آیا داروی ضدالتهاب باعث عدم لانه گزینی جنین می شود؟

داروی ضد التهاب یکی از داروهایی است که نباید پس از تخمک گذاری مصرف شود. این نوع دارو سبب بروز اختلال در توانایی رحم برای گسترش جلوآمدگی پوشش رحم برای لانه گزینی جنین می شود. تحقیقات نشان داده است که احتمال بروز سقط جنین پس از مصرف داروهای ضدالتهاب تا ۸۰ درصد افزایش می یابد. درصورت نیاز به درمان درد پس از تخمک گذاری، با مشورت پزشک از داروهای مسکن نظیر استامینوفن استفاده کنید.

لانه گزینی جنین

آیا ورزش سبب عدم لانه گزینی جنین می شود؟

در اغلب موارد، ورزش مانعی برای لانه گزینی جنین نیست. نطفه در زمان لانه گزینی نصف اندازه گرد و غبار بوده و فعالیت آن در مقیاس مولکولی است؛ بنابراین تحت تأثیر ورزش قرار نمی گیرد. البته در صورتی که فرد به طور معمول خیلی ورزش کند، به اندازه کافی استراحت نداشته باشد و همچنین غذای کافی مصرف نکند، ممکن است بر سلامت قاعدگی اش تأثیر منفی بگذارد. اولین علامت بروز اختلال در چرخه قاعدگی کوتاه شدن فاز لوتئال است. فاز لوتئال حداقل باید ۱۰ روز طول بکشد تا لانه گزینی انجام شود.

آیا کافئین از لانه گزینی جلوگیری می کند؟

تحقیقات نشان می دهد احتمال بروز سقط جنین با مصرف کافئین افزایش می یابد. البته به طور واضح مشخص نیست که علت تأثیر منفی کافئین زیاد بر باروری چیست؛ اما مطالعات نشان داده کافئین از بلوغ تخمک جلوگیری می کند و یک تخمک نابالغ نمی تواند بارور شود.

آیا ادرار مانع از لانه گزینی می شود؟

خیر. در طول فاز لوتئال پروژسترون در محل ادرار و مدفوع تجمع پیدا کرده و فاز لوتئال افزایش می یابد و از این رو ادرار به این فرآیند لطمه ای نمی زند.

علل عدم لانه گزینی جنین

آیا رابطه جنسی سبب عدم لانه گزینی جنین می شود؟

هیچ نظریه قطعی برای منع رابطه جنسی در طول دوره لانه گزینی یا بعد از انتقال جنین وجود ندارد؛ اما اغلب پزشکان توصیه می کنند که افراد تا دو هفته پس از انتقال یا اقدام برای بارداری، رابطه جنسی نداشته باشند.

آیا سقوط یا جراحت باعث عدم لانه گزینی جنین می شود؟

جراحت مختصر یا سقوط از ارتفاع کم مشکلی ایجاد نمی کند. البته لازم به ذکر است که هرچند در این مرحله، فضای رحم فضای تنگی است و احتمال خروج تخمک بارور شده از درون رحم بسیار کم می باشد، اما توصیه می شود در این مدت از فعالیت های سنگین نظیر دوچرخه سواری و پایین رفتن از پله ها خودداری شود.

آیا حمام داغ، سونا یا دوش گرم مانع لانه گزینی جنین می شود؟

بهتر است در طول دوره لانه گزینی، در یک محیط با گرمای متوسط قرار بگیرید. البته توصیه می شود در سونا، در مجاورت ورودی آب گرم ننشینید و هر ۱۰ دقیقه از محیط خارج شوید. البته حمام آب گرم قطعاً مفید خواهد بود.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه