این روزها بسیاری از زوج های جوان به دلایل مختلف همچون ابتلا به بیماری، استرس و اضطراب، مصرف غذاهای ناسالم و داروهای شیمیایی و نیز قرار گرفتن در معرض محیط های آلوده و صنعتی، دچار ناباروری و نازایی شده اند. اگرچه بیشتر این زوج ها در صدد درمان با استفاده از روش های درمان ناباروری بر می آیند؛ اما برخی از آن ها نیز دچار شکست مکرر در لانه گزینی جنین می شوند. در چنین حالتی پزشک، روش prp رحم را پیشنهاد می دهد. در درمان ناباروری به روش prp پلاکت غلیظ شده ای را از خون خود فرد تهیه می کنند و آن را یک تا دو روز قبل از انتقال رویان، به داخل رحم تزریق می نمایند. این کار، موجب افزایش شانس لانه گزینی جنین در زوج های نابارور و در نتیجه افزایش احتمال فرزندآوری آن ها می شود.

پلاکت ها در واقع گروهی از سلول های خونی می باشند که در زمانی که بافت دچار آسیب و یا عروق دچار پارگی می شوند، فعال شده و سبب انعقاد و لخته شدن خون می شوند. این سلول های خونی منجر به ترشح پروتئین های خاصی خواهند شد که در ترمیم بافت بسیار تأثیرگذار می باشند. تحقیقات نشان می دهد که پلاکت ها دارای فاکتورهای رشد هستند و در صورتی که در مجاورت بافت آسیب دیده قرار بگیرند می توانند سبب تسریع بهبود آسیب دیدگی و تسریع در روند رشد بافت شوند؛ در واقع پی آر پی (prp) پلاسمای غنی از پلاکت است که از جداسازی قسمت پلاکت از سایر قسمت های خون تهیه می شود. از این روش به عنوان راهکاری مؤثر، برای درمان مشکلات برخی از اعضای بدن نظیر چشم، پوست و همچنین درمان های ارتوپدی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد PRP

نحوه عملکرد PRP

پلاکت خون، وظیفه تسریع بهبودی و کمک به لخته شدن خون در محل آسیب دیده را دارد. PRP در واقع همان پلاسمای تغلیظ شده خون می باشد که مقدار پلاکت موجود در آن چیزی حدود ۴ تا ۵ برابر مقدار طبیعی پلاکت در خون است. بعلاوه PRP دارای چندین فاکتور رشد و انواع سیتوکین ها می باشد که به ترمیم بافت کمک شایانی می کند.

کاربردهای روش PRP

 • درمان ریزش مو
 • ترمیم زخم
 • جوان سازی پوست
 • درمان آسیب های لیگامان ها
 • طب ورزشی
 • دندانپزشکی
 • درمان ناباروری

کاربردهای روش پی آر پی تخمدان

از تزریق PRP به تخمدان، به منظور جوانسازی تخمدان و بهبود عملکرد آن استفاده می شود. البته باید اشاره کرد که با توجه به حساسیت این فرایند، پی آر پی تخمدان تنها برای افراد زیر مناسب می باشد:

 • زنان در مرحله پیش از یائسگی
 • زنان با یائسگی زودرس
 • بانوان دارای ذخیره تخمدان اندک
 • بانوان مبتلا به سقط مکرر جنین
 • زنان مبتلا به تنبلی تخمدان
 • زنان مبتلا به مشکلات هورمونی

کاربرد روش PRP در درمان ناباروری

یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد در درمان ناباروری از طریق IVF با آن روبرو هستند، شکست مکرر در مرحله لانه گزینی می باشد؛ از این رو به شرایطی که فرد ۳ بار متوالی دچار شکست در مرحله لانه گزینی شود، شکست مکرر لانه گزینی گفته می شود.

تحقیقات نشان می دهد در مواردی که بافت آندومتر به صورت مناسب رشد نمی کند، PRP رحم می تواند به رشد مناسب بافت آندومتر کمک کرده و شانس حاملگی را افزایش دهد. مطالعاتی نیز در زمینه تزریق PRP به داخل تخمدان انجام شده که حاصل این تزریق، بهبود ذخیره تخمدان و برطرف شدن یائسگی زودرس است؛ البته لازم به ذکر است که این مورد نیاز به تحقیق و مطالعه بیشتری دارد.

اقدامات قبل از انجام PRP

پیش از انجام عمل PRP لازم است اقداماتی صورت گیرد که علاوه بر فراهم آوردن آمادگی های اولیه، خطر بروز عوارض احتمالی یا شکست در فرایند کمک باروری را کاهش دهد؛ از جمله:

 • استفاده از رژیم غذایی با شیرینی کم تا سه روز قبل از انجام PRP
 • پرهیز از مصرف سیر و پیاز قبل از انجام PRP و ناشتا بودن در روز عمل
 • پرهیز از انجام ورزش های سنگین
 • عدم مصرف مسکن های ضد التهابی از ۳ روز تا یک هفته قبل از انجام PRP و همچنین تا ۳ روز پس از آن
 • اجتناب از مصرف قرص امگا۳ و امگا۶ تا سه روز قبل از عمل PRP
 • عدم مصرف قرص های آنتی بیوتیک تا ۳ روز قبل از انجام PRP
 • پرهیز از استحمام در بازه زمانی یک روز قبل از PRP تا ۳ روز پس از آن
نحوه عملکرد PRP

نحوه انجام پی آر پی رحم

از آنجایی که ترکیب PRP از خون گرفته می شود، دریافت آن با یک خون گیری ساده آغاز می شود. سپس اجزای مختلف خون توسط روش های آزمایشگاهی از یکدیگر جدا خواهد شد. سپس پزشک پلاکت تغلیظ شده از خون خود فرد تهیه کرده و ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل از انتقال جنین، پلاکت را به داخل رحم تزریق می کند. به علت اینکه این ماده از خون خود فرد تهیه می شود. احتمال وجود حساسیت، آلودگی و سایر عوارض در بیمار به شدت پایین است.

آیا من کاندید مناسبی برای PRP رحم هستم؟

اخیرا در مواردی که زوج نابارور پس از دوبار میکرواینجکشن باردار نشوند، از تزریق داخل رحمی PRP به منظور افزایش شانس باروری استفاده می شود.

آیا پی آر پی رحم باعث موفقیت صد در صدی IVF می شود؟

شکست لانه گزینی به عوامل متعددی نظیر اختلالات کروموزومی، تکنیک انتقال جنین، مشکلات رحمی و … بستگی دارد. پس قاعدتا تنها استفاده از یک روش درمانی نمی تواند سبب برطرف کردن این مشکل و افزایش قابل توجه شانس موفقیت لانه گزینی شود. تحقیقات نشان می دهد روش PRP تنها بر عامل آندومتر رحم تاثیر گذار می باشد.

آیا انجام PRP خطر یا عوارضی دارد؟

PRP یا همان پلاکت تغلیظ شده، از خون فرد تهیه می شود؛ بنابراین احتمال انتقال بیماری های ویروسی یا بروز عکس العمل های ایمونولوژیکی یا حساسیت و آلرژی وجود نخواهد داشت.

در چه مراکزی PRP انجام می شود؟

PRP رحم در چه مراکزی انجام می شود؟

این تکنیک از جمله جدیدترین تکنیک های درمان ناباروری است که در برخی از مراکز درمان ناباروری کشور قابل انجام می باشد. از جمله بهترین و مجهزترین مراکز درمان ناباروری کشور پژوهشکده علوم تولید مثل یزد می باشد. این مرکز به عنوان اولین مرکز درمان ناباروری در منطقه در استفاده از تکنیک های درمان ناباروری پیشتاز بوده و آماده خدمت رسانی به بیماران داخلی و خارجی می باشد. برای رزرو نوبت بهترین مراکز درمان ناباروری یزد کلیک کنید.

هزینه انجام PRP چقدر است؟

هزینه انجام PRP به عواملی نظیر محدوده جغرافیایی، مرکز درمانی و همچنین نوع و تعداد کیت های مصرفی بستگی دارد. دو مسئله بسیار مهم در این زمینه، استفاده از کیت های مرغوب و نیز آماده سازی PRP به روش صحیح است که علاوه بر افزایش حداکثری درجه خلوص پلاکت حاصل شده، مانع از وارد آمدن هر گونه آسیبی به پلاکت ها گردد.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه