این روزها بسیاری از زوج های جوان به دلایل مختلف همچون ابتلا به بیماری، استرس و اضطراب، مصرف غذاهای ناسالم و داروهای شیمیایی و نیز قرار گرفتن در معرض محیط های آلوده و صنعتی، دچار ناباروری و نازایی شده اند. اگرچه بیشتر این زوج ها در صدد درمان ناباروری با استفاده از روش های کمک باروری بر می آیند؛ اما برخی از آن ها نیز دچار شکست مکرر در لانه گزینی جنین می شوند. در چنین حالتی پزشک، روش prp را پیشنهاد می دهد. در درمان ناباروری به روش prp پلاکت غلیظ شده ای را از خون خود فرد تهیه می کنند و آن را یک تا دو روز قبل از انتقال رویان، به داخل رحم تزریق می نمایند. این کار، موجب افزایش شانس لانه گزینی جنین در زوج های نابارور و در نتیجه افزایش احتمال فرزندآوری آن ها می شود.

پلاکت ها در واقع گروهی از سلول های خونی می باشند که در زمانی که بافت دچار آسیب و یا عروق دچار پارگی می شوند، فعال شده و سبب انعقاد و لخته شدن خون می شوند. این سلول های خونی منجر به ترشح پروتئین های خاصی خواهند شد که در ترمیم بافت بسیار تأثیرگذار می باشند. تحقیقات نشان می دهد که پلاکت ها دارای فاکتورهای رشد هستند و در صورتی که در مجاورت بافت آسیب دیده قرار بگیرند می توانند سبب تسریع بهبود آسیب دیدگی و تسریع در روند رشد بافت شوند؛ در واقع PRP پلاسمای غنی از پلاکت است که از جداسازی قسمت پلاکت از سایر قسمت های خون تهیه می شود. از این روش به عنوان راهکاری مؤثر، برای درمان مشکلات برخی از اعضای بدن نظیر چشم، پوست و همچنین درمان های ارتوپدی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد PRP

نحوه عملکرد PRP

پلاکت خون، وظیفه تسریع بهبودی و کمک به لخته شدن خون در محل آسیب دیده را دارد. PRP در واقع همان پلاسمای تغلیظ شده خون می باشد که مقدار پلاکت موجود در آن چیزی حدود ۴ تا ۵ برابر مقدار طبیعی پلاکت در خون است. بعلاوه PRP دارای چندین فاکتور رشد و انواع سیتوکین ها می باشد که به ترمیم بافت کمک شایانی می کند.

کاربردهای روش PRP

  • درمان ریزش مو
  • ترمیم زخم
  • جوان سازی پوست
  • درمان آسیب های لیگامان ها
  • طب ورزشی
  • دندانپزشکی
  • درمان ناباروری

کاربرد روش PRP در درمان ناباروری

یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد در درمان ناباروری از طریق IVF با آن روبرو هستند، شکست مکرر در مرحله لانه گزینی می باشد؛ از این رو به شرایطی که فرد ۳ بار متوالی دچار شکست در مرحله لانه گزینی شود، شکست مکرر لانه گزینی گفته می شود.

تحقیقات نشان می دهد در مواردی که بافت آندومتر به صورت مناسب رشد نمی کند، PRP می تواند به رشد مناسب بافت آندومتر کمک کرده و شانس حاملگی را افزایش دهد. مطالعاتی نیز در زمینه تزریق PRP به داخل تخمدان انجام شده که حاصل این تزریق، بهبود رزرو تخمدان و برطرف شدن یائسگی زودرس است؛ البته لازم به ذکر است که این مورد نیاز به تحقیق و مطالعه بیشتری دارد.

نحوه عملکرد PRP

مراحل انجام روش PRP

از آنجایی که ترکیب PRP از خون گرفته می شود، دریافت آن با یک خون گیری ساده آغاز می شود. سپس اجزای مختلف خون توسط روش های آزمایشگاهی از یکدیگر جدا خواهد شد. سپس پزشک پلاکت تغلیظ شده از خون خود فرد تهیه کرده و ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل از انتقال جنین، پلاکت را به داخل رحم تزریق می کند. به علت اینکه این ماده از خون خود فرد تهیه می شود. احتمال وجود حساسیت، آلودگی و سایر عوارض در بیمار به شدت پایین است.

آیا من کاندید مناسبی برای PRP هستم؟

اخیرا در مواردی که زوج نابارور پس از دوبار میکرواینجکشن باردار نشوند، از تزریق داخل رحمی PRP به منظور افزایش شانس باروری استفاده می شود.

آیا PRP باعث موفقیت صد در صدی IVF می شود؟

شکست لانه گزینی به عوامل متعددی نظیر اختلالات کروموزومی، تکنیک انتقال جنین، مشکلات رحمی و … بستگی دارد. پس قاعدتا تنها استفاده از یک روش درمانی نمی تواند سبب برطرف کردن این مشکل و افزایش قابل توجه شانس موفقیت لانه گزینی شود. تحقیقات نشان می دهد روش PRP تنها بر عامل آندومتر رحم تاثیر گذار می باشد.

آیا انجام PRP خطر یا عوارضی دارد؟

PRP یا همان پلاکت تغلیظ شده، از خون فرد تهیه می شود؛ بنابراین احتمال انتقال بیماری های ویروسی یا بروز عکس العمل های ایمونولوژیکی یا حساسیت و آلرژی وجود نخواهد داشت.

در چه مراکزی PRP انجام می شود؟

در چه مراکزی PRP انجام می شود؟

این تکنیک از جمله جدیدترین تکنیک های درمان ناباروری است که در برخی از مراکز درمان ناباروری کشور قابل انجام می باشد. از جمله بهترین و مجهزترین مراکز درمان ناباروری کشور پژوهشکده علوم تولید مثل یزد می باشد. این مرکز به عنوان اولین مرکز درمان ناباروری در منطقه در استفاده از تکنیک های درمان ناباروری پیشتاز بوده و آماده خدمت رسانی به بیماران داخلی و خارجی می باشد. برای رزرو نوبت بهترین مراکز درمان ناباروری یزد کلیک کنید.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه