آشنایی با مراحل انجام IVF می تواند باعث آگاهی کامل زوجین از نحوه انجام این روش و در نتیجه اقدام برای این پروسه درمانی با اطمینان بیشتر باشد.

مرحله اول ivf :سونوگرافی

گام اول : اولین سونوگرافی

این گام برای IVF بسیار حائز اهمیت می باشد. در اولین مرحله از IVF، با سونوگرافی وضعیت تخمدان ها، تعداد فولیکول ها و همچنین میزان جریان خون به تخمدان ها و در نتیجه وضعیت رحم برای لانه گزینی و باروری بررسی می شود.

گام دوم : مانیتور سونوگرافی

در پنجمین روز سیکل قاعدگی، مجدداً سونوگرافی انجام می شود. این سونوگرافی این امکان را برای پزشک فراهم می کند تا رشد فولیکول ها و ضخامت اندومتریم را بررسی کند. رشد فولیکول باعث ایجاد آمادگی برای تخمک گذاری و تولید استروژن می شود. در این زمان دو آزمایش خون برای ارزیابی سطح استروژن انجام می شود.

مراحل انجام لقاح خارج رحمی یا IVF

گام سوم: قبل از شروع پروسه IVF

قبل از شروع روند ivf ممکن است پزشک برای شما قرص ضد بارداری تجویز نماید. این تجویز باعث کاهش کیست تخمدان و سندروم حساس شدن تخمدان ها می شود؛ البته در این مورد بین پزشکان اختلاف نظر وجود دارد.
در صورتی که سیکل پریود شدن شما منظم نباشد، پزشک به شما پروژسترون تجویز می نماید. بعد از ۶ روز مصرف پروژسترون، بعضی از پزشکان برای بیماران، آنتاگونیست یا آگونیست تجویز می کنند که این داروها تزریقی می باشند و بر روی تخمک گذاری اثرگذار هستند.

گام چهارم : آغاز پروسه IVF

پروسه ivf با آغاز دوره قاعدگی شروع و در روز دوم قاعدگی، آزمایش خون و سونوگرافی واژینال انجام می شود. لازم به ذکر است که سونوگرافی برای بررسی سایز فولیکول ها و چک کردن کیست ها و نیز آزمایش خون برای بررسی سطح استروژن و استرادیول خون می باشد.

گام پنجم : کنترل و تحریک تخمدان ها

در مرحله پنجم ivf، فرد داروهای باروری را دریافت می کند که این داروها باعث تحریک تخمدان ها می شوند. معمولاً این داروها به صورت تزریقی هستند که شخص باید بین یک تا ۴ تزریق در روز (به مدت ۷ تا ۱۰ روز) داشته باشد. با استفاده از این داروها رشد تخمدان ها و اووسیت کنترل می شود که اووسیت در واقع سلول تخمک نابالغ است.

گام ششم: بالغ شدن اوسیت ها

در این مرحله تزریق hsg تجویز می شود. این تزریق بسیار حساس است؛ اگر چنانچه این دارو زود دریافت شود، تخمک به اندازه کافی بالغ نمی شود و همچنین اگر دیر دریافت شود، تخمک بیش از حد بالغ می شود. معمولاً این تزریق زمانی انجام می گیرد که سایز ۴ فولیکول به اندازه ۱۸ تا ۲۰ میلی متر و سطح استروژن به بالای ۲۰۰۰ pg/ml رسیده باشد.

مراحل انجام ivf
مرحله هفتم

گام هفتم : تخمک کشی

معمولاً بعد از ۳۴ تا ۳۶ ساعت پس از تزریق hsg ، تخمک کشی انجام می شود. برای این عمل، فرد بیهوشی موضعی خواهد داشت. پزشک معمولاً بین ۸ تا ۱۵ اوسیت را خارج می کند و اوسیت به آزمایشگاه جنین ارسال می گردد و در آنجا با اسپرم همسر لقاح داده می شود.
ممکن است چند روز پس از این عمل، فرد دچار لکه بینی و گرفتگی عضلات پایین شکم شود که این امر طبیعی بوده و بعد از چند روز از بین می رود.

گام هشتم : بارور شدن تخمک

در آزمایشگاه جنین، اسپرم را از مایع منی همسر جدا کرده و سپس به داخل اوسیت ارسال می نمایند.

گام نهم : کاشت جنین در رحم

جنین تشکیل شده به داخل رحم انتقال می یابد؛ معمولاً این اتفاق بین ۲ تا ۵ روز بعد از تخمک کشی انجام می شود. این پروسه بدون درد و بیهوشی است و معمولاً در هر انتقال، بین ۲ تا ۵ جنین منتقل می شود. پس از انجام پروسه انتقال، بین دو تا سه ساعت استراحت تجویز می شود و پس از آن فرد می تواند به منزل بازگردد.

گام دهم : تست بارداری

۱۲ روز پس از کاشت جنین ، تست بارداری انجام می شود و نتیجه تست نشان دهنده بارداری و یا عدم بارداری فرد است.

مراحل انجام لقاح خارج رحمی یا IVF

یزد قطب درمان ناباروری در ایران

شهر یزد با بهره مندی از برجسته ترین پزشکان و مجهزترین مراکز درمان ناباروری، توانسته گامی مؤثر در زمینه درمان نازایی بردارد. پژوهشکده علوم تولید مثل یزد و بیمارستان مادر که در زمینه درمان به روش IVF ، IUI و میکرواینجکشن با مراکز مهم دنیا در امر درمان ناباروری رقابت می کند، هر ساله پذیرای زوج های نابارور از سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه می باشد. دکتر عباس افلاطونیان، دکتر مریم افتخار و دکتر راضیه فیروز آبادی از برجسته ترین پزشکان درمان ناباروری در شهر یزد می باشند.

هزینه های درمان ناباروری در ایران

هزینه درمان ناباروری در ایران به نسبت سایر کشورها بسیار پایین تر است. مثلاً هزینه درمان ناباروری در آمریکا حدود ۱۵۰۰۰ دلار و در ترکیه ۵۰۰۰ دلار می باشد و این در حالی است که هزینه درمان ناباروری در ایران حدود ۱۳۰۰ دلار است.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه