حاملگی پوچ زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد اما جنین رشد نمی کند. در این حالت جفت همانند یک توده غیر عادی از کیست ها رشد می کند و در سونوگرافی هم هیچ جنینی مشاهده نمی شود.

ناهنجاری های کروموزومی از جمله علل بروز این اتفاق و سقط در اوایل بارداری هستند.

حاملگی پوچ

انواع حاملگی پوچ

حاملگی پوچ جزئی: در حاملگی پوچ جزئی، جفت تا حدودی دارای رشد طبیعی است اما جنین رشدی غیرطبیعی دارد؛ در این حالت جنین به صورت ناقص و ناهماهنگ رشد می کند و به همین علت زنده نمی ماند.
حاملگی پوچ کامل: در حاملگی پوچ، نه جفت و نه جنین، هیچکدام رشد نمی کنند.

نحوه تشخیص حاملگی پوچ

در صورتی که فرد دچار حاملگی پوچ شده باشد، در ابتدا علائمی مشابه حاملگی طبیعی نظیر تأخیر در قاعدگی و تست بارداری مثبت را مشاهده می کند، چراکه سطح هورمون HCG افزایش پیدا کرده است؛ حتی این احتمال وجود دارد که فرد دچار درد، لکه بینی و یا خونریزی شود. در این حالت جفت برای مدتی به رشد خود، بدون جنین ادامه می دهد و هورمون بارداری نیز همچنان بالا می رود به نحوی که فرد احساس باداری پیدا می کند. اما زمانی که رشد جفت متوقف شود و سطح هورمونی کاهش پیدا کند، علائم حاملگی نیز فروکش می کند که در این شرایط ممکن است فرد دچار گرفتگی عضلانی اندک، لکه بینی و کمی خونریزی شود.

در اغلب موارد حاملگی پوچ تا زمانی که سونوگرافی رحم انجام نشود و یا ساک خالی _ساک حاملگی ساختاری است که در زمان بارداری در رحم تشکیل شده و جنین را در خود نگه می دارد_ دیده نشود قابل تشخیص نخواهد بود.

علل بروز حاملگی پوچ

حاملگی پوچ علت ۵۰ درصد سقط جنین های سه ماهه اول بارداری است که معمولاً در نتیجه مشکلات کروموزومی رخ می دهد.

حاملگی پوچ

زمانی که تخمک و اسپرم لقاح پیدا کنند، سلول ها نیز شروع به تقسیم می کنند که قسمتی از سلول ها تبدیل به جفت و قسمتی تبدیل به جنین می شوند. در برخی از موارد بخشی از سلول ها که به جفت تبدیل شدند موفق هستند و از این رو ساک حاملگی شروع به رشد می کند و جفت شکل می گیرد اما قسمتی که تبدیل به جنین شده ناتوان است. بدن خانم ناهنجاری های کروموزومی جنین را تشخیص می دهد و چون جنین به صورت طبیعی و سالم رشد نخواهد کرد، بطور طبیعی سعی در توقف بارداری دارد.

همچنین این موضوع می تواند به علت ناهنجاری های موجود در تقسیم سلولی و یا غیر طبیعی بودن تخمک و اسپرم رخ دهد. در این حالت بدن قادر به تشخیص خالی بودن ساک حاملگی نخواهد بود؛ چرا که هورمون های بارداری در حال ترشح هستند و این موضوع سبب جلوگیری از سقط می شود. این موضوع ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

لازم به ذکر است که در برخی از موارد آزمایشات آمنیوسنتز و بیوپسی کوریون، سن بالای مادر، وجود بیماری های خاص و یا استعمال دخانیات سبب بروز حاملگی پوچ می شود.

نحوه جلوگیری از بروز حاملگی پوچ

متأسفانه در اغلب موارد امکان پیشگیری از بروز حاملگی پوچ وجود ندارد. حاملگی پوچ به ندرت بیشتر از یک بار اتفاق می افتد. زمانی که سقط رخ دهد، قاعدگی مجدد آغاز شده و فرد می تواند برای بارداری دوباره اقدام کند. البته بهتر است اقدام برای بارداری دوم با تأخیر ۱۲ دوره سیکل قاعدگی اتفاق بیفتد تا بدن فرصت ریکاوری داشته باشد. اما به طور کلی انجام آزمایشات ژنتیک قبل از حاملگی می تواند درصد بروز حاملگی پوچ را کاهش دهد.

حاملگی پوچ

آیا باید D&C داشت یا منتظر سقط طبیعی بود؟

در طول انجام سونوگرافی ساک حاملگی اندازه گیری شده و اپراتور به دنبال یک جنین یا زرده ساک خواهد بود. اگر قطر ساک بیشتر از ۲۰ میلی متر باشد ولی جنینی وجود نداشته باشد، حاملگی پوچ رخ می دهد. البته کل ساک با سونوگرافی واژینال نیز باید بررسی شود. اگر قطر ساک کمتر از ۲۰ میلی متر باشد ممکن است بارداری زیاد پیشرفت نکرده باشد؛ به همین علت سونوگرافی دو هفته دیگر مجدداً تکرار می شود. حاملگی پوچ در نهایت باعث سقط طبیعی جنین می شود. زمانی که سطح هورمون حاملگی کاهش پیدا کند، باید صبر کرد تا سقط به صورت طبیعی رخ دهد؛ البته این پروسه چند هفته طول خواهد کشید. در برخی از موارد فرد از دارو یا کورتاژ (D&C) برای برداشتن جفت استفاده می کند که البته پزشک برای بارداری اول استفاده ازکورتاژ را توصیه نمی کند؛ چراکه بدن خود به تنهایی قادر به از بین بردن بافت جنین بوده و نیاز به استفاده از روش خاصی نیست مگر اینکه فرد بخواهد به منظور بررسی علت بروز سقط، تست پاتولوژی بافت انجام دهد.

روش های درمان بارداری پوچ

در صورت بروز بارداری پوچ تقریباً هیچ درمانی برای تشکیل شدن جنین وجود ندارد و در نهایت به صورت طبیعی سقط رخ می دهد. در صورت عدم بروز سقط، پزشک از روش های زیر برای خاتمه بارداری پوچ استفاده می کند:

  • تجویز دارو
  • کورتاژ
  • درآوردن رحم در صورت وسیع بودن بافت پوچ

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه