آنتی مورلین یک هورمون پروتئینی است که در زمان بلوغ و باروری توسط سلول های گرانولزای فولیکول های اولیه ترشح می شود. از آنجایی که AMH تنها توسط فولیکول های اولیه و با قطر کمتر از ۶ میلی متر ترشح می گردد، مقدار آن در خون می تواند نشان دهنده فولیکول های در حال رشد و میزان کل ذخایر فولیکولی تخمدان و یا در واقع همان رزرو تخمدان باشد. آنتی مورلین در فولیکول های بزرگتر از ۸ میلی متر وجود ندارد؛ بنابراین می توان گفت سطح آنتی مورلین در بدن تقریباً ثابت است.

گذر زمان سبب کاهش ذخایر فولیکولی تخمدان و در نتیجه کاهش سطح AMH در بدن می شود. از طرفی زمانی که تعداد زیادی فولیکول کوچک در تخمدان وجود داشته باشد، مشابه آنچه که در زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک وجود دارد، میزان AMH افزایش می یابد؛ از این رو AMH یکی از مهمترین تست های ارزیابی ناباروری بوده و در تعیین دوز صحیح داروهای ناباروری به ویژه داروهای مورد استفاده در پروسه ivf نقش بسزایی دارد؛ همچنین افزایش amh در تشخیص تخمدان پلی کیستیک بسیار کمک کننده خواهد بود.

چه افرادی باید تست AMH انجام بدهند؟

چه افرادی باید آزمایش AMH انجام بدهند؟

زنانی که دارای سن کمتر از ۳۸ سال هستند و قصد تعویق انداختن بارداری خود را دارند، باید این تست را انجام دهند. اگر با این تست مشخص شود که ذخیره تخمدان در فرد پایین است، پزشک توصیه می کند تا سریعتر برای بارداری اقدام شود. اما زنان بالاتر از ۴۰ سال به خودی خود دارای ذخیره تخمدان پایینی هستند و به همین علت اغلب به این افراد انجام این تست توصیه نمی شود. در دیگر موارد نظیر: افراد دارای سابقه خانوادگی نارسایی تخمدان، افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی، افراد تحت شیمی درمانی و افرادی که سابقه جراحی تخمدان دارند ملزم به انجام این تست می باشند.

کاربردهای آزمایش AMH چیست؟

  • ارزیابی فعالیت تخمدان ها و باروری
  • ارزیابی سندرم تخمدان پلی کیستیک
  • ارزیابی سرطان تخمدان
  • ارزیابی مشکلات جنینی و تشخیص جنسیت آن
  • پیش بینی شروع دوره یائسگی

آمادگی های لازم برای انجام آزمایش AMH

هورمون AMH برخلاف هورمون FSH در طول سیکل قاعدگی تغییرات ناچیزی دارد به همین علت انجام این تست در هر روز از سیکل ماهانه ممنوعیت ندارد. همچنین انجام آزمایش AMH نیازمند شرایط خاصی نظیر ناشتا بودن نیست و لازم به ذکر است که مصرف قرص های ضد بارداری نیز نمی تواند بر نتیجه آزمایش amh اثر گذار باشد.

چگونگی انجام آزمایش AMH

برای تست میزان هورمون AMH ، یک خونگیری ساده به اندازه چند سی سی از سیاهرگ های سطحی در آزمایشگاه انجام می شود.

ذخیره تخمدان
تفسیر آزمایش (خانم زیر ۳۵ سال) سطح AMH خون
بالا بیش از ۴ نانوگرم بر میلی لیتر
طبیعی ۱.۵-۴ نانوگرم بر میلی لیتر
کمی پایین تر از طبیعی ۱-۱.۵ نانوگرم بر میلی لیتر
پایین ۰.۵-۱ نانوگرم بر میلی لیتر
خیلی پایین کمتر از ۰.۵ نانوگرم بر میلی لیتر

تفسیر آزمایش AMH

میزان نرمال هورمون AMH محدوده دقیق و مشخصی ندارد؛ اما بطور کلی مقدار AMH کمتر از ۰.۵ نشانه کم بودن ذخیره تخمدان است که احتمال به دست آمدن حداکثر ۲ تا ۳ فولیکول وجود دارد. مقدار AMH بین ۰.۵ تا ۱ بیانگر وجود رزرو تخمدان پایه و به دست آمدن تعداد کم تخمک و همچنین سطح AMH بین ۱ تا ۳.۵ نشانگر میزان رزرو تخمدان مناسب و پاسخ دهی خوب به درمان است. از طرفی میزان AMH بیشتر از ۳.۵ نشان دهنده پاسخ شدید تخمدان نسبت به داروهای تحریک تخمک گذاری می باشد؛ بنابراین باید از دز مناسبی از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده شود که البته میزان نرمال این هورمون در سنین مختلف متفاوت می باشد.

میزان amh نرمال باید چه قدر باشد؟

میزان نرمال amh به سن فرد بستگی دارد. بطور مثال سطح نرمال amh برای یک خانم در سن ۴۲ سالگی در حالی است که همان مقدار برای یک خانم ۳۲ ساله به معنای پیری نابهنگام تخمدان می باشد. به طور کلی می توان گفت سطح نرمال amh در خون برای زنان زیر ۳۵ سال به شرح جدول روبرو است:

درمان AMH پایین

نوع درمان amh پایین برای هر فرد بستگی به سن، سابقه بارداری و پاسخ فرد به درمان های قبلی دارد. برای درمان این افراد، اغلب از پروسه تحریک تخمک گذاری استفاده می شود که اولین گام در روش های کمک باروری است.

روش های زیادی برای بهبود عکس العمل این بیماران به درمان پیشنهاد می شود که برخی از این روش ها عبارتند از:

  • پروتکل افزایش دوز گنادوتروپین ها
  • پروتکل Stop Gentle agonist
  • پروتکل آنتاگونیست
  • پروتکل تحریک دابل
درمان amh پایین
مواد غذایی مفید برای amh پایین

برای درمان amh پایین چه بخوریم؟

ویتامین E : این ویتامین در منابع گیاهی نظیر زیتون، ذرت، بادام، اسفناج، کلم پیچ، سویا، سیب زمینی، سبزی و میوه تازه و همچنین روغن آفتاب گردان موجود می باشد.
مکمل آنزیم کوکیوتن : آنزیم کوکیوتین یک آنتی اکسیدان محلول در چربی بوده که سبب تثبیت غشای سلولی می شود.
مکمل DHEA : این مکمل پیش ساز هورمون های استروژن و تستوسترون بوده که از سیب زمینی وحشی و سویا تهیه می شود.
مکمل اینوفولیک : این مکمل دارای میواینوزیتول و اسید فولیک بوده که به صورت پودر مصرف می شود.

Amh بالا نشانه چیست؟

میزان amh بالا علاوه بر اینکه نشان دهنده میزان بالای شانس باروری است، می تواند نشانه مشکل تخمدان پلی کیستیک نیز باشد که زنان مبتلا به این بیماری دارای تعداد زیادی فولیکول زیر ۶ میلی متر بوده و در نتیجه میزان amh خون آن ها بالاست. در حالت طبیعی، هورمون AMH از رشد زود هنگام فولیکول و در نتیجه رها شدن تخمک نابالغ جلوگیری می کند. در صورتی که سطح amh در خون به صورت غیر عادی بالا باشد می تواند سبب جلوگیری از بلوغ تخمک شود.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه