یکی از مؤثرترین روش های بیوتکنولوژیک در درمان ناباروری و کمک به بارداری با درصد موفقیت بسیار بالا، روش آی وی اف است که سلول های جنسی را در محیط آزمایشگاهی و شرایط خاص، مورد بررسی قرار می دهند؛ با این حال، این روش هم در مواردی به دلیل عدم انتقال صحیح، منجر به شکست فرآیند لانه گزینی و یا حتی سقط جنین می شود که احتمال چنین خطایی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد می باشد.

ناموفق بودن آی وی اف و شکست در لانه گزینی جنین، سبب تأثیر منفی بر روحیه افراد می شود. که در این جا به اصلی ترین دلایل آی وی اف ناموفق اشاره می کنیم:

  • سن زنان
  • کیفیت جنین
  • تنبلی تخمدان
  • شکست در کاشت جنین
عدم موفقیت ivf

سن زنان، فاکتور کلیدی موفقیت آی وی اف

یکی از اصلی ترین فاکتورها در موفقیت IVF، سن خانم می باشد؛ چرا که احتمال بارداری با افزایش سن، کاهش می یابد. تحقیقات نشان می دهد میزان موفقیت IVF برای یک خانم ۳۵ ساله حدود ۳۲ درصد می باشد، در حالی که این احتمال برای یک خانم ۴۰ ساله تا میزان ۱۶ درصد کاهش می یابد.

کیفیت جنین، عاملی موثر در موفق نشدن آی وی اف

کیفیت جنین تحت تأثیر دو عامل اسپرم و تخمک گذاری می باشد. توصیه می شود به منظور تشکیل جنین با بهترین کیفیت، هم آقا و هم خانم قبل از آی وی اف در سلامت کامل باشند. اگرچه نمی توان محتوای ژنتیکی سلول های جنسی را تغییر داد اما با تغییر سبک زندگی و بهبود رژیم غذایی می توان سبب تقویت اسپرم و تخمک گذاری شد.

تنبلی تخمدان، عامل آی وی اف ناموفق

به طور طبیعی باید هر خانم در هر پروسه IVF با تحریک تخمدان، تخمک های زیادی تولید کند؛ اما در مواردی که خانم دچار تنبلی تخمدان باشد، بدن وی نسبت به داروهای IVF پاسخ نمی دهد و در نتیجه تخمک ها دیگر بالغ نمی شوند.

عدم موفقیت ivf

شکست در کاشت جنین

برای کاشت جنین، ابتدا تخمک از خانم و اسپرم از آقا گرفته می شود و سپس عمل لقاح تخمک و اسپرم انجام می گردد. در ادامه جنین تشکیل شده را به رحم انتقال داده و کاشت را انجام می دهند.

عواملی نظیر کیست و پولیپ تخمدان، جریان خون ضعیف رحم و استرس نیز سبب بروز شکست در کاشت جنین و عدم موفقیت آی وی اف می شود.

برنامه های تغذیه و شیوه زندگی

برای افزایش احتمال موفقیت عمل IVF، باید به رژیم غذایی مناسب قبل از آن توجه ویژه ای نمود. مصرف انواع ویتامین ها و مایعات به همراه مواد مغذی و نیز ترک سیگار، الکل، دخانیات و مواد کافئین دار، نقش مهمی در جلوگیری از تخمک گذاری نامنظم، ضعف سلول های جنسی و همچنین اشکال در ژنوم و ساختار اسپرم ها دارد؛ به علاوه، تا زمان اطمینان از موفقیت آمیز بودن فرآیند لانه گزینی جنین باید از ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری نمود.

با این وجود، باید دانست که گاهی نقص های ژنتیکی، ناتوانی بدن در تقسیم و رشد جنین و همچنین بیگانه پنداشتن سلول تخم از سوی سیستم ایمنی مادر، موجب پس زدن جنین و جلوگیری از لانه گزینی می گردد و باعث می شود آی وی اف ناموفق رخ دهد.

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه