رژیم غذایی مادر می تواند بر سلامت فرزند در تمام طول زندگی تاثیرگذار باشد. انتخاب سبک زندگی صحیح و رژیم غذایی سالم، متنوع و متعادل می تواند سلامت جنین و مادر را در دوران بارداری تضمین کند. در کنار غذاهای مفید در دوران بارداری، غذاهایی وجود دارند که بهتر است از خوردن آن ها در دوران بارداری پرهیز شود.

در دوران بارداری چه چیزهایی نباید خورد

* ماهی های دارای جیوه بالا

برخی از انواع ماهی ها نظیر ماهی تن، مارلین و… دارای مقدار زیادی جیوه هستند. جیوه ماده ای خطرناک برای سیستم عصبی جنین است و باعث آسیب دیدن مغز، کاهش رشد و حتی سقط جنین خواهد شد. البته می توان در دوران بارداری از ماهی هایی با مقدار جیوه کم استفاده کرد. ماهی هایی نظیر سالمون، ساردین و قزل آلا جزو ماهی های دارای جیوه کم هستند.

* گوشت یا غذاهای دریایی دودی شده

گوشت یا غذاهای دریایی دودی شده دارای باکتری لیستریا می باشند. این باکتری باعث سقط جنین، زایمان زود هنگام، مرده زایی و همچنین بروز عفونت های مرگ آور در نوزاد می شود.

* شیر و پنیر پاستوریزه نشده

پاستوریزاسیون باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا می شود. شیر و پنیرهای پاستوریزه نشده ممکن است دارای باکتری لیستریا باشند که در این صورت سلامتی مادر و جنین به خطر می افتد.

* تخم مرغ خام

تخم مرغ خام دارای سالمونلا است که برای خانم های باردار بسیار خطرناک است. البته این موضع تنها شامل تخم مرغ نمی شود، بلکه خوراکی هایی نظیر سس سزار، برخی از نوشیدنی ها و بستنی های خانگی نیز دارای تخم مرغ خام هستند که بهتر است در مصرف آن ها دقت شود.

* گوشت های خام و فرآوری شده

انواع گوشت های خام مانند سوشی، استیک خون آلود و نیمه خام، دارای سالمونلا می باشند. علائمی نظیر اسهال، تب، دل پیچه و کرامپ عضلات شکم از نشانه های آلودگی به سالمونلا است. عفونت سالمونلایی روی جنین اثرات منفی گذاشته و باعث ایجاد انقباضات رحمی و زایمان زودهنگام می شود. همچنین مصرف گوشت های فرآوری شده نیز می تواند سبب آسیب رساندن به جنین شود.

زنان باردار
زنان باردار

* غذاهای دریایی خام

غذاهای دریایی خام نیز آلوده به لیستریا هستند، پس در صورت استفاده از ماهی های دارای جیوه کم، صدف و میگو، باید خوب پخته شوند.

* سبزیجات نشسته

سبزیجات از جمله خوراکی های مفید در دوران بارداری هستند، اما خوردن سبزیجات نشسته باعث سقط جنین می شود.

* نوشیدنی های دارای کافئین

بهتر است در ۳ ماهه اول بارداری از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری شود. یک فنجان چای سبز دارای ۲۰۰ میلی گرم کافئین می باشد؛ به همین علت در طول روز مصرف بیش از یک فنجان چای سبز می تواند برای زنان باردار منجر به سقط جنین شود؛ از طرفی چای سیاه به علت وجود مقادیر زیاد فلوراید، باعث جلوگیری از جذب آهن و کم خونی می شود.

* آناناس

آناناس دارای برملائین بوده که باعث نرم شدن انقباضات دهانه رحم و همچنین سقط جنین می شود. اکثر مادران باردار برای داشتن زایمان آسان آناناس مصرف می کنند؛ اما توجه به این نکته ضروری است که مصرف آناناس در ۳ ماهه اول بارداری بسیار خطرناک بوده و پس از آن نیز باید به میزان کم مصرف شود.

* سیب زمینی جوانه زده

سیب زمینی جوانه زده برای تمامی افراد بویژه زنان باردار خطرناک است. سیب زمینی جوانه زده دارای سولانیون است که باعث کاهش رشد و سقط جنین می شود.

* سیب جنگلی

سیب وحشی طعمی تلخ و شیرین دارد و برای افراد یک میان وعده کامل به حساب می آید؛ اما این میوه در زنان باردار باعث تحریک رحم، تسریع انقباض رحمی و در نتیجه سقط یا زایمان زودهنگام می شود.

* هلو

هلو دارای طعم شیرین و مزاجی گرم است. مصرف بیش از حد این میوه باعث خونریزی در زنان باردار و سقط جنین می شود.

چه غذاهایی باعث انقباض رحم میشود
زنان باردار

* ماهی کنسرو شده

ماهی های کنسروی به علت وجود مواد نگهدارنده، نمک و برخی مواد شیمیایی دیگر، باعث افزایش فشار خون در زنان باردار می شود.

* آبمیوه های کنسرو شده

ماده E.coli در آبمیوه های کنسرو شده، باعث افزایش احتمال سقط جنین می گردد.

* گیاه سنتلا

سنتلا در تابستان برای کاهش دمای بدن و دفع سموم مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما مصرف این گیاه برای زنان باردار منجر به سقط جنین و کاهش اثر داروهای انسولین و دیابت و همچنین داروهای کاهش کلسترول می شود.

* مصرف زیاد ویتامین C

مصرف دوز بالای ویتامین C در ماه های ابتدای بارداری، احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.

*ترکیب دانه کنجد و عسل

مصرف زیاد کنجد به خصوص کنجد مخلوط با عسل می تواند از عوامل سقط جنین باشد.

* زعفران

مصرف زعفران در سه ماهه اول بارداری ممنوع می باشد.

* آلوئه ورا

با وجود خواص اعجاب آمیز آلوئه ورا در بحث زیبایی پوست، مصرف آن برای زنان باردار موجب خونریزی در لگن و سقط جنین می شود.

* جو

جو باعث تحریک عضلات رحم می شود، پس مصرف آن برای زنان باردار توصیه نمی گردد.

* جگر حیوانات

اغلب جگر حیوانات دارای مقدار زیادی سم می باشند، بطوریکه مصرف آن برای تمامی افراد توصیه نمی شود. در مورد زنان باردار جگر حیوانات به علت وجود بسیاری از سموم و مقادیر زیاد ویتامین A ممنوع است. بهتر است زنان باردار از مصرف بیش از حد ویتامین A پرهیز کنند.

زنان باردار
مواد غذایی قابض رحم

* دارچین

دارچین و فرآورده های آن می تواند باعث زایمان زود هنگام شود. توصیه می شود زنان باردار از مصرف آن خودداری کنند.

* گلپر

مصرف بیش از ۲ گرم گلپر در طول روز به خصوص در سه ماهه اول بارداری مجاز نیست.

* پونه و بابونه

مصرف پونه و بابونه باعث سقط جنین می شود به همین علت مصرف آن برای زنان باردار ممنوع می باشد.

* زرشک و غوره

با وجود اینکه زرشک و غوره در بین تعداد زنان باردار بسیار پرطرفدار است اما می تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی جنین داشته باشد و منجر به سقط جنین شود.

* آویشن

با وجود خواص بی نظیر گیاه آویشن در درمان بسیاری از بیماری ها، این گیاه برای زنان باردار توصیه نمی شود.

* دانه اشک آبی

این دانه باعث تحریک عضلات رحم و بروز انقباضات رحمی می شود، به همین علت مصرف آن برای زنان باردار توصیه نمی گردد.

* کرفس و گشنیز

مصرف کرفس و گشنیز چه در زمان لقاح و چه در زمان بارداری ممنوع می باشد.

* مواد غذایی ترش و قابض

مصرف مواد غذایی ترش و غذاهای قابض مانند: گوشت گاو، ماکارونی، فست فود، خرمالو، بادمجان و حلیم در ماه های آخر بارداری ممنوع می باشد.

مواد غذایی قابض

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه