کوچک بودن بیضه‌ ها ممکن است سبب بروز ناباروری شود؛ چرا که بیضه های کوچک امکان تولید کافی هورمون تستوسترون را نداشته و بنابراین در تولید اسپرم دچار مشکل می شوند؛ به همین علت مردانی که دارای بیضه های کوچک تر هستند تعداد اسپرم کمتری دارند.

کوچک شدن بیضه ها

علل کوچک شدن بیضه ها

عوامل بسیاری سبب کوچک شدن بیضه ها می شود. این عوامل عبارتند از:

  • آسیب رسیدن به بیضه‌ ها

در برخی از موارد، وارد شدن ضربه به بیضه ها یا قرار گرفتن بیضه ها تحت فشار شدید، سبب کبودی یا آسیب های دیگری نظیر پیچ خوردگی بیضه می شود که این پیچ خوردگی کوچک شدن بیضه ها و یا آسیب به طناب اسپرماتیک را به دنبال دارد. البته لازم به ذکر است که آسیب به طناب اسپرماتیک یک اتفاق نادر است و در هر سنی امکان اتفاق افتادن آن وجود دارد.

  • استروئیدها و داروها

برخی از داروها میزان تستوسترون بدن را کاهش داده و سبب کوچک شدن بیضه ها می شوند. مثلاً بسیاری از مردان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی به منظور عضله سازی سریع و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می کنند و یا از دیگر داروهایی که سبب کوچک شدن بیضه ها می شوند، کورتیکواستروئیدها هستند که پزشک برای درمان بیماری هایی نظیر آسم، اگزما و آرتریت روماتوئید تجویز می کند.

  • بیماری های مختلف

برخی از بیماری ها نظیر ایدز، اضافه وزن، دیابت، بیماری های کلیوی و کبد و اختلالات خواب سبب کوچک شدن بیضه ها می شود.

کوچک بودن بیضه ها

عوارض کوچک بودن بیضه ها

تحقیقات نشان می دهد که کوچک بودن بیضه ها سبب بروز عوارضی نظیر موارد زیر می شود:

  • کاهش کیفیت و کمیت اسپرم

کوچک بودن بیضه ها باعث کاهش تعداد، تحرک و کیفیت اسپرم می شود و پایین بودن کیفیت و کمیت اسپرم تأثیر مستقیمی بر بروز اختلالات ناباروری دارد.

  • عدم تعادل هورمون ها

کوچک بودن بیضه ها سبب بر هم خوردن تعادل هورمون ها بویژه تستوسترون می شود. کاهش تستوسترون باعث می شود بدن توانایی کنترل میزان استروژن تولیدی بدن را نداشته باشد که این موضوع سبب افزایش ویژگی های زنانه در مرد می شود. از جمله علائم کاهش تستوسترون در بدن شامل ناباروری، مشکلات نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، رشد چربی در ناحیه سینه و… می شود.

همچنین از دیگر اثرات کوچک بودن بیضه مواردی نظیر کمبود انرژی، ناباروری، افزایش وزن، تحلیل رفتن توده عضلانی، کاهش میل جنسی و… می باشد.

روش های بزرگ شدن بیضه ها

روش های بزرگ شدن بیضه ها

پزشک برای درمان کوچکی بیضه ها با توجه به علل بروز این مشکل، داروهای مختلفی تجویز می کند. بطور کلی روش های رایج برای بزرگ شدن بیضه ها عبارتست از:

  • ایجاد تعادل در برنامه خواب روزانه
  • کسب اطلاعات در مورد عوارض داروهای مصرفی
  • مراجعه به پزشک در صورت آسیب دیدن بیضه ها
  • مراجعه به پزشک جهت ایجاد تعادل هورمونی در بدن

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه