آمار ابتلا به ناباروری در استان های مختلف از ۱۶ تا ۲۲ درصد متفاوت می باشد. بطور کلی وجود آلاینده های مختلف در جامعه شهری و عوامل محیطی تأثیر بسزایی بر بروز ناباروری در زوجین دارد و به میزانی که جوامع بشری به سمت صنعتی شدن پیش می روند، نرخ ناباروری بویژه در مردان افزایش می یابد. هزینه های درمان ناباروری یکی از دغدغه های اصلی زوجین نابارور است که در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.

هزینه های ناباروری

هزینه های درمان ناباروری در ایران چه قدر است؟

بطور کلی هزینه درمان ناباروری در ایران از سایر کشورهای دنیا پایین تر می باشد. هزینه های درمان ناباروری به سه بخش هزینه دارو، هزینه اقدامات تشخیصی درمان ناباروری نظیر هزینه سونوگرافی، ویزیت های مکرر، آزمایشگاه و… و همچنین هزینه اتاق عمل تقسیم می شود.

هزینه درمان ناباروری در کشور از نرخ ۶ میلیون تومان تا ۱۲ میلیون تومان متغیر می باشد؛ البته در برخی از موارد، افراد نیازمند خدمات تخصصی جانبی نظیر خدمات حوزه ژنتیک هستند که در این صورت به طبع هزینه تمام شده برای درمان ناباروری افزایش می یابد. با این حال افراد می توانند برای انجام تست ها به مراکز آزمایشگاهی و سونوگرافی تحت پوشش بیمه خود مراجعه نمایند.

هزینه آی وی اف در سال ۹۸ از ۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
هزینه آی وی اف در سال ۹۹ از ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
هزینه میکرواینجکشن در سال ۹۸ حدود ۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
هزینه iui در سال ۹۹ حدود ۲،۰۰۰،۰۰۰ تا ۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان
هزینه فریز تخمک در سال ۹۹ حدود ۲،۰۰۰،۰۰۰ تا ۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سهم بیمه در هزینه های درمان ناباروری

بیمه ها در مورد برخی از داروهای درمان ناباروری تا سقف ۷۰ درصد از هزینه دارو را متقبل می شوند. البته برخی از داروهای درمان ناباروری تحت پوشش بیمه نبوده و بیمار باید تمام هزینه دارو را پرداخت نماید؛ همچنین متأسفانه هنوز هزینه های اتاق عمل برای درمان ناباروری هم تحت پوشش بیمه نمی باشد.

درمان ناباروری در مراکز ناباروری یزد

یزد به عنوان برترین و باتجربه ترین مرکز درمان ناباروری ایران، دارای دو مرکز پزشکی درمان ناباروری با کادر پزشکی مجرب و مطرح کشوری می باشد که سالانه زوج های زیادی را از داخل و خارج از کشور برای درمان به خود جذب می کند. این مراکز علاوه بر اینکه شانس نتیجه گیری را به دلیل دارا بودن برترین کادر پزشکی کشوری، برای زوج های علاقه مند به درمان افزایش می دهند، نسبت به برخی مراکز درمان نازایی سایر استان ها دارای هزینه کمتری نیز هستند. این مراکز عبارتند از:

هزینه های درمان ناباروری

پژوهشکده علوم تولید مثل یزد؛ قطب درمان ناباروری ایران

این مرکز پزشکی با تأسیس در سال ۱۳۶۸ به عنوان اولین و باتجربه ترین مرکز درمان ناباروری ایران شناخته می شود. به گفته دکتر افلاطونیان، تاکنون ۵۰۰۰ کودک به روش IVF، که یکی از شایع ترین روش های درمانی برای نازایی به شمار می رود، در این مرکز متولد شده اند. هزینه درمان در این بیمارستان دولتی با توجه به نوع درمان، درسال ۹۸ از ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان متغیر می باشد.

بیمارستان مادر یزد

این بیمارستان خصوصی در سال ۱۳۷۳ به بهره برداری رسیده و ویزیت در این مرکز، روزهای زوج توسط دکتر افلاطونیان برای زوج های علاقه مند به درمان صورت می گیرد. زوج هایی که تمایل دارند در این مرکز تحت درمان قرار بگیرند، باید هزینه بیشتری نسبت به مراکز دولتی برای درمان پرداخت نمایند.

لازم به ذکر است که روند درمان در هر دو بیمارستان تحت نظارت پروفسور عباس افلاطونیان؛ سلطان درمان ناباروری ایران، صورت می گیرد.

هزینه عمل IVF در یزد

در این روش اسپرم از آقا و تخمک از خانم گرفته می شود و در خارج از رحم، در محیط آزمایشگاه لقاح انجام می گیرد. ۲ یا ۳ جنین از مجموع جنین های حاصل، بعد از چند روز به رحم خانم منتقل می شود. بقیه جنین ها فریز می شوند. از آنجایی که تعداد ویزیت، دارو، تعداد جنین های فریز شده و آزمایشات مورد نیاز برای هر زوج با زوج دیگر متفاوت است نمی توان از قبل هزینه این موارد را پیش بینی کرد. هزینه عمل ivf در سال ۹۸ بدون احتساب موارد مذکور، حدود ۳ میلیون و پانصد هزار تومان می باشد.

هزینه ivf در سال ۹۹، با توجه به آزمایشات و بررسی های تکمیلی برای هر فرد، حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان می باشد. در صورتی که زوجین به تخمک اهدایی نیاز داشته باشند، هزینه عمل حدود ۱۶ میلیون تومان می باشد.

هزینه آی وی اف در سال ۹۹

هزینه عمل میکرواینجکشن در یزد

روش میکرواینجکشن مشابه روش ivf است با این تفاوت که در روش میکرو اینجکشن، اسپرم در محیط آزمایشگاه به داخل تخمک تزریق می شود. هزینه درمان با این روش در سال ۹۸ بدون احتساب هزینه ویزیت، دارو، آزمایش و فریز جنین ها، حدود ۴ میلیون تومان است.

مقایسه هزینه درمان ناباروری در کشورهای مختلف

اگرچه هزینه های درمان ناباروری در برخی از حوزه ها تحت پوشش بیمه نیست اما با این حال هزینه درمان ناباروری در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین تر می باشد؛ به طوری که هزینه درمان ناباروری در ترکیه چیزی حدود ۵۰۰۰ دلار و در آمریکا تقریباً حدود ۱۵۰۰۰ دلار می باشد در حالی که هزینه درمان ناباروری در ایران در حدود ۲۵۰۰ دلار است.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه