رژیم غذایی مناسب قبل از IVF می تواند در موفقیت IVF نقش بسزایی داشته باشد. یکی از عوامل موفقیت آی وی اف، حفظ سلامتی و برقراری تعادل هورمونی با کمک موادغذایی ارگانیک و سالم است. به طور کلی بایدها و نبایدهای خوراکی قبل از ivf در سه مورد خلاصه می شود:
۱. مصرانه روزانه پروتئین بخصوص پروتئین های گیاهی
۲. استفاده از سبزیجات، میوه ها و غلات کامل
۳. استفاده از میوه های فصل و غذاهای دارای سبوس کامل گندم

ivf

تقسیم وعده های غذایی

قبل از شروع پروسه ivf، تعداد وعده های غذایی خود را از ۳ وعده به ۶ وعده تقسیم کنید و از میوه ها و غذاهای سالم استفاده نمایید.

رژیم غذایی قبل از آی وی اف

  • صبحانه

مهمترین وعده غذایی صبحانه است؛ البته نباید از غذاهای ناسالم در این وعده غذایی استفاده کرد. مصرف پروتئین در وعده صبحانه سبب تعادل قندخون و سیر نگه داشتن فرد در طول روز می شود. بهتر است از مصرف قند و غذاهای آماده در وعده صبحانه خودداری شود.

  • شام

از زیاده روی در مصرف قند و کربوهیدرات در وعده شام خودداری شود. مصرف قند و کربوهیدرات در طولانی مدت بر سلامت هورمون ها و ناموفق بودن آی وی اف اثر می گذارد.

  • آبرسانی به بدن خود

قبل از شروع پروسه آی وی اف بدن خود را به نوشیدن مایعات عادت دهید. مصرف روزانه حداقل ۳ لیتر آب شامل آبمیوه ها، آب نارگیل یا سایر نوشیدنی ها ضروری است؛ چراکه آبرسانی سبب تسریع در هضم و جذب مواد مغذی می شود.

ivf
  • پرهیز از مصرف غذاهای سفید

غذاهای سفید نظیر نان های سفید، برنج سفید، ماکارونی سفید و شکر سفید جزو غذاهای دیر هضم می باشند. توصیه می شود مواد غذایی نظیر نان های بدون گلوتن با غلات کامل، برنج قهوه ای و عسل را جایگزین مواد غذایی قبلی کنید.

  • استفاده از سبزیجات و میوه ها

سبزیجات دارای ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی می باشند که بدن به آن ها نیاز دارد. همچنین بهتر است از سبزیجات رنگی استفاده کنید؛ البته به یاد داشته باشید سیب زمینی جزو این دسته محسوب نمی گردد.

  • استفاده از چربی های سالم

چربی های اشباع شده و ترانس باید کنار گذاشته شود؛ اما چربی های سالم برای سنتز هورمون ها ضروری هستند. غذاهایی نظیر آووکادو، ماهی وحشی، روغن زیتون، روغن نارگیل، آجیل و دانه ها سرشار از چربی های مفید هستند.

  • استفاده از مکمل های اسید فولیک

مکمل اسید فولیک یکی از مهمترین مواد مغذی برای بارداری موفق است. بهتر است مصرف این قرص قبل از شروع پروسه لقاح مصنوعی آغاز شود.

  • توصیه های نهایی

غذاهای چرب و غذاهای سفید سبب طولانی شدن هضم غذا و بروز اثرات منفی بر بدن می شود. توصیه می شود از غذاهای گرم با هضم آسان استفاده کنید؛ چراکه هضم غذای خنک، طولانی و مشکل است.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه