پس از اینکه اقدامات و آزمایشات اولیه در مورد زوج های نابارور با شکست مواجه می شود، اغلب اولین روش پیشنهادی برای درمان ناباروری، روش iui یا تلقیح اسپرم به داخل رحم می باشد.

تمام مواردی که باید قبل از iui بدانید

آیا من کاندید خوبی برای روش IUI هستم؟

اغلب در مورد زنانی که در بافت رحم آن ها مشکلاتی وجود دارد و یا دارای ترشحات غیر عادی هستند، این روش پیشنهاد می شود. در برخی موارد افراد کاندید iui دچار اختلالاتی در گردن و دهانه رحم هستند که در عکس های رنگی قابل تشخیص است. البته گاهی پزشک برای افرادی که دچار مشکل آنتی بادی ضد اسپرم یا درد شدید در هنگام مقاربت هستند و یا تست PCT آن ها نتیجه مطلوبی نداشته نیز این روش را پیشنهاد می دهد. لازم به ذکر است در تست PCT میزان نفوذ اسپرم به داخل رحم مورد بررسی قرار می گیرد.

IUI به چه روشی انجام می شود؟

در برخی از موارد تکنیک IUI بدون انجام تحریک تخمدان و با استفاده از تخمک رها شده در حالت طبیعی انجام می پذیرد. در این حالت میزان موفقیت پروسه iui حدود ۴ تا ۵ درصد می باشد؛ در حالی که اگر برای انجام این پروسه از تحریک تخمدان استفاده شود، شانس موفقیت iui به شدت افزایش می یابد؛ چرا که در تحریک تخمدان با استفاده از دارو، تعداد تخمک هایی که رها می شود افزایش می یابد.

در مورد افرادی که برای انجام پروسه IUI نیاز به تحریک تخمدان دارند، پزشک با انجام بررسی های مختلف برای تحریک، دارو برای فرد تجویز می کند و فرد پس از مصرف داروها در زمان مناسب، برای بررسی میزان آمادگی تخمک ها و انجام iui به پزشک مراجعه می کند. در این زمان پس از انجام سونوگرافی زمان دقیق تخمک گذاری تعیین می شود. اغلب پزشک برای رها شدن تخمک در موعد مقرر، آمپول هایی تجویز می کند. زوج نابارور روز تخمک گذاری به پزشک مراجعه کرده و در آن روز از همسر نمونه اسپرم گرفته خواهد شد. بهترین نمونه اسپرم ها از نظر کیفیت پس از جداسازی و شست و شو در محیط آزمایشگاه به داخل رحم تلقیح می شود. دو هفته پس از انجام تلقیح نیز تست بارداری انجام خواهد شد.  مطلب ناباروری در مردان اطلاعات خوبی را درباره شرایط اسپرم مناسب به شما خواهد داد.

هزینه های درمان ناباروری به روش iui چقدر است؟

در اغلب موارد درمان ناباروری پروسه هزینه بری است. هزینه های درمان ناباروری شامل هزینه آزمایشات، داروها و اقدامات پزشکی است. البته این هزینه به عواملی نظیر روش مورد استفاده، مقدار داروی مورد نیاز و محل زندگی زوج بستگی دارد. از طرفی هیچ یک از روش های کمک باروری، تضمین کننده بارداری نیستند. از این رو این امکان وجود دارد که تمامی هزینه ها منجر به نتیجه نشود و نیاز به تکرار بخشی از پروسه یا تمام مراحل درمان باشد. البته تکرار روش های درمانی شانس موفقیت را به شدت افزایش میدهد. بنابراین شکست در اولین سیکل درمان، نباید سبب دلسردی زوج های نابارور شود. در حال حاضر، اغلب بیمه های درمانی، درمان های ناباروری را پوشش نمی دهند. همچنین لازم به ذکر است که هزینه درمان ناباروری در کلینیک های مختلف متفاوت می باشد؛ به همین علت توصیه می شود تا افراد قبل از شروع پروسه درمان ناباروری، اطلاعات کافی در مورد هزینه های مراکز درمانی مختلف را کسب نمایند.

هزینه های درمان ناباروری
مراقبت قبل و بعد از IUI

تعداد فولیکول مناسب برای IUI

یک خانم بطور طبیعی در طول ماه با آزاد شدن فقط یک تخمک قابلیت باروری دارد. در پروسه IUI نیز وجود تنها یک فولیکول سالم با کیفیت مناسب در کنار وجود اسپرم با تعداد، شکل و حرکت مناسب، می تواند سبب موفقیت پروسه IUI شود. اندازه فولیکول نرمال و بالغ برای انجام IUI حدود ۱۸ تا ۲۴ میلی متر است.

مراقبت های قبل از انجام IUI

اغلب پزشکان توصیه می کنند که ۷۲ ساعت قبل از انجام IUI باید از انجام نزدیکی خودداری شود. البته اگر علت انجام IUI تعداد اسپرم کم باشد بهتر است بین انزال آخر و نمونه گیری از اسپرم برای انجام IUI نیز ۴۸ ساعت فاصله وجود داشته باشد و در صورتی که اسپرم همسر از نظر تعداد و کیفیت مناسب باشد، نزدیکی تا ۲۴ ساعت قبل از IUI بلامانع است.

کدام پزشک یا کلینیک را برای درمان ناباروری انتخاب کنم؟

در صورتی که انجام اقدامات اولیه و مصرف دارو برای باروری فرد تأثیرگذار نباشد، پزشک متخصص زنان و زایمان، زوج را به مراکز و پزشکان درمان نازایی ارجاع می دهد. گاهی این مراکز با اعلام درصدهای مختلف میزان موفقیت خود، مراجعین را گمراه می کنند. برخی از مراکز با غربال زوج های نابارور و حذف زوج ها با مشکلات خاص و همچنین با انتقال چهار یا پنج جنین به رحم، سعی در افزایش دادن شانس موفقیت بارداری در میان مراجعین خود دارند؛ در صورتی که در هر بار انتقال، ۲ یا ۳ جنین استانداردترین حالت می باشد. بنابراین توصیه می شود در مورد انتخاب کلینیک درمان ناباروری دقت زیادی شود.

در میان مراکز درمان ناباروری مختلف، پژوهشکده علوم تولید مثل یزد به عنوان اولین مرکز درمان ناباروری در کشور و همچنین به عنوان قطب درمان ناباروری در ایران و منطقه می باشد که با بهره مندی از تجهیزات پیشرفته و پزشکان حاذق و متبحر نظیر پروفسور عباس افلاطونیان، دکتر راضیه دهقانی فیروزآبادی، دکتر لاله دهقان مروست و دکتر مریم افتخار، سالانه امید فرزنددار شدن را در دل زوج های نابارور زیادی روشن کرده است. این مرکز علاوه بر دارا بودن تجهیزات پیشرفته، استفاده از تکنیک های روز دنیا و پزشکان نامی، کمترین هزینه درمان ناباروری در کل کشور را برای زوجین در نظر گرفته است.

برای رزرو نوبت بهترین مراکز درمان ناباروری کلیک کنید.

کدام پزشک را برای درمان ناباروری انتخاب کنیم
خطرات عمل iui

خطرات عمل IUI

البته استفاده از داروهای تحریک تخمدان خالی از اشکال نیست. ممکن است فرد با مصرف داروهای تحریک تخمدان دچار سندروم تحریک بیش از حد تخمدان شود. این عارضه سبب بزرگ شدن تخمدان، درد شدید، تجمع مایع در فضای شکمی، نفخ و بزرگی شکم می شود. گاهی این عوارض به حدی شدید است که پزشک دستور توقف سیکل iui را می دهد و انتقال اسپرم را به سیکل بعدی موکول می کند. به هرحال عیب بزرگ داروهای کمک باروری این است که بعضی مواقع برای فرد عوارضی به همراه دارند و باید توجه کرد که این عوارض به هیچ عنوان صفر نمی شوند.

میزان موفقیت عمل IUI چقدر است؟

در مواردی که علت ناباروری به مرد برمی گردد، بارداری به روش iui نسبت به بارداری به روش طبیعی شانس بیشتری دارد؛ همچنین در مورد زوج ها با علت ناباروری نامشخص، اغلب میزان موفقیت روش iui بیشتر از مصرف دارو به تنهایی می باشد. البته میزان موفقیت این تکنینک رابطه مستقیمی با سن زوج و علت ناباروری آن ها دارد. تحقیقات نشان داده میزان موفقیت iui بدون مصرف داروهای تحریک تخمدان حدود ۴ تا ۵ درصد و با استفاده از داروهای تحریک تخمدان حدود ۱۵ درصد می باشد. پس از انجام سه یا چهار دوره iui ناموفق، پزشک از سایر روش های کمک باروری نظیر ivf استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل انجام آی وی اف اینجا کلیک کنید.

لازم به ذکر است اصلاح سبک زندگی نظیر ترک دخانیات، محدودکردن مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین نظیر قهوه و چای، عدم مصرف الکل، اصلاح رژیم غذایی و کاهش وزن در کنار عواملی همانند انتخاب پزشک و کلینیک ناباروری مجهز می تواند شانس بارداری با استفاده از روش های کمک باروری نظیر iui را افزایش دهد.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه