مشکلات مربوط به تخمدان یکی از عمده ترین دلایل ناباروری است؛ تقریباً ۷۰ درصد زنان با مشکل ناباروری با عامل اختلالات تخمدانی روبرو هستند. رژیم غذایی می تواند در بهبود عملکرد تخمدان بسیار مؤثر باشد. مطالعات نشان می دهد مصرف بیش از اندازه قند، شکر و خوراکی های شیرین علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به دیابت، سبب بروز تنبلی تخمدان و در نتیجه ناباروری خانم ها می شود؛ چراکه مصرف مواد قندی سبب ترشح انسولین اضافی در بدن شده که این موضوع یکی از دلایل اصلی بروز تنبلی تخمدان می باشد. به همین علت پزشک برای بهبود عملکرد تخمدان و افزایش شانس باروری، انجام ورزش های روزانه و استفاده از رژیم غذایی مناسب را توصیه می کند.

تقویت تخمدان

مواد غذایی زیر را مصرف کنید!

  • لبنیات کم چرب

استفاده از لبنیات پرچرب سبب بروز تنبلی تخمدان می شود. البته این موضوع به این معنی نیست که باید از مصرف هرگونه چربی پرهیز کرد؛ در واقع چربی های غیراشباع و اسیدهای چرب امگا ۳ برخلاف چربی های ترانس و اشباع شده برای سلامت بدن ضروری هستند. خوراکی هایی نظیر آووکادو، آجیل، تخمه و ماهی های روغنی سرشار از چربی های مفید هستند.

  • غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان هایی نظیر اسیدفولیک سبب بهبود باروری زنان و مردان می شود. اسید فولیک سبب تقویت سیستم عصبی و ویتامین B 9 باعث تقویت سیستم ایمنی در برابر بیماری های قلبی، پوکی استخوان، نقص های مادرزادی، سرطان پستان و لوزالمعده می شود. مطالعات نشان می دهد مصرف روزانه ۵ گرم گردو که سرشار از آنتی اکسیدان است، کیفیت و کمیت اسپرم را ارتقا داده و در نتیجه شانس لقاح را افزایش می دهد.

برخی از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان عبارتند از:

* میوه ها

* سبزیجات برگ دار و تیره

* آجیل ها

  • استفاده از گوشت مرغ های محلی و ارگانیک

مرغ های ماشینی در سوله های متراکم و بسته پرورش داده می شوند و از غذاهای غیر ارگانیک استفاده می کنند. توصیه می شود به جای استفاده از گوشت مرغ های ماشینی، از گوشت مرغ هایی که دارایی برچسب ارگانیک هستند استفاده شود.

تقویت تخمدان
  • صرف صبحانه مقوی

صرف صبحانه به صورت مرتب، سبب برطرف شدن اثرات هورمونی سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود. مصرف کالری بیشتر در صبحانه برای زنانی که وزنی نرمال دارند و مبتلا به تنبلی تخمدان هستند، می تواند سطح انسولین را تا ۸ درصد و سطح تستوسترون را تا ۵۰ درصد کاهش دهد و در نتیجه این موضوع سبب تقویت قدرت باروری خانم می شود.

  • متوقف کردن مصرف کربوهیدرات

رژیم غذایی با میزان کربوهیدرات پایین سبب تناسب اندام، کاهش سطح انسولین و در نتیجه منظم شدن قاعدگی می شود.

  • مصرف فیبر بیشتر

فییبر، سطح هورمون بدن و قندخون را متعادل می کند و همچنین مصرف روزانه ۱۰ گرم فیبر، خطر ناباروری بر اثر اختلالات تخمک گذاری را کاهش می دهد.

  • مصرف بیشتر پروتئین های گیاهی

از آن جا که جذب پروتئین گیاهی در بدن بهتر صورت می گیرد، استفاده از منابع پروتئینی گیاهی نظیر لوبیا و آجیل به جای منابع پروتئینی حیوانی نظیر گوشت و ماهی پیشنهاد می شود.

از مواد غذایی زیر پرهیز کنید!

  • آبمیوه های قندی، گازدار و پاستوریزه

آبمیوه های پاستوریزه دارای قند غلیظ شده هستند که سبب بر هم خوردن تعادل هورمونی می شوند.

تقویت تخمدان
  • کافئین

کافئین سبب بر هم خوردن تعادل هورمونی، افزایش احتمال سقط و بر هم خوردن دوره تخمک گذاری می شود.

  • غذاهای حاوی سویا

سویا دارای ویژگی هایی است که به استروژن شباهت بسیاری دارد؛ بنابراین توصیه می شود از مصرف بیش از حد سویا و فرآورده های آن جلوگیری شود چرا که مصرف بیش از حدش، تأثیر منفی بر تعادل هورمونی می گذارد.

کاهش وزن

تحقیقات نشان می دهد خانم هایی که دارای شاخص های توده بدنی بالاتر از حد طبیعی هستند، نیازمند زمان بیشتری برای وقوع بارداری هستند. کاهش وزن می تواند حدود ۱۰ درصد، تخمک گذاری و در نهایت باروری فرد را بهبود بخشد؛ البته وزن زیر حد نرمال هم می تواند سبب بهم خوردن تعادل هورمونی و در نهایت کاهش قدرت باروری شود.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه