هرگونه مشکل در کاشت جنین نظیر عدم جایگزینی مناسب جنین درون بافت مخاط رحم و یا فرم غیر طبیعی رحم، می تواند سبب سقط جنین شود.

چرا سقط جنین اتفاق می افتد؟

سقط جنین چیست؟

جنین قبل از هفته ۲۰ بارداری یا به عبارتی، قبل از ماه پنجم نمی تواند در شرایط خارج از رحم زنده بماند و خارج شدن جنین از رحم در این دوره به معنای سقط جنین می باشد.

عوامل سقط جنین

 • مشکلات دهان و دندان

مصرف زیاد مواد قندی، اسیدی شدن بزاق به علت حالت تهوع و تغییرات هورمونی، سبب افزایش پلاک های میکروبی خواهد شد. گاهی حتی خانم های باردار در ماه سوم بارداری مبتلا به تومور بارداری لثه خواهند شد. در صورتی که این مشکلات تشدید شوند و مادر در سه ماهه اول بارداری مجبور به استفاده از خدمات درمانی دندان پزشکی شود؛ به علت دارو و تزریقات و استرس، خطر سقط جنین افزایش می یابد که بهتر است انجام درمان های دندانپزشکی در سه ماهه دوم بارداری یا بعد از بارداری انجام پذیرد.

 • مصرف دخانیات

برخی از عادات نامناسب مادران مانند سیگار کشیدن و یا مصرف مواد مخدر سبب بروز اختلالات مادرزادی در سیستم عصبی مرکزی و نخاع، کلیه، قلب جنین و در نهایت سقط جنین می شود.

 • مصرف خودسرانه دارو

برخی از داروهای ضد سرطان، ضد تشنج و گاهی ترکیبات مختلف ویتامین A می تواند سبب بروز ناهنجاری هایی در جنین و در نهایت سقط جنین شود؛ از این رو توصیه می شود مصرف دارو حتماً با مشورت پزشک انجام شود.

 • سن بارداری

احتمال سقط جنین در سنین ۲۴ – ۲۵ سال ۱۲ درصد و در سنین بالاتر، تا ۵۰ درصد نیز افزایش خواهد یافت. ازدواج در سنین ۲۴ تا ۲۵ سالگی و عدم پیشگیری های طولانی مدت می تواند خطر سقط جنین را کاهش دهد.

 • عفونت

برخی از عفونت ها در صورت عدم درمان به هنگام در سه ماهه اول بارداری، سبب بروز ناهنجاری در جنین و سپس مرگ او خواهد شد.

سقط جنین
عوامل موثر در سقط جنین
 • فشارخون بالا

فشار خون بالا سبب عدم خونرسانی مناسب به جنین، کاهش سرعت رشد جنین و تولد نوزاد کم وزن، زایمان زودرس یا مرده زایی و همچنین جداشدن جفت خواهد شد.

 • قند خون بالا

در صورت عدم کنترل دیابت قبل از بارداری احتمال سقط جنین افزایش می یابد. این زنان باید تحت نظر پزشک اقدام به بارداری و مصرف انسولین نمایند.

 • مسمومیت بارداری

فشار خون بالا همراه با دفع پروتئین از طریق ادرار، مسمومیت بارداری محسوب می شود. این بیماری باعث بروز خطر زایمان زودرس جنین و حتی مرگ جنین و مادر می شود. این بیماری تا زمانی که جنین و جفت از بدن مادر خارج نشود ادامه خواهد داشت. اغلب دفع پروتئین در ماه های آخر بارداری رخ می دهد، بروز این اتفاق در سه ماهه اول بارداری سبب بروز خطر بیشتر و تشنج در مادر خواهد شد.

 • بارداری پر خطر

داشتن سابقه مایع دور جنین، سن بالای ۳۰ سال، اضافه وزن، دیابت یا سابقه خانوادگی دیابت و همچنین زایمان نوزاد بالای ۴ کیلو می تواند سبب بارداری پر خطر شود.

 • چندقلویی

اغلب نیمی از بارداری های چند قلویی منجر به زایمان زودرس و حتی سقط جنین خواهد شد.

 • عدم تناسب وزن

وزن کم یا اضافه وزن هر دو سبب بروز بارداری پرخطر خواهد شد. وزن کم به علت افزایش تهوع، تغذیه نامناسب و کمبودهای تغذیه ای سبب افزایش احتمال زایمان زودرس و یا سقط جنین می شود.

 • کم خونی

وجود کم خونی مادر قبل و در طول بارداری باعث افزایش احتمال سقط جنین و زایمان زودرس خواهد شد.

چرا سقط اتفاق می افتد
علت سقط های مکرر

علت سقط های مکرر

در صورت بروز سه سقط پشت سر هم مراجعه به پزشک ضروری است. از جمله دلایل سقط مکرر، وجود نقایص ساختمانی رحم مانند رحم تک شاخ و دو شاخ می باشد که البته با جراحی قابل درمان است.

نشانه های مرگ جنین

 • لکه بینی در ۳ ماهه اول بارداری
 • خونریزی کم یا زیاد
 • دردهای انقباضی رحم
 • دفع کامل جفت، جنین یا مقداری از بافت
 • از بین رفتن نشانه های بارداری نظیر تهوع بارداری و سفتی پستان

تهدیدهای سه ماهه دوم بارداری

امکان سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری نیز وجود دارد. اصلی ترین دلایل سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری، شکل غیر طبیعی رحم، نارسایی دهانه رحم و شل بودن آن می باشد. در این موارد یک توده، بدون احساس درد از بدن خارج خواهد شد. همچنین در بعضی از موارد جفت امکان فراهم کردن غذا و اکسیژن برای جنین را ندارد و باعث مرگ جنین خواهد شد.

خطر احتمالی در هفته ۱۸ تا زمان زایمان

خطر پارگی کیسه آب از هفته ۱۸ بارداری تا زمان تولد وجود دارد. در برخی از موارد در ماه های آخر بارداری به علت بزرگ شدن جنین و شل شدن دهانه رحم، کیسه آب پاره شده و جنین شروع به خارج شدن می کند. در اینگونه موارد با دوختن دهانه رحم می توان از سقط جنین جلوگیری به عمل آورد.

موارد زیر را به خاطر بسپارید!

 • ویزیت های مکرر

زنان باردار به طور معمول باید تا هفته ۲۸ بارداری ماهی یک بار برای ویزیت به پزشک مراجعه کنند. بعد از هفته ۲۸ ام و تا قبل از هفته ۳۶ این ویزیت ها باید بصورت دو هفته یکبار انجام شود و از هفته ۳۶ تا آخر بارداری هفته ای یک بار مراجعه به پزشک ضروری می باشد. در صورت بارداری چند قلویی تعداد دفعات ویزیت افزایش خواهد یافت.

 • بررسی ترشحات

مادر باید در طی بارداری هرگونه ترشح مایع را جدی تلقی کند. جنین از ابتدا تا نهایتاً هفته ۲۸ بارداری، به علت عدم تشکیل ریه و دستگاه تنفسی نمی تواند خارج از رحم زنده بماند؛ پس در صورت پارگی کیسه آب، جنین از دست خواهد رفت. در صورت پارگی کیسه آب در ماه های بالاتر، مادر باید تحت نظر پزشک بستری شود. در مواردی که پارگی به میزان کمی اتفاق افتاده باشد این امکان وجود دارد که با استراحت مادر، مایع آمنیوتیک مجدد تشکیل شود.

احتمال سقط در هفته 18

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه