا دارای ترشحات غیر عادی هستند، این روش پیشنهاد می شود. در برخی موارد افراد کاندید IUI دچار اختلالاتی در گردن و دهانه رحم هستند که در عکس های رنگی قابل تشخیص است. البته گاهی پزشک برای افرادی که دچار مشکل آنتی بادی ضد اسپرم یا درد شدید در هنگام مقاربت هستند و یا تست PCT آن ها نتیجه مطلوبی نداشته نیز این روش را پیشنهاد می دهد. لازم به ذکر است در تست PCT میزان نفوذ اسپرم به داخل رحم مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر آن در موارد زیر نیز استفاده از عمل IUI به عنوان روشی برای درمان ناباروری توصیه می شود:

  • حجم کم اسپرم و مایع منی در مردان
  • وجود آنتی بادی ضد اسپرم در مایع منی
  • عدم تحرک کافی اسپرم ها
  • اختلالات تخمک گذاری و وجود ترشحات خطرناک در رحم
  • عدم توانایی نعوظ و انزال در مردان

البته این روش برای زنانی با مشکلات و اختلالات شدید لوله های فالوپ، عفونت لگن و آندومتریوز متوسط و شدید، کاربردی نخواهد بود.

آی یو آی به چه روشی انجام می شود؟

درمان ناباروری به روش IUI نیازمند تخمک گذاری، حداقل یک لوله رحمی باز و همچنین مایع منی حاوی اسپرم های سالم می باشد. هر بار سیکل آی یو آی یک دوره نام دارد؛ دوره ای که از اولین روز قاعدگی آغاز می شود و تا زمان تخمک گذاری، تلقیح و انجام تست بارداری _حدود دو هفته بعد از تلقیح_ ادامه می یابد. مراحل اصلی انجام آی یو آی به روش زیر است:

تولید تخمک

طور معمول، تخمدان زنان در هر ماه یک تخمک آزاد می کند. پزشک حین پروسه آی یو آی و در صورت نیاز، داروهای تحریک تخمک گذاری را به منظور رها شدن بیش از یک تخمک تجویز می نماید. با این حال، در برخی موارد نیز فرایند IUI بدون تجویز داروهای تحریک تخمک گذاری به پیش می رود. اگر برای انجام این پروسه از تحریک تخمدان استفاده شود، شانس موفقیت ای یو ای به شدت افزایش می یابد؛ چرا که در تحریک تخمدان با استفاده از دارو، تعداد تخمک هایی که رها می شود افزایش می یابد.

تعیین زمان تخمک گذاری

از آنجایی که تزریق اسپرم به داخل رحم باید هنگام تخمک گذاری انجام شود؛ لذا زمان تخمک گذاری توسط خود پزشک تعیین می گردد. در برخی از موارد، پزشک به منظور رها شدن تخمک در یک زمان مشخص، آمپول HCG را تزریق می کند. معمولاً رها شدن تخمک ۳۶ ساعت پس از تزریق HCG انجام می شود و پزشک در فاصله ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق، عمل IUI را انجام می دهد.

iui

شست و شوی اسپرم

در روز عمل IUI، یک نمونه مایع منی از مرد گرفته می شود. پس از شست و شوی این نمونه در محیط آزمایشگاه نیز اسپرم های دارای کیفیت خوب جدا می گردند.

تلقیح اسپرم

پزشک، نمونه اسپرم شست و شو داده شده را توسط کاتتر _یک لوله باریک و بلند_ از طریق دهانه رحم به رحم منتقل می کند. این عمل تنها چند دقیقه به طول می انجامد و در اکثر موارد بدون درد است.

تست بارداری

دو هفته پس از تلقیح اسپرم به داخل رحم، می توان تست بارداری را انجام داد.

مطلب ناباروری در مردان اطلاعات خوبی را درباره شرایط اسپرم مناسب به شما خواهد داد.

iui

آمادگی های قبل از عمل آی یو آی

پیش از انجام عمل IUI، پزشک با بررسی شرایط رحم و فولیکول های موجود در تخمدان ها، بهترین زمان برای تزریق هورمون گونادوتروفین و انجام عمل آی یو آی را تعیین می کند. البته ممکن است رها شدن تخمک به صورت طبیعی صورت پذیرد و نیازی به تزریق هورمون گونادوتروفین نباشد. به علاوه آن باید اقداماتی به منظور کسب آمادگی و فراهم آوردن شرایط اولیه صورت گیرد که شامل موارد زیر می شود:

  • انجام معاینات، آزمایش های روتین، آزمایش های هورمونی و عکس برداری از رحم به منظور حصول اطمینان از باز بودن لوله های رحم
  • انجام سونوگرافی در روز دوم یا سوم قاعدگی برای بررسی وضعیت تخمدان ها و رحم
  • مصرف دارو در صورت تجویز پزشک جهت بهبود تخمک گذاری
  • انجام سونوگرافی در روزهای مختلف پس از مصرف دارو با هدف بررسی وضعیت فولیکول ها
  • تزریق HCG در زمان رسیدن فولیکول ها به اندازه ۱۸ یا بیشتر به منظور آزاد سازی تخمک

تعداد فولیکول مناسب برای IUI

یک خانم بطور طبیعی در طول ماه با آزاد شدن فقط یک تخمک قابلیت باروری دارد. در پروسه IUI نیز وجود تنها یک فولیکول سالم با کیفیت مناسب در کنار وجود اسپرم با تعداد، شکل و حرکت مناسب، می تواند سبب موفقیت و بارداری شود. اندازه فولیکول نرمال و بالغ برای انجام IUI حدود ۱۸ تا ۲۴ میلی متر است.

مراقبت قبل و بعد از IUI

مراقبت های قبل از عمل آی یو آی

اغلب پزشکان توصیه می کنند که ۷۲ ساعت قبل از انجام IUI باید از انجام نزدیکی خودداری شود. البته اگر علت انجام IUI تعداد اسپرم کم باشد بهتر است بین انزال آخر و نمونه گیری از اسپرم برای انجام IUI نیز ۴۸ ساعت فاصله وجود داشته باشد و در صورتی که اسپرم همسر از نظر تعداد و کیفیت مناسب باشد، نزدیکی تا ۲۴ ساعت قبل از IUI بلامانع است.

مراقبت های بعد از آی یو آی

بیمار چند دقیقه بعد از تلقیح اسپرم به داخل رحم، مرخص می شود و نیازی به استراحت مطلق ندارد. همچنین فرد می تواند فعالیت های عادی روزانه خود را از سر گیرد؛ اما باید از انجام فعالیت های سنگین بدنی و استرس و اضطراب پرهیز نماید.

اغلب دو هفته پس از عمل IUI، تست هورمون BHCG یا همان تست بارداری انجام می شود. تست BHCG از آن جهت اهمیت دارد که افزایش این هورمون، نخستین نشانه بارداری محسوب می گردد.

خطرات عمل IUI

البته استفاده از داروهای تحریک تخمدان خالی از اشکال نیست. ممکن است فرد با مصرف داروهای تحریک تخمدان دچار سندروم تحریک بیش از حد تخمدان شود. این عارضه سبب بزرگ شدن تخمدان، درد شدید، تجمع مایع در فضای شکمی، نفخ و بزرگی شکم می شود. گاهی این عوارض به حدی شدید است که پزشک دستور توقف سیکل IUI را می دهد و انتقال اسپرم را به سیکل بعدی موکول می کند. به هرحال عیب بزرگ داروهای کمک باروری این است که بعضی مواقع برای فرد عوارضی به همراه دارند و باید توجه کرد که این عوارض به هیچ عنوان صفر نمی شوند.

میزان موفقیت عمل IUI چقدر است؟

در مواردی که علت ناباروری به مرد برمی گردد، بارداری به روش آی یو آی نسبت به بارداری به روش طبیعی شانس بیشتری دارد؛ همچنین در مورد زوج ها با علت ناباروری نامشخص، اغلب میزان موفقیت روش IUI بیشتر از مصرف دارو به تنهایی می باشد. البته میزان موفقیت این تکنینک رابطه مستقیمی با سن زوج و علت ناباروری آن ها دارد. تحقیقات نشان داده میزان موفقیت IUI بدون مصرف داروهای تحریک تخمدان حدود ۴ تا ۵ درصد و با استفاده از داروهای تحریک تخمدان حدود ۱۵ درصد می باشد. پس از انجام سه یا چهار دوره IUI ناموفق، پزشک از سایر روش های کمک باروری نظیر IVF استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل انجام آی وی اف اینجا کلیک کنید.

خطرات عمل iui

لازم به ذکر است اصلاح سبک زندگی نظیر ترک دخانیات، محدودکردن مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین نظیر قهوه و چای، عدم مصرف الکل، اصلاح رژیم غذایی و کاهش وزن در کنار عواملی همانند انتخاب پزشک و کلینیک ناباروری مجهز می تواند شانس بارداری با استفاده از روش های کمک باروری نظیر IUI را افزایش دهد.

مقایسه IVF و IUI

در درمان ناباروری به روش IUI اسپرم های تهیه شده از مایع منی مرد به داخل رحم زن تزریق می شود که این کار، احتمال لقاح اسپرم و تخمک را درون رحم افزایش می دهد. اما در لقاح آزمایشگاهی یا IVF، پزشک تخمک بالغ را از تخمدان خارج می کند و با اسپرم مرد در محیط آزمایشگاه لقاح می دهد. سپس جنین حاصل، برای ادامه بارداری به روش طبیعی به رحم زن انتقال می یابد. البته باید توجه داشت که روش IVF در مقایسه با روش IUI درصد موفقیت بیشتری دارد؛ در حالی که IUI، روشی کم تهاجمی و البته کم هزینه تر نسبت به IVF محسوب می گردد.

کدام پزشک را برای درمان ناباروری انتخاب کنیم

کدام پزشک یا کلینیک را برای درمان ناباروری انتخاب کنم؟

در صورتی که انجام اقدامات اولیه و مصرف دارو برای باروری فرد تأثیرگذار نباشد، پزشک متخصص زنان و زایمان، زوج را به مراکز و پزشکان درمان نازایی ارجاع می دهد. گاهی این مراکز با اعلام درصدهای مختلف میزان موفقیت خود، مراجعین را گمراه می کنند. برخی از مراکز با غربال زوج های نابارور و حذف زوج ها با مشکلات خاص و همچنین با انتقال چهار یا پنج جنین به رحم، سعی در افزایش دادن شانس موفقیت بارداری در میان مراجعین خود دارند؛ در صورتی که در هر بار انتقال، ۲ یا ۳ جنین استانداردترین حالت می باشد. بنابراین توصیه می شود در مورد انتخاب کلینیک درمان ناباروری دقت زیادی شود.

در میان مراکز درمان ناباروری مختلف، پژوهشکده علوم تولید مثل یزد به عنوان اولین مرکز درمان ناباروری در کشور و همچنین به عنوان قطب درمان ناباروری در ایران و منطقه می باشد که با بهره مندی از تجهیزات پیشرفته و پزشکان حاذق و متبحر نظیر پروفسور عباس افلاطونیان، دکتر راضیه دهقانی فیروزآبادی، دکتر لاله دهقان مروست و دکتر مریم افتخار، سالانه امید فرزنددار شدن را در دل زوج های نابارور زیادی روشن کرده است. این مرکز علاوه بر دارا بودن تجهیزات پیشرفته، استفاده از تکنیک های روز دنیا و پزشکان نامی، کمترین هزینه درمان ناباروری در کل کشور را برای زوجین در نظر گرفته است.

برای رزرو نوبت بهترین مراکز درمان ناباروری کلیک کنید.

هزینه های درمان ناباروری به روش آی یو آی چقدر است؟

در اغلب موارد درمان ناباروری پروسه هزینه بری است. هزینه های درمان ناباروری شامل هزینه آزمایشات، داروها و اقدامات پزشکی است. البته این هزینه به عواملی نظیر روش مورد استفاده، مقدار داروی مورد نیاز و محل زندگی زوج بستگی دارد. از طرفی هیچ یک از روش های کمک باروری، تضمین کننده بارداری نیستند. از این رو این امکان وجود دارد که تمامی هزینه ها منجر به نتیجه نشود و نیاز به تکرار بخشی از پروسه یا تمام مراحل درمان باشد. البته تکرار روش های درمانی شانس موفقیت را به شدت افزایش میدهد. بنابراین شکست در اولین سیکل درمان، نباید سبب دلسردی زوج های نابارور شود. در حال حاضر، اغلب بیمه های درمانی، درمان های ناباروری را پوشش نمی دهند. همچنین لازم به ذکر است که هزینه درمان ناباروری در کلینیک های مختلف متفاوت می باشد؛ به همین علت توصیه می شود تا افراد قبل از شروع پروسه درمان ناباروری، اطلاعات کافی در مورد هزینه های مراکز درمانی مختلف را کسب نمایند.

هزینه های درمان ناباروری

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه