در کنار مشکلات ناباروری و عدم توانایی در فرزندآوری که بسیاری از زوج‌ها را درگیر کرده است، شکل دیگری از نازایی نیز وجود دارد که معمولاً کمتر از سوی والدین موردتوجه قرار می‌گیرد. در صورت داشتن فرزندی از قبل و تلاش‌های ناموفق برای بارداری مجدد یا بارداری همراه با سقط، نوع خاصی از نازایی به نام «ناباروری ثانویه» شکل می‌گیرد که علل و دلایل گوناگونی دارد و باید بلافاصله درمان شود.

دلایل ناباروری ثانویه

ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری ثانویه، به ایجاد مشکلات باروری پس از یک زایمان موفق اشاره دارد که به معنی تلاش ناموفق برای حاملگی، طی حداقل ۲ تا ۳ بار مقاربت در هفته به مدت دست‌کم یک سال می‌باشد. گاهی بدون درمان نیز پس از مدتی، حاملگی مجدد اتفاق می‌افتد؛ اما باید دانست که ناباروری ثانویه به دلیل کاهش شانس باروری طی سال‌های آینده و نیز اثرات بالا رفتن سن در کاهش شانس فرزندآوری، نیاز به درمان مناسبی دارد.

لازم به ذکر است که در برخی شرایط و موارد خاص، مراجعه به پزشک باید در اولین فرصت صورت گیرد؛ ازجمله:

 •     بروز قاعدگی‌های نامنظم
 •     قاعدگی با فواصل بسیار کوتاه مثلاً هر ۳ هفته یک‌بار
 •     قاعدگی با فواصل بسیار طولانی مانند ۳ ماه یا بیشتر
 •     سابقه ۲ بار سقط‌جنین یا دفعات بیشتر
 •     سابقه ابتلا به عفونت لگنی
 •     سن بالا (حدوداً بالای ۳۵ سال) در زنان
 •     عدم لمس بیضه‌ها در کیسه بیضوی مردان
 •     سابقه عفونت پروستات در مرد

علل و دلایل ناباروری ثانویه

طبق پژوهش‌های محققان، ناباروری ثانویه در اثر علل و عوامل مختلفی به وجود می‌آید که شناسایی آن‌ها، نیاز به معاینات و آزمایش‌های مخصوص دارد. باید اشاره کرد که بسیاری از دلایل ناباروری ثانویه، قابل‌درمان می‌باشد و می‌توان به کمک روش‌های پزشکی جدید، نسبت به کنترل و رفع آن‌ها برای بارداری مجدد اقدام کرد. درواقع، ازآنجایی‌که مشکل ناباروری ثانویه، ممکن است که عواقبی نظیر افسردگی برای والدین و تنهایی فرزند آن‌ها را به دنبال داشته باشد، با علت‌یابی به‌موقع می‌توان نسبت به رفع آن اقدام نمود. مهم‌ترین علل ناباروری دوم، عبارت‌اند از:

ناباروری ثانویه
 • مشکلات اندام‌های تناسلی در زن یا مرد
 • بسته شدن و انسداد لوله‌های فالوپ (لوله‌های رحمی)
 • کاهش تعداد اسپرم مرد به علت عوامل مختلف
 • کاهش کمیت و کیفیت تخمک‌های زن
 • افزایش سن و به تعویق انداختن بارداری دوم
 • ابتلا به آندومتریوز
 • بروز مشکلات تخمک‌گذاری همچون انقباض لوله‌های فالوپ یا تخمک‌گذاری نامنظم
 • ایجاد مشکل زخم لگن
 • بروز فیبروز
 • ابتلا به چسبندگی رحم
 • داشتن سابقه سقط‌جنین به‌ویژه سقط‌های مکرر
 • عوارض و پیامدهای بارداری قبلی
 • ابتلا به برخی بیماری‌های خودایمنی
 • ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و عفونت ناشی از روابط جنسی
 • سبک زندگی و عوامل مختلف محیطی
 • سایر علل ناشناخته

بارداری به‌ موقع؛ راه پیشگیری از ناباروری ثانویه

بهترین راه پیشگیری از ناباروری ثانویه، اقدام به بارداری‌های مجدد در سنین پایین و عدم به‌تعویق انداختن فرزندآوری می‌باشد. طبق نظر پزشکان، سن اوج باروری برای زنان در بازه ۱۸ تا ۳۲ سالگی است و پس از آن به‌تدریج قدرت باروری کاهش می‌یابد؛ به حدی که معمولاً تا سن ۴۲ سالگی، این میزان به حداقل خود می‌رسد. اگرچه سن بانوان، نقش مهم‌تری در شانس فرزندآوری نسبت به سن مردان دارد؛ اما گفته می‌شود که در مردان نیز پس از حدود ۵۰ سالگی، تغییراتی در DNA اسپرم رخ می‌دهد که روی قدرت باروری مردان اثرگذار است.

برای مطالعه درمورد بارداری در سنین بالا، اینجا کلیک کنید.

افزایش وزن ناگهانی و ناباروری ثانویه

آشنایی با علل شناخته شده در ناباروری ثانویه

مواردی که به‌عنوان علل ناباروری ثانویه ذکر شد، همگی از دلایل شناخته‌شده این عارضه هستند و بسیاری از آن‌ها، قابل‌درمان می‌باشند. نحوه اثرگذاری این عوامل به شرح زیر است:

 • وزن

افزایش و کاهش ناگهانی وزن، ازجمله عللی است که روی عملکرد تخمدان زنان و همچنین سلامت اسپرم مردان اثر می‌گذارد و درنتیجه، باعث ناباروری می‌شود. چاقی و اضافه ‌وزن با ایجاد مشکلاتی نظیر نارسایی تخمدان در خانم‌ها و نیز کاهش تولید اسپرم و اختلال نعوظ در آقایان، مانع از یک ‌باروری موفق می‌گردد.

 • بارداری قبلی

برخی از عوارض و پیامدهای ناشی از بارداری‌های قبلی نیز عبارت‌اند از: باقی ماندن جفت بعد از زایمان و ایجاد عفونت، پارگی طولانی‌مدت کیسه، تجربه سقط‌های غیر ایمن، انواع عفونت پس از زایمان و… .

 • سن

با توجه به کاهش ذخیره تخمدانی در طول زمان، ایجاد فاصله طولانی‌مدت بین بارداری اول و دوم ممکن است که ضمن کاهش کمیت و کیفیت تخمک‌ها، مانع از یک حاملگی موفق نیز شود.

 • سیگار

سیگار کشیدن می‌تواند باعث مشکلات تخمدان و کاهش کیفیت تخمک‌ها در زنان یا مشکلات نعوظ و اسپرم در مردان گردد و ناباروری دوم را به‌همراه داشته باشد.

 • مشکلات مردانه

تعدادی دیگر از علل احتمالی ناباروری ثانویه، مربوط به مشکلات مرد است که ازجمله آن‌ها می‌توان کاهش کمیت و کیفیت اسپرم به دلیل افزایش سن، تغییرات وضعیت سلامتی و مصرف دارو را نام برد.

 • واریکوسل

واریکوسل، یک بیماری مردانه به معنی تورم غیرعادی اسکروتوم یا کیسه بیضه است که در اثر اتساع عروق خونی و افزایش دمای ناشی از افزایش جریان خون رخ می‌دهد و ضمن از بین بردن اسپرم‌های سالم یا بدشکل کردن آن‌ها، مانع از باروری می‌گردد.

ناباروری ثانویه
 • عفونت

عفونت‌های مختلفی می‌تواند مشکلات ناباروری را در زنان و به‌ویژه مردان ایجاد کند که شامل اوریون، آبله‌مرغان، سل، مایکوپلاسما و عفونت‌های ادراری می‌شود. اصلی‌ترین اثرگذاری این بیماری‌ها، تغییر روند تولید اسپرم و نیز نابود کردن اسپرم در مردان است.

 • آسیب‌دیدگی

آسیب دیدن اندام تناسلی مخصوصاً در مردان به علت عوامل مختلفی مانند سانحه، جراحی _مثل عمل مجاری تناسلی-ادراری جهت درمان بی‌اختیاری ادرار_، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، شکل‌گیری تومور در بیضه یا پروستات و… رخ می‌دهد و موجب کاهش تعداد اسپرم‌ها می‌شود.

 • دارو

تحقیقات نشان داده که مصرف برخی داروهای زیر، در بروز ناباروری ثانویه نقش دارد: کتوکونازول، اسپیرونولاکتون، سایمتیدین، سولفاسالازین، تتراسایکلین، نیتروفورانتوئین، فیناستراید، تامسولوسین، کلشی سین، متوترکسات، متادون، فنی‌توئین، بلوکرهای کانال کلسیم، تیوریدازین، عامل‌های سیتوتوکسیک و… .

ناباروری ثانویه
 • سبک زندگی

در انتخاب سبک زندگی سالم، باید مواردی همچون رژیم غذایی مناسب به‌همراه ترک سیگار و الکل و عدم مصرف دخانیات را در نظر گرفت؛ چراکه این عوامل می‌تواند ضمن به خطر انداختن سلامت اسپرم‌ها، امکان باروری در دفعات بعدی را هم کاهش دهد.

 • عوامل محیطی

شرایط و عوامل محیطی، نقش مهمی در بروز ناباروری ثانویه دارد. به‌عنوان‌مثال مواردی نظیر تماس با حرارت بالا، قرارگیری در معرض آفت‌کش‌های شیمیایی و نیز تماس با سرب و دی سولفید کربن روی کمیت و کیفیت اسپرم‌ها اثر می‌گذارد.

 • استرس

برخی از علل روانی مانند استرس شدید یا طولانی‌مدت، موجب اختلال در تولید هورمون‌هایی همچون تستوسترون می‌شود. این امر با کاهش تولید اسپرماتوژنز و تغییر شکل و مورفولوژی اسپرم‌ها، ناباروری ثانویه را به وجود می‌آورد.

آشنایی با دلایل ناشناخته ناباروری

در کنار دلایل شناخته‌شده، برخی علل ناشناخته نیز زمینه ناباروری‌های اولیه و ثانویه را ایجاد می‌کند. این وضعیت که ناباروری «ایدیوپاتیک» نامیده می‌شود، در صورت عدم مشکل در قاعدگی یا آزمایش‌های هورمونی زن و همچنین طبیعی بودن تست‌ها و آنالیز مایع منی مرد به وجود می‌آید. در چنین حالتی، تشخیص علت ناباروری با آزمایش‌های معمول امکان‌پذیر نیست که دلیل آن می‌تواند تفاوت عملکرد دستگاه تناسلی، مصرف سیگار و الکل، چاقی یا لاغری مفرط و همچنین مصرف زیاد قهوه باشد.

ناباروری ثانویه با دلایل ناشناخته، به دو صورت قابل‌تحلیل و توجیه است:

۱_ قرارگیری زن و مرد در پایین‌ترین سطح قدرت باروری به علت مواردی نظیر سن بالا و پیری مرتبط با توانایی تولیدمثل

۲_ عدم دسترسی به آزمون‌های استاندارد جهت تشخیص برخی اختلالات همچون مشکلات لانه‌گزینی یا اختلال در گامت

لازم به ذکر است که در برخی موارد، مجموعه‌ای از علل شناخته‌شده و ناشناخته موجب ناباروری می‌شود و می‌توان با انواع روش‌های درمان ناباروری بر آن‌ها غلبه نمود.

آزمایش ‌های تشخیص ناباروری ثانویه کدامند؟

آزمایش‌هایی که برای تشخیص ناباروری ثانویه مورداستفاده قرار می‌گیرد، مشابه تست‌های تشخیص ناباروری اولیه است. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

معاینه عمومی

در نخستین گام، لازم است که علاوه‌بر بررسی سوابق پزشکی نظیر آسیب‌دیدگی‌ها، اختلالات ارثی، جراحی‌های مرتبط با باروری و بیماری‌های مزمن، معاینه‌ای بر روی اندام‌های تناسلی نیز صورت گیرد و اطلاعاتی در خصوص رشد جنسی بیمار طی دوران بلوغ و همچنین عادت‌های جنسی وی کسب شود.

ناباروری ثانویه

آنالیز مایع منی

از اولین و مهم‌ترین آزمایش‌های تشخیص علل ناباروری، تحلیل مایع منی مردان و وضعیت کمی و کیفی اسپرم آن‌ها است. با نمونه‌گیری از مایع منی در آزمایشگاه مواردی نظیر تعداد اسپرم‌ها، حرکت و جنبندگی آن‌ها، ناهنجاری‌های شکلی یا مورفولوژی اسپرم، وجود عفونت در نمونه و… مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورت نرمال بودن نتایج، آزمایش‌هایی برای زن نیز تجویز می‌شود.

اگر تمایل دارید درباره آنالیز مایع منی بیشتر بدانید، مطلب آزمایش اسپرم رادینا سلامت را مطالعه نمایید.

سونوگرافی اسکروتوم (کیسه بیضه)

سونوگرافی کیسه بیضه یا اسکروتوم می‌تواند با ثبت تصاویری توسط امواج صوتی دارای فرکانس بالا، بیماری‌هایی مانند واریکوسل و همچنین مشکلات بیضه‌ها و ساختارهای نگهدارنده آن را تشخیص دهد.

تست ادرار پس از انزال

برای تشخیص عارضه انزال برگشتی، باید از آزمایش ادرار پس از انزال کمک گرفت. در صورت مشاهده اسپرم در نمونه ادرار می‌توان دریافت که اسپرم‌ها به‌جای خروج حین انزال، به مثانه برمی‌گردد.

تست هورمون

پزشک با انجام آزمایش‌های هورمونی، به بررسی هورمون‌های مؤثر در رشد جنسی همچون تستوسترون و… می‌پردازد. این هورمون‌ها توسط غدد هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه‌ها تولید می‌شود و لازم است که ناهنجاری‌های مربوط به آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

بیوپسی بیضه

نمونه‌برداری از بافت بیضه یا  نیز توسط یک سوزن صورت می‌گیرد که در صورت رد مشکلات مربوط به تولید اسپرم، احتمالاتی نظیر اختلالات جابجایی اسپرم و مشکلات انسدادی بررسی می‌شود.

تست عملکرد اسپرم

آزمایش تخصصی عملکرد اسپرم به بررسی و تحلیل نحوه نفوذ اسپرم در تخمک، نرخ زنده ماندن اسپرم‌ها پس از انزال و نیز مشکلات حرکت اسپرم تا تخمک و لقاح می‌پردازد.

ناباروری ثانویه

سونوگرافی ترانس رکتال

حین انجام سونوگرافی ترانس رکتال با چرب کردن پروب سونوگرافی توسط ژل، این پروب باریک وارد راست‌روده (رکتوم) می‌شود. در این صورت می‌توان ضمن مشاهده پروستات، به مشکلاتی مانند انسداد لوله‌های منی‌بَر پی برد.

تشخیص مشکلات زنان

به‌عنوان نمونه‌ای از آزمایش‌های تشخیصی در زنان، باید روش‌های هیستروسکوپی یا هیستروسالپینگوگرام را نام برد که به تشخیص حفره رحم کمک می‌کند. همچنین آزمون‌هایی نیز برای بررسی انسداد لوله فالوپ انجام می‌شود.

راه های درمان ناباروری دوم یا ثانویه

برای درمان ناباروری دوم یا ثانویه می‌توان از روش‌های درمانی مشابه ناباروری اولیه کمک گرفت. داشتن برنامه درمانی منظم و دقیق در این خصوص، اهمیت زیادی دارد. به‌عنوان‌مثال درصورت عامل افت ذخیره تخمدان، لازم است که هرچه زودتر، درمان‌هایی مثل IVF به کار رود.

روش های درمان ناباروری ثانویه

در بانوان دچار سقط جنین مکرر، مواردی همچون کیفیت تخمک‌ها، اختلالات کروموزومی و همچنین زخم رحم (قابل‌درمان با جراحی آندوسکوپی) مورد بررسی قرار می‌گیرد و در چنین مواقعی، اغلب درمان آی‌وی‌اف (IVF) نیز استفاده می‌شود.

نهایتاً پزشک با تشخیص دقیق علت ناباروری ثانویه یا ناباروری دوم، مناسب‌ترین درمان را انتخاب می‌کند و این موضوع را با زوج نیز در میان می‌گذارد. لذا با توجه به طیف گسترده راهکارها و روش‌های درمانی، توصیه می‌شود که ضمن اعتماد به روش درمانی و تشخیص پزشک متخصص، همکاری‌های لازم جهت کسب سریع‌ترین و بهترین نتیجه صورت گیرد.

به علت شیوع مشکلاتی نظیر افسردگی، ناامیدی، خشم و ناراحتی در زوج‌های مبتلابه ناباروری ثانویه، درمان‌های روانشناسی و مشاوره‌ای را نیز می‌توان مدنظر قرار داد.

ناباروری پس از سقط‌ جنین

سقط‌جنین، نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد تا مشکلاتی نظیر ناباروری و بیماری‌های مرتبط را ایجاد نکند. بدین منظور باید پس از سقط‌جنین، برای جلوگیری از عفونت رحم و کاهش خطر سقط یا اختلالات مادرزادی در بارداری بعدی، آنتی‌بیوتیک و قرص فولیک اسید مصرف شود. درواقع بعد از سقط، خونریزی و ترشحات رحمی تا چند ماه ادامه می‌یابد و به علت بازماندن طولانی‌مدت گردن رحم، خطر عفونت نیز افزایش پیدا می‌کند. از طرفی، برای کنترل و پیشگیری از خطرات بعدی لازم است که مواردی نظیر باز یا بسته بودن گردن رحم، عدم شکل‌گیری عفونت و نیز وضعیت طبیعی رحم توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

ناباروری ثانویه

پس از رعایت همه این نکات، همچنان احتمال تغییر در قدرت باروری زن طی بارداری‌های بعدی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر شانس باروری بعد از سقط‌جنین، استرس و اضطراب است. همچنین به دلیل مشکلات جسمی بعد از سقط، باید بارداری مجدد حداقل طی ۲ الی ۳ دوره قاعدگی به تعویق افتد. در صورت تمایل به فرزندآوری، مشورت با پزشک و انجام معاینات اولیه ضرورت دارد.

در کل، سقط‌جنین معمولاً نقش مستقیمی در ناباروری ثانویه ندارد؛ اما احتمال باروری زودهنگام را کاهش می‌دهد. بنابراین می‌توان با برخی روش‌ها، شانس بارداری مجدد را افزایش داد؛ ازجمله:

اصلاح سبک زندگی: مواردی نظیر ترک مواد مخدر و سیگار، کاهش وزن و رسیدن به وزن متعادل، تغذیه مناسب به‌ویژه در دوران پیش از حاملگی و… احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.

کنترل تخمک‌گذاری: ازآنجایی‌که شانس لقاح و باروری در ایام نزدیک به تخمک‌گذاری بیشتر می‌شود، در صورت داشتن قاعدگی منظم می‌توان با ثبت روزهای سیکل پریود خود، نسبت به نزدیکی در روزهای اول تخمک‌گذاری اقدام کرد.

روش‌های کمک‌باروری: اگر زوجی تلاش ناموفق برای بارداری طی ۱ سال داشته باشند، باید به پزشک متخصص مراجعه کنند‌. در این صورت، روش‌های کمک‌باروری مانند دارودرمانی، لقاح آزمایشگاهی (IVF) و تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) به آن‌ها پیشنهاد می‌شود.

آیا مشکلات و بیماری ‌های بارداری اول در بارداری دوم تکرار می ‌شود؟

به‌طورقطعی نمی‌توان گفت که بروز بیماری در بارداری اول، موجب تکرار آن در بارداری‌های بعدی هم می‌شود. برخی مشکلات همچون فشار خون، دیابت بارداری، بیماری‌های مغز و اعصاب، روماتیسم و لوپوس ممکن است که صرفاً در طی دوران حاملگی بروز کند. ازجمله بیماری‌هایی که احتمال تکرار آن‌ها در حاملگی‌های بعدی نیز وجود دارد باید فشار خون، دیابت بارداری و مسمومیت بارداری را نام برد؛ بااین‌حال، به‌طورقطع نمی‌توان احتمال وقوع مجدد آن‌ها را پیش‌بینی کرد.

چکاپ برای بارداری دوم

آیا در بارداری دوم به چکاپ مرتب نیاز است؟

برخلاف تصور بعضی از مادران که چکاپ‌ها و معاینات هفتگی و ماهانه را در بارداری‌های مجدد خود ضروری نمی‌دانند، به علت تفاوت شرایط جسمانی مادر و نیز وضعیت جنین در هر بارداری باید چکاپ‌های خود را دائماً دنبال کنند. گاهی در بارداری دوم بدون سابقه قبلی، مشکلاتی نظیر فشار خون و دیابت بارداری رخ می‌دهد یا نوزادی دارای مشکلات تنفسی، رشدی و وزن کم متولد می‌شود. به‌طورکلی در زنان دارای روند طبیعی در حاملگی، چکاپ‌های ماهانه طی ۵ ماه اول و سپس دوهفته یک‌بار و هفتگی برای اندازه‌گیری فشار خون و وزن مادر ضرورت دارد.

آیا حالت تهوع و استفراغ در بارداری دوم کمتر است؟

داشتن تجربه بارداری‌های قبلی، به‌تنهایی نمی‌تواند میزان تهوع و استفراغ در حاملگی مجدد را کاهش دهد. درواقع، هورمون‌های بارداری بدون توجه به جنسیت جنین، طی هر حاملگی ترشح می‌شود و بدن نیز معمولاً سازگاری خاصی با آن‌ها پیدا نمی‌کند؛ اما ممکن است که عواملی نظیر آمادگی‌های ذهنی و روانی، افزایش اعتمادبه‌نفس و کاهش استرس و اضطراب به کنترل حالت تهوع و استفراغ کمک نماید.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه