رحم، اندامی به شکل و اندازه گلابی برعکس است که در قسمت وسط لگن و بالا و پشت مثانه قرار دارد. هر ماه با افزایش سطح هورمون استروژن، دیواره رحم به منظور آماده شدن برای بارداری ضخیم تر می شود و در صورتی که بارداری اتفاق نیفتد دیواره رحم تخریب شده و پریود رخ می دهد؛ اما در صورت بارداری، جنین در رحم لانه گزینی کرده و شروع به رشد می کند. در بعضی مواقع ممکن است فرد به ناهنجاری های رحمی مبتلا شود و حتی سال ها از آن اطلاع نداشته باشد. این ناهنجاری ها می تواند منجر به مشکلاتی در بارداری مانند سقط های بدون علت و تولد نوزاد زودرس گردد. اگر که تمایل دارید درباره ناباروری و سقط های بدون علت بیشتر بدانید؛ اینجا کلیک کنید.

ناهنجاریهای رحمی

انواع ناهنجاری های رحمی

ناهنجاری های رحمی بنابر علل مادرزادی، رشد نکردن رحم به شکل طبیعی و یا مبتلا بودن فرد به بیماری های مختلف بروز پیدا می کند. انواع ناهنجاری های رحمی عبارتند از:

 •  افتادگی رحم

افتادگی رحم زمانی بروز پیدا می کند که رحم رو به سمت عقب و ستون فقرات و یا به سمت جلو و مثانه چرخیده باشد. این اختلال مشکلی شایع بوده که نیاز به درمان دارد.

 • رحم آرکوئیت (رحم قوسی شکل یا کمانی)

این اختلال زمانی بروز پیدا می کند که در قسمت بالای رحم یک فرورفتگی یا قوس ایجاد شده باشد. در این حالت رحم اغلب تفاوتی با رحم عادی نداشته و معمولاً اختلالی در طول بارداری ایجاد نمی کند.

 • رحم سپتوم‌دار (رحم دیواره‌دار)

در این شرایط یک دیواره عضلانی به نام سپتوم در داخل رحم کشیده شده که فضای داخلی آن را به دو بخش تقسیم می کند. این دیواره ممکن است تا دهانه رحم کشیده شود و یا تنها بخشی از مسیر دهانه را مسدود نماید.

ناهنجاریهای رحمی
 • رحم دوشاخ (رحم قلبی شکل)

در این شرایط شاخ های رحم بهم نچسبیده و بین دو شاخ فرورفتگی عمیقی ایجاد می شود که به همین دلیل رحم دو شاخ ایجاد می گردد.

 • رحم تک شاخ

این اختلال زمانی بروز پیدا می کند که یک لوله رحم وجود داشته باشد. در این حالت اندازه رحم نصف اندازه طبیعی رحم است.

 • رحم دوتایی (دو رحمی)

در این شرایط نادر، رحم به دو قسمت تقسیم می شود و هر قسمت دهانه رحم و یا حتی واژن جداگانه دارد.

 • اختلالات لوله‌های فالوپ

گاهی انواع ناهنجاری لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی _همچون فقدان لوله کامل، وجود منافذ فرعی و کیست خوش‌خیم کوچک_ در برخی زنان مشاهده می‌شود. کیست خوش‌خیم کوچک، به شایع‌ترین ناهنجاری لوله‌های فالوپ گفته می‌شود که ضمن اتصال به انتهای لوله رحم، تحت عنوان هیداتید مورگانی شناخته می‌گردد.

علائم احتمالی ناهنجاری های رحمی

نا هنجاری های رحمی معمولا تا زمان بارداری مشخص نمی شود و حتی افراد تا قبل از معاینه پزشک و انجام سونوگرافی از آن آگاهی نمی یابند. برای ناهنجاری های رحم نمی توان علائم خاصی تعریف کرد اما از شایع ترین نکاتی که در افراد پس از تشخیص مشاهده شده، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناباروری
 • پریود های نامنظم و یا حتی نداشتن پریود
 •  زایمان زود تر از موعد و سقط های مکرر
 •  احساس درد شدید و غیر عادی هنگام رابطه جنسی
 •  درد های شدید در زمان قاعدگی
ناهنجاری رحمی

تشخیص ناهنجاری‌های رحمی

برای تشخیص ناهنجاری‌های رحمی و نوع آن‌ها، روش‌های مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

هیستروسالپنگوگرافی: روشی موسوم به هیستروسالپنژیوگرام برای تزریق ماده حاجب (مایع رنگی مخصوص) به لوله‌های فالوپ و عکس‌برداری با اشعه ایکس برای ثبت عکس رنگی رحم به‌ویژه برای زنانی دارای ناباروری طولانی‌مدت

هیستروسکوپی: راهکاری برای مشاهده وضعیت درون رحم به کمک دستگاه واردشده از مسیر واژن

سونوگرافی واژینال: روشی به‌منظور انجام سونوگرافی از مسیر واژن و تشخیص ناهنجاری رحم

سونوهیستروگرام: راهکاری موسوم به سونوگرافی انفیوژن سالین برای کسب اطلاعات از داخل رحم توسط تزریق مایع نرمال سالین و سپس انجام سونوگرافی ترانس واژینال جهت ترسیم خطوط داخل رحم و وضعیت بیرونی آن

لاپاراسکوپی: فرایندی همراه با ایجاد چند برش کوچک روی شکم برای مشاهده داخل حفره شکمی، بررسی قله رحمی و همچنین تشخیص رحم سپتوم‌دار از رحم دوشاخ

از کنار روش‌های معرفی‌شده، استفاده از عکس‌برداری MRI و معاینه لگنی نیز می‌تواند سودمند باشد.

ناهنجاری رحم و ناباروری

شرایط افراد با یکدیگر متفاوت است و فرد باید برای مشکلات ناباروری به پزشک مراجعه کند تا بررسی ها و آزمایش های تکمیلی برای تشخیص مشکلات ناباروری مانند عکس رنگی رحم انجام گیرد. اما به طور کلی ناهنجاری های رحمی باعث بروز ناباروری نمی شود. اگر چه افراد با شکل غیر عادی رحم دارای شانس باروری مساوی با دیگران هستند اما خطر سقط جنین در این بیماران بیشتر است و زایمانشان نیز تنها به صورت سزارین امکان پذیر می باشد.

شهر یزد به عنوان قطب درمان ناباروری کشور، با بهره گیری از بهترین متخصصان به عنوان یک مرکز ویژه درمان ناباروری در کشور در حال فعالیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

ناهنجاری های رحمی

اثر رحم غیرطبیعی بر بارداری

میزان اثرگذاری شکل غیرطبیعی رحم بر بارداری، به میزان غیرطبیعی بودن رحم بستگی دارد. مادران دارای رحم غیر طبیعی در دوران بارداری و زایمان تحت تأثیر عوارض شکل غیر طبیعی بودن رحم خود هستند. غیر عادی بودن شکل رحم باعث می شود که جنین در موقعیت نشسته یا به پهلو قرار بگیرد و به همین علت تنها راه زایمان برای این افراد سزارین است. در صورتی که رحم از اندازه طبیعی خود کوچکتر باشد این امکان وجود دارد که جنین از فضای خود خارج شود؛ یعنی کیسه آب ممکن است زودتر از موعد پاره شده و زایمان زودرس اتفاق بیفتد.

مراقبت های بارداری برای ناهنجاری های رحمی

 • حفظ آرامش و مدیریت استرس و اضطراب
 • مراجعه مرتب به پزشک برای بررسی شرایط جنین و مادر

مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه